نتیجه جستجوی ( صفحه پیدا شد)

آیا برای طلاق توافقی مشاوره لازم است

آیا برای طلاق توافقی مشاوره لازم است

اسفند-22-1400


برای زوجینی که می خواهند به صورت توافقی از یکدیگر جدا شوند ممکن است این سوال برای آن ها پیش بیاید که آیا برای طلاق توافقی مشاوره لازم است جواب بله است که در ادامه بیشتر به این موضوع می پردازیم.

 

به نوعی از طلاق که در آن زوجین به هر دلیلی به این نتیجه رسیده اند که نمی توانند با یکدیگر زندگی کنند و با همدیگر تصمیم به جدایی می گیرند، طلاق توافقی می گویند. برای فهمیدن اینکه آیا برای طلاق توافقی مشاوره لازم است یا خیر و درباره تبعات عدم حضور زوجین در جلسات مشاوره در ادامه با ما همراه باشید.

مرکز مشاوره در کرج به زوجین کمک می کند که درباره اختلافاتی که با یکدیگر دارند بیشتر فکر کنند و راجع به  مسائلی که ممکن است باعث به وجود آمدن این دلخوری ها شده باشد و حتی درباره آن موضوع با همدیگر صحبت نکرده بودند ، حرف بزنند.

با این حال ممکن است زن ، مرد یا حتی هر دوی آن ها علاقه ای به رفتن به جلسات مشاوره را نداشته باشند. در این حین ممکن سوالاتی به وجود بیاید که آیا عدم حضور زوجین در جلسات مشاوره امکان پذیر است و عدم حضور زوجین چه تبعاتی دارد در ادامه به سوالات پاسخ می دهیم.

طلاق توافقی

 

فرایند طلاق توافقی چقدر طول می کشد

ممکن است برای شما هم این سوال پیش بیاید که فرایند طلاق توافقی چقدر طول می کشد. در پاسخ به این سوال می توان گفت که زن و شوهر بعد از این که درباره مسایل مالی و غیر مالی با یکدیگر به توافق رسیدند درخواست خود را به دادگاه و مراجع قانونی ارسال می کنند.

مدت زمان طلاق توافقی با در نظر گرفتن رویه دادگاه های خانواده در هر شهر متفاوت و رویه مشابهی ندارد.

یکی از سوالاتی که وجود دارد این است که آیا بدون وکیل طلاق توافقی چقدر طول می کشد و اگر زوج ها وکیل داشته باشند آیا می شود زمان طلاق توافقی را کمتر کرد یا خیر ؟

در پاسخ به این سوال می توان گفت که اگر زوجین برای طلاق توافقی وکیل داشته باشند مدت زمان طلاق توافقی میتواند بین ده تا سی روز طول بکشد .

این زمان با توجه به هر شهر و هر شعبه از دادگاه خانواده رویه کار خاص خود را دارد و این زمان متفاوت خواهد بود .

 

آیا عدم حضور زوجین در جلسات مشاوره امکان پذیر است

در سال های قبل زوجین می توانستند با مراجعه به دادگاه با توجه به قانون از یکدیگر جدا شوند ولی حالا انجام مشاوره های قبل از طلاق موضوع ضروری است که دادگاه این کار را ضروری می داند و در تلاش است که از تصمیم های عجولانه جلوگیری کند.

اگر زن و مرد درخواست طلاق توافقی داشته باشند، دادگاه آن ها به مشاوره خانواده و مشاوره طلاق ارجاع می دهد. در صورتی که بعد از مشاوره باز هم مرد و زن همچنان به طلاق اصرار داشته باشند، مرکز مشاوره در کرج توافقات را مشخص می کند.

 

مشاوره قبل از طلاق فقط  درباره طلاق توافقی اجباری است و در سایر طلاق ها مثل طلاق از طرف مرد و یا طلاق از طرف زن لزومی به رفتن به مراکز مشاوره نیست مگر اینکه دادگاه تشخیص دهد که زوجین نیاز به مشاور دارند و آن ها را یک مرکز مشاوره ارجاع دهد.

