نتیجه جستجوی ( صفحه پیدا شد)

عزت نفس

عزت نفس را میتوانیم در کنار کلمه هایی مانند آرامش ، عشق و رشد قرار دهیم که همیشه و همه جا در مورد اهمیت هایشان صحبت می شود ، اما زمانی که بخواهیم به شکل دقیق تر تعریف کنیم با مشکلاتی روبرو می شویم .

بهترین نوع تعریف برای کلمه عزت نفس را ( موریس روزنبرگ ) و ( ناتانیل براندن ) ارائه کرده اند روزنبرگ در کتابی که منتشر کرده است که نام آن جامعه و عزت نفس در جوانان است می نویسد ایمان داشتن فرد به ارزش کلی خودش است که نهایتا ویژگی خاص آن فرد به شمار میرود که هرچند تحت تاثیر عوامل مختلف قرار میگیرد .

فرق عزت نفس با اعتماد به نفس

در تفاوت بین اعتماد به نفس و عزت نفس براندن اینگونه میگوید که اعتماد به نفس توانایی فرد در مقابله با چالش های پیش روی هر شخص در زندگی میباشد .

به عبارت کامل تر اعتماد به نفس ، اعتماد کردن شما به توانایی هایتان در مقابله با چالش های رو به رو و حل مشکلات آن است . عزت نفس حس ارزشمندی درون شماست یعنی نسبت به توانایی های خود چه دیدگاهی دارید و تا چه اندازه ارزش خودتان را میدانید . امکان دارد شما در یک زمینه مخصوص اعتماد به نفس بالایی داشته باشد اما احساس ارزشمندی درونی ندارد .

برای داشتن عزت نفس بالا هر کسی باید به تنهایی طی کند . برای داشتن عزت نفس بالا میتوانید به مرکز مشاوره در کرج مراجعه کنید .

عزت نفس يعني چي

عزت نفس یکی از اصلی ترین چیزهایی است که هر شخص نیاز دارد . عزت نفس است که باعث میشود باور کنید شخص خود را در جایگاه موفقیت میبیند و از موفق شدن واقعا خوشحال میشود .

عزت نفس بالا کاری میکند که خود خودتان باشید باید باور داشته باشید که میتوانید با سختی ها در بیفتید و باور داشته باشید که شکستش خواهید داد . عزت نفس یک قدرت در درون هر فرد است که شخص را نیرومند تر میکند و باعث این میشود که دل و جرات پیدا کند تا به کسی که شخص دلش میخواهد تبدیل شود .

عزت نفس ( self-esteem ) میزان ارزش دادن و بهایی است هر فرد به خودش میدهد انسان ها به طور کلی انسان ها از ارزش ها و منزلت بالایی برخوردار هستند .

دانستن این مسائل باعث میشود تا فرد قدر و منزلت خود را بداند و به روح و روان خود که بسیار مهم است آسیبی وارد نکند . اما باید توجه کرد که این مسائل جایش را به غرور کاذب ندهد .

ویژگی های عزت نفس پایین

هر شخصی در زندگی شخصی خود میتواند از هر کسی در میان بقیه این خصیصه را تشخیص دهد که دارای عزت نفس است یا خیر ، میتوان از مهم ترین و بارزترین افرادی که فاقد عزت نفس هستند میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 •   اعتماد به نفس کمی دارند
 •   خود را مسبب همه ی مشکلات میدانند
 •   معمولا افسرده با اندوهگین می باشد
 •   موفقیت های چشمگیری در زندگی خود دارند
 •   خود را ضعیف تر و پایین تر از دیگران میبیند
 •   ارزش های خاصی برای اعتقادات ندارد

جهت دریافت راهنمایی و یا ثبت درخواست مشاوره، با ما در تماس باشید

تماس با ما درخواست نوبت دهی مشاوره

واژه مخالف عزت نفس

برخی از افرادی که با واژه عزت نفس آشنایی زیادی ندارند از کلمه ذلت نفس به عنوان مخالف کلمه عزت نفس استفاده میکنند در حالی که عزت نفس یک ویژگی میباشد به می تواند این ویژگی مانند تمام نمونه های مشابه کم یا زیاد باشد اما به طور کلی مخالف آن معنا ندارد . پس با این تفاسیر بهتر است به جای کلمه مخالف و جایگزین از کلمه عزت نفس پایین استفاده کنیم .

ویژگی های عزت نفس بالا

تمامی کسانی که عزت نفس بالا دارند دارای ویژگی های خاصی هستند که در ادامه آنها را بررسی میکنیم .

 •    از رشد کردن ترسی نداشته و استقبال میکنند و با انواع چالش ها کنار می آیند .
 •    هر لحظه در حال کشف ویژگی های درونی خود هستند .
 •    از خود و دیگران تشکر کرده و مچکر هستند .
 •    اغلب خودشان تصمیم میگیرند اما نظر افراد صاحب نظر را نیز میپذیرند .
 •    هنگام مواجه شدن با مشکلات و چالش ها واقع گرا هستند .
 •    همواره خود و دیگران را به سوی جنبه های مثبت زندگی هدایت میکنند .

