نتیجه جستجوی ( صفحه پیدا شد)

روانشناس کودک

روانشناس کودک

اسفند-23-1400


روانشناس کودک یا مشاوره کودک یکی از مسئله  های مهم و بیشتر دغدغه های والدین است . موضوع تربیت درست فرزندان است . این نگرانی برای همه والدین وجود دارد که فرزندان را چگونه تربیت کنند که تا یک شخص موفق، قوی و موجه در جامعه باشد .

روانشناس کودک یکی از شاخه های روانشناسی میباشد که به بررسی  علمی کودک و نیاز های شخصی کودک می پردازد . مراجعه به مشاور کودک و یکی از بهترین مرکز مشاوره کرج برای والدین بسیار مفید بوده و باعث میشود تا به بهترین شکل و با بهترین شیوه ها وارد دنیای کودکانه کودک شود و باعث شود ارتباط موثرتری با کودک خود بگیرد  .

نکته بهترین روانشناس کودک و نوجوان در کرج در اینجا ارزش دارد که پدر و مادر برای کودکان خود چارچوب رفتاری می سازند که آنچه را که دوست دارند و انتظار دارند در آنها ببینند .

مراحل رشد کودک از نظر بهترین روانشناس کودک در کرج وظیفه ای یک روزه  نبوده  و و والدین باید به شکل مداوم  پایدار به تربیت فرزند خود بپردازند تا روش تربیت موثر تری را داشته باشد . به طور قطعی نحوه پرورش دادن فرزندان در فرهنگ های متفاوت متنوع خواهد بود .

 

مطالب روانشناس کودک و ضرورت روانشناسی کودک

اگرچه کودک بسیار کنجکاو و خواستاره یادگیری است، ولی این فرآیند طولانی مدت میباشد و در هر مرحله از رشد، کودکان با چالش هایی از زندگی روبرو میشوند که توانایی مختلفی را طلب میکند. به همین دلیل است نقش  پدر و مادر در شکل گیری توانایی های جسمانی کودک بسیار تاثیر گذار است .

روانشناس کودک کرج، این موضوع را گوشزد می کند که همان طور که جسم کودک با تغذیه مناسب آماده رشد میباشد باید فضایی باشد که تا بتواند از نظر روحی و روانی رشد کرده و به استعداد های کودک تجلی خاطر بخشند.

هر خانواده ای دوست دارد تا رشد سالم را در کودک خود ببیند اما همیشه والدین نمیتوانند طبیعی با غیر طبیعی بودن رفتار های کودک را تشخیص دهند از همین نظر است که معمولا پدر و مادر برای اینکه بتوانند به رشد و پرورش کودک کمک کنند نیازمند این هستند که به روانشناس کودک در کرج یا مرکز مشاوره در کرج مراجعه کنند .

فوق تخصص روانشناس کودک میتواند ریشه رفتار های غیر طبیعی کودک را زیر نظر گرفته وآنها را پیدا کند تا بتوانند با آنها مقابله کنند .آنها میتوانند به جلوگیری و تشخیص مشکلاتی مانند اوتیسم در کودک بپردازند .

سوالات روانشناس کودک

طبق تحقیقات انجام شده بهتر است والدین محترم به خصوص مادران این سوالات روانشناس کودک را از فرزند و کودکان خود سوال کنند . والدین باید در حرف ها و رفتاری که کنار بسیار توجه کنند و مراقب این حرف ها و رفتار ها باشند چون گاهی حتی یک رفتار کوچک یا یک حرف کوچک میتواند تاثیر بزرگی در روح و روان و افکار کودک بگذارد که گاهی منجر به ترس ، ناراحتی ، بی خوابی یا .... شود . و اما سوالاتی که باید پرسیده شود چه سوالاتی است

  • چه آرزویی در سر داری
  • معمولا چه صداهایی را دوست داری
  • حس خودت را با نقاشی میشه ترسیم کنی
  • وقتی در آغوش میگیرمت چه حسی داری
  • آیا دوست داری با دیگران مشارکت کنی
  • بیشتر چه چیزی خوشحالت میکنه
  • همین الان دوست داری چه کاری کنی

 

نکاتی برای تربیت فرزند در روانشناس کودک

حتما باید به کودک خود احترام بگذارید و این را بدانید که رفتار شما در دوران کودکی نقش بزرگی در پرورش عزت نفس آن خواهد داشت . رفتار های نامناسب از قبیل تنبیه اشتباه و نادرست ، سرزنشگری و .... که باعث خواهد شد عزت نفس کودک لطمه بزرگی بخورد . در نتیجه رفتار های سالم را حتی در چیز های کوچک در کودک پرورش دهید رفتار های ساده و پیش پا افتاده ای مانند سلام کردن در بدو ورود و بدرقه کردن در خداحافظی و .... که در رشد فکر و روح بسیار تاثیر گذار است .

برای فرزندان منبع اطمینان و امنیت باشید و بدانید که اولین نیاز هیجانی کودک حس امنیت و اطمینان میباشد . اگر این حس نباشد قطعا کودک از همان دوران با بی اعتمادی رو به رو شده و حسی عصبی و پر تنش را تجربه میکند . احساس عدم امنیت و بی اعتمادی سبکی نا ایمن را شکل میدهد که با آینده شخص رابطه مستقیم دارد و در آینده او را دچار مشکل میکند .

 

به علایق کودک توجه کنید ; بسیار دیده شده است که والدین در زمینه های مختلف و برای گذراندن اوقات فراغت به او شرایط را تحمیل میکنند و بیشتر از آن که به علایقش توجه کنند به این توجه میکنند که خودشان در کودکی به دنبال چه میگردند که این در آینده باعث سوخته شدن استعداد کودک و .... میشود .