زوجین تا زمانی که به مشاورین طلاق مراجعه نکنند و گواهی عدم انصراف از طلاق توافقی را دریافت کنند و به دادگاه ارایه ندهند، امکان اینکه دادگاه حکم طلاق را صادر کند نیست.

 

طلاق توافقی زوجین

بیشتر بخوانید

روانشناس کودک کرج

عدم حضور زوجین در مشاوره طلاق چه تبعاتی دارد

با توجه به توضیحاتی که در قسمت های قبلی گفته شد عدم حضور زوجین در مرکز مشاوره خوب در کرج امکان پذیر نیست و زوجین هر دو باید در این جلسات شرکت کنند و به جای زوجین حضور وکیل در این جلسات امکان پذیر نیست.

در جواب به این سوال که عدم حضور زوجین در مشاوره طلاق چه تبعاتی دارد می توان گفت که حضور در این جلسات یک امر ضروری برای طلاق توافقی در دادگاه است ، به طور مثال اگر یکی از آن ها در جلسات حاضر نشود به این معنا است که او به طلاق توافقی راضی نیست.

 اگر حضور پیدا نکردن او به دلیل منصرف شدن از طلاق باشد در نتیجه نمی شود برای طلاق توافقی اقدام کرد چون کسی که اقدام به طلاق توافقی می کند در خصوص طلاق با یکدیگر مشورت و توافق کرده اند.

هزینه مشاوره طلاق توافقی

هزینه مشاوره طلاق توافقی در هر شهر و استان با یکدیگر تفاوت دارد. با توجه به تعداد جلسات مشاوره، هزینه طبق تعرفه از مراجعه کنندگان دریافت می شود.

طلاق توافقی طرفین

بیشتر بخوانید

مرکز مشاوره تحصیلی در کرج

 

تعداد جلسات مشاوره در طلاق توافقی

تعداد جلسات مشاوره در طلاق توافقی به شدت اختلاف و مشکلات زوج ها بستگی دارد. اما عوامل مختلفی در تعین تعداد جلسات مشاوره در طلاق توافقی وجود دارد:

شدت دعوا و درگیری بین زوج ها:

اگر شدت مشکلات بین زوج ها زیاد نباشد همان یک جلسه کافی است. اگر زوجین متوجه اشتباهات خود شدند و باعث ایجاد تغییر رفتار و نظرشان شود احتیاج به تکرار جلسات مشاوره در طلاق توافقی نخواهد بود.

 

شدت احساسات زوجین:

ممکن است بعضی از زن و شوهر هایی که به مشاوره می روند، در طول جلسه اول دچار احساس خشم، عصبانیت و.. شوند. این نوع احساست می تواند روند جلسات را با مشکل روبه رو کند. به همین دلیل ممکن است این جلسات تا دو الی چهار جلسه ادامه داشته باشد.

 

میزان متقاعد شدن زوجین:

ممکن است که زوج ها در همان جلسه اول در رفتارشان تغییر به وجود آید و متوجه شوند که چه اشتباهاتی داشته اند و این کار میتواند باعث شود که در طول 2 الی 3 جلسه مشکلات برطرف شود. اما اگر یکی از زوجین بر روی اشتباهش پافشاری داشته باشد، قطعا برای متقاعد کردن آن فرد جلسات بیشتری نیاز است.

 

مشاوره ی طلاق بهزیستی

برای طلاق توافقی با توجه به قانون جدید برای انجام کارهای  مشاوره پیش از طلاق به سازمان بهزیستی محول شده. مراکزی که زیر نظر سازمان بهزیستی کار می کنند به زوج ها در مورد طلاق توافقی کمک می کنند که بهترین تصمیم در خصوص ادامه زندگی مشترک یا طلاق گرفتن را بگیرند.

 

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید

در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
نظرات کاربران
بازگشت به بالا