عزت-نفس-بالا

برای بالا رفتن عزت نفس چه کنیم

راهکارهای ساده ای برای افزایش عزت نفس وجود دارد که داشتن آگاهی از این نوع راهکار ها باعث میشود این ویژگی های مثبت در خود تقویت میشود که در ادامه می خواهیم به موارد از این قبیل بپردازیم.

 •   حداقل نیم ساعت در روز را به خود اختصاص دهید و فعالیت های مورد علاقه  خود را در این زمان انجام دهید .
 •  نقطه ضعف و 10نقطه قوت را یادداشت کنید به همین ترتیب شما میتوانید برداشتی واقع بینانه نسبت به خود و محیط اطراف داشته باشید .
 •   حتی برای شوخی هم خودتان را مسخره و تحقیر نکنید .
 •   خودتان را همانگونه که هستید دوست داشته باشید و خودتان را ارزشمند بدانید و هرروز نقطه های قوت خود را به خودتان یادآوری کنید.
 •   تحرک داشته باشید و ورزش کنید . هنگام ورزش هورمون اندورفین ( هورمون شادی ) ترشح شده که باعث میشود عزت نفس را افزایش میدهد .
 •  هیچ وقت با تاکید می گوییم هیچ وقت خودتان را با هیچ شخص دیگری مقایسه نکنید تنها کسی که خودتان را باید با آن مقایسه کنید خودتان هستید .

بیشتر بخوانید

مشاوره شغلی کرج

شش رکن عزت نفس

 1.  اولین رکن برای عزت نفس زندگی آگاهانه است : این به این معنا است برای واقعیت ها و برداشت هایمان از محیط اطراف تفاوت قائل شویم
 2.   دومین رکن برای عزت نفس خودپذیری است : یعنی به نقاط قوت و توانایی های خود ایمان داشته باشیم ، احساسات را قبول کرده و در طول زندگی از احساسات بد فرار نکنید .
 3.  سومین رکن برای عزت نفس مسئولیت پذیری در قبال خود است : برای خود تصمیم بگیرید و به تصمیمات خود پایبند باشید و در قبال آن مسئولیت داشته و پایبند باشید .
 4.   چهارمین رکن برای عزت نفس خود ابرازی یا ابراز وجود است : نظر و اعتقاد و باور خودمان را بگوییم ، حقوق خودمان را بدانیم و از آن دفاع کنیم .
 5.  پنجمین رکن برای عزت نفس زندگی هدفمند است : تصمیمات و رفتارمان با اهدافمان هم راستا باشد .
 6.  ششمین رکن برای عزت نفس انسجام شخصیت یا صداقت با خود است : به این معنی است که با خود روراست باشید و صداقت داشته باشید زمانی که گفتار و رفتار و اعمال شما با هم همخوانی داشته باشد و شما در شخصیتتان یکپارچگی دیده شود .

آیا عزت نفس همان حرمت نفس است

اصطلاح حرمت نفس در واقع معادل احرام به خود می باشد و آن را نمیتوان مترادف کلمه عزت نفس قرار داد . اما در واقع احترام به خود یکی از مولفه ها و در اصل زیر مجموعه عزت نفس است و طبیعتا احترامی که برای خودمان قائل هستیم  باعث میشود که عزت نفسمان بالا رود .

راه های افزایش عزت نفس در نوجوانان

قطعا هر پدر و مادری دوست دارد که کودک و نوجوان خود را با عزت نفس بالا ببیند و برایش ارزش قائل شود حال که با واژه ی عزت نفس کاملا آشنا شدید وقت آن رسیده که چند نکته کلیدی را برای بالا بردن عزت نفس کودک و نوجوان تان برایتان شرح دهیم :

 •   اجازه دهید کودکتان برای خودش تصمیم بگیرد : از مهمترین کارهایی که والدین میتوانند برای کودک خود انجام دهند این است که تصمیماتی که میخواهند بگیرند تصمیم گیرنده ی نهایی خودشان باشند .برای اطلاعات بیشتر به نکاتی برای تربیت فرزند در روانشناس کودک مراجعه کنید .
 •   برای تشویق کردن کودکان از افراط و تفریط بپرهیزید : باید در تشویق کردن کودکتان از افراط کردن بپرهیزید چرا که اگر برای هر کاری او را تشویق کرده و بگویید تو بهترین هستید در آینده فردی خودپسند و خودشیفته تبدیل میشود باید تعادل داشته باشید که که تا حدی که او را خوشحال  کنید او را تشویق کنید .
 •   اجازه دهید کودک ، خود انتخاب کننده باشد : یکی دیگر از راه های افزایش عزت نفس این است که خودشان حق انتخاب داشته باشند هر زمان که کودک متوجه شود هوا سرد است یا گرم می تواند این را تشخیص دهد که لباس مناسب برای این زمان چه میباشد .
 •    اجازه دهید کودکان با خطرات مواجه شده و آن را تجربه کنند : اگر کودکی خواست خودش لیوانش را آب پر کند یا با قاشق خودش غذا بخورد اجازه این کار را دهید زیرا همین کار های کوچک میباشد که اعتماد به نفس کودک را بالا میبرد .

 

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید

در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
نظرات کاربران
بازگشت به بالا