برای تربیت فرزند بیشتر از تنبیه آن را تشویق کنید چرا که طبق تحقیقات روانشناسان و بهترین مرکز مشاوره کرج در مورد شکل گیری انسان که همواره تاکید آن بر این است که تشویق مشخصا تاثیر بیشتری تا تنبیه آن دارد چرا که تنبیه باعث میشود کودک از کاری منع شود به جای اینکه رفتار درست جایگزین رفتار غلط شود .

 

برای بزرگ شدن کودک عجله نکنید و بگذارید کودک خود بچگی کند . برخی از والدین می خواهد تمام فرصت سوزی های خود را گردن کودک انداخته و آرزو های خود را از طریق فرزند خود برآورده کنند. والدین باید به یاد داشته باشند که کودکی یکی از مهم ترین دوره های زندگی هر انسان است و باید به درستی سپری شود که اگر انجام نشود در آینده تاثیر گذار خواهد بود. باید اجازه داده شود که او در مسیر زندگی پیش رود و علاقه مندی های خود را کشف کند

 

روانشناس کودک بیش فعال

از آنجایی که دارو و درمان مشخصی برای کودکان بیش فعال وجود ندارد پدر و مادر بهتر است روش های تربیتی که برای برخورد با کودکان بیش فعال در نظر گرفته شده است را فرا بگیرند .

از آنجایی که بیش فعال بودن در میان کودکان هشت تا ده درصد شیوع دارد و این اختلالات در دسته آخر اختلالات رشدی قرار دارد و این اختلال معمولا تا هفت سالگی نمایان میشود . بیشتر این اختلال در میان پسران شیوع دارد . این اختلال معمولا باعث میشود که تحرک بیش از حد داشته باشند و در یادگیری در تحصیل ، یادگیری کم و ... میشود .

اگر میخواهید درباره  کودکان بیش فعال یشتر بدانید و بخوانید.

 

درست ترین نحوه برخورد با کودکان بیش فعال

الگوی رفتار خودتان باشید چرا که قطعا کودک شما همان کاری را انجام می دهد که شما انجام داده اید شما باید از طرز رفتار خودتان برای راهنمایی کودکان کمک بگیرید . به طور مثال اگر میخواهید کودکتان از کلمه خواهشا یا کلمه لطفا استفاده کند خودتان نباید این کلمه را فراموش کنید .

تقویت کردن رفتار های خوب و مثبت در کودک بیش فعال باید به گونه ای باشد که کار خوب فرزندتان را تقویت کنید و سعی کنید آن را بابت کارهای خوب تشویق کنید . و وقتی فرزندتان کار خوبی میکند با تشویق کردن آن میتوانید باعث شوید این کار را بیش از پیش انجام دهد . به طور مثال بعد از انجام کار درست به او بگویید من به داشتن فرزندی مثل تو افتخار میکنم .

 

از کلمه نه یعنی نه استفاده کنید و فرزند شما باید بداند که اگر داد و فریاد بزند به خواسته اش نمی رسد و اگر این کار را انجام دهد و شما به او توجه کنید او به این عمل ادامه داده و شما آن را به این کار تشویق می کنید . اما زمانی که به او می گوید نه یعنی نه ، یعنی تحت هیچ شرایطی جا برای ادامه دادن وجود ندارد . باید از ایجاد این حس در فرزندتان جلوگیری کنید و به او یاد دهید او باید قوی باشد .

 

هدف روانشناس کودک چیست

هدف از مراجعه به مرکز مشاوره در کرج این است که مانند یک الگوی خوب و درست برای زندگی کودکمان مشخص کنیم و با این وسیله بتوانیم انحرافات کودک را و کج خلقی های آن را شناسایی کرده و کودک را در جهت رشد و پروای فرزند خود عملی کنیم .

 

مهم ترین اصول روانشناس کودک

در اصول روانشناس کودک کرج باید به مسائل زیر دقت شود:

ثبات داشتن در رفتار با کودک: به این معنی میباشد که در اصول تربیتی پایبند باشند چرا که همین رفتار در کودک باعث نوعی امنیت خاطر میشود.

برای اینکه با کودک ارتباط بیشتر برقرار کنید از شیوه گوش دادن فعال استفاده شود.

هم جهت بودن پدر مادر در گونه های تربیتی بسیار مهم است چرا که فرزند شما دچار دوگانگی نخواهد شد.

برای کودک باید یک سری محدودیت ها در آزادی قرار داده شود تا کودک با اصول منطقی مهارت های زندگی را فرا بگیرد.

در مورد شکست های کودک خود زیاده روی نکنید. او را در مورد اینکه چه نوع شکستی را تجربه کرده مورد تمسخر قرار ندهید و او را تحقیر نکنید .

سعی کنید تمامی نیاز های کودک خود را برآورده نکنید تحمل اینکه مقداری ناکامی متناسب با سطح رشدی کودک در فرآیند رشد و تربیت لازم است.

 

 نیازهای کودک در هر مرحله از رشد

کودک در هر مرحله نیازهایی دارد که متناسب با سن کودک برخی از نیاز هایش در اولویت هستند . توجه به این نیاز ها باعث میشود که کودکتان مطابق هنجار ها پرورش یابد و نیاز هایی از قبیل روحی و جسمی به شیوه ای مناسب رفع میشود.

برای درک بهتر راه های روانشناسی کودک بهتر است به بهترین دکتر روانشناس در کرج مراجعه کنید و با یه متخصص روانشناس کودک صحبت کنید

 

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید

در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
نظرات کاربران

ارژنگ ایرانفر

با تشکر از شما

بازگشت به بالا