نتیجه جستجوی ( صفحه پیدا شد)

سنجش هوش و شخصیت و تست آی کیو IQ Test

سنجش هوش و شخصیت و تست آی کیو IQ Test

اسفند-22-1400


سنجش هوش (IQ test)

مخفف کلمه IQ که از اصطلاح ضریب هوشی یا (Intelligence Quotient) گرفته شده است، برای اولین بار توسط ویلیام استرن روانشناس در اوایل دهه 1900 در آلمان ابداع شد. 5 سال بعد یعنی سال 1905 این اصطلاح توسط آلفرد بینه و تئودور سایمون استفاده شد که اولین تست هوش مدرن، مقیاس هوش بینه سایمون را منتشر کردند.

ما در مرکز مشاوره در کرج با متدهایی نوین در سنجش هوش و شخصیت، به شما مشاوره های بهتری خواهیم داد. از آنجایی که استفاده از آن آسان بود، مقیاس Binet–Simon برای استفاده در بسیاری از کشورهای دیگر پذیرفته شد.

سر انجام این شیوه ها به ایلات متحده آمریکا راه یافت، جایی که روانشناس معروف لوئیس ترمن از دانشگاه استنفورد (Stanford) آن ها را برای استفاده آمریکایی ها تطبیق داد. او اولین آزمون ضریب هوشی در ایالات متحده پچ، آزمون ضریب هوشی Stanford–Binet را ایجاد و منتشر کر . وی پیشنهاد کرد که سطح هوشی فرد به عنوان یک ضریب سن ذهنی تخمینی آن ها بر سن تقویمی آن ها تقسیم شود (از این رو اصطلاح امروزی ضریب هوشی شکل گرفت).

(سن ذهنی) کودک، سن گروهی است که دارای میانگین نمره برابر با نمره کودک است. بنا براین اگر یک کودک 5 ساله در همان سطح متوسط یک کودک هشت ساله موفق می بود، او دارای یک سن ذهنی 8 ساله است.

بیشتر بخوانید

مرکز مشاوره تحصیلی در کرج

فرمول ذهنی این ضریب به شکل زیر است :

100 × سن ذهنی / سن تقویمی

بنابراین یک کودک ( بهتر است راجع به نکاتی برای تربیت فرزند در روانشناس کودک بیشتر بدانید.) 5 ساله که در همان سطح با همسالان 5 ساله خود موفق شده، نمره 100 را کسب می کند. پس در نتیجه مطالب بالا، نمره 100 به میانگین امتیاز مبدل شد؛ و امروزه نیز حتی در مرکز مشاوره در کرج، در سنجش هوش و شخصیت مورد استفاده قرار می گیرد.

 

سنجش هوش و شخصیت در کرج

جهت دریافت راهنمایی و یا ثبت درخواست مشاوره، با ما در تماس باشید

تماس با ما درخواست نوبت دهی مشاوره

 

روانشناسی و مشاوره شخصیت 

شخصیت مجموعه ای از ویژگی های پویا، روشن و سازمان یافته است که در یک شخص هست که به طور منحصر به فرد در روی همان فرد در ضمینه های  محیط، شناخت، عواطف، انگیزه ها و رفتارهای وی در موقعیت های متفاوت تاثیر می گذارد. واژه شخصیت از زبان لاتین “Persona” گرفته شده است که به معنی نقاب است.

 

روانشناسی شخصیت شاخه ای از روانشناسیست که شخصیت و تفاوت آن را در بین افراد برسی می کند. این یک مطالعه علمیست که هدف آن را از نشان دادن تفاوت افراد به دلیل نیروهای روانی به صورت جداگانه است.

شخصیت همچنین به الگوی افکار، احساسات، سازگاری های اجتماعی و رفتارهایی که به طور مداوم در طول زمان به نمایش گذاشته می شوند اشاره دارد؛ که به شدت بر انتظارات، درک از خود، ارزش ها و نگرش های فرد تاثیر می گذارد. در روانشناسی شخصیت همچنین واکنش های فرد در برابر افراد دیگر، مشکلات و استرس را پیش بینی می کند. گوردون آلپورت (1937) دو روش عمده برای مطالعه شخصیت را توصیف کرد:

نامی و اصطلاحی روانشناسی نوموتیکی به دنبال قوانینی کلی است که می تواند که می تواند در مورد افراد مختلف اعمال شود، مانند اصل خود واقعی سازی یا برونگرایی.

 

روانشناسی ایدیوگرافی کوششیست برای ادراک جنبه های منحصر به فرد یک شخص خاص

مطالعه شخصیت دارای یک تاریخ گسترده و متنوع در روانشناسی، با فراوانی سنت های نظریست که ما می دانیم تا همینجای کار نیز، خیلی راجع به آن صحبت کردیم. روانشناسان مرکز مشاوره بر این باورند که نظریه های اصلی شامل چشم انداز تمایلی(صفتی)، روان پویایی، انسان گرایانه، زیست شناختی، رفتاری، تکاملی و دیدگاه یاد گیری اجتماعیست که با این حال، بسیاری از آن ها صریحا خود را با دیدگاه خاصی محدود نمی کنند و در عوض یک رویکردی آمیزه ای از چند دیدگاه را در پیش میگیرند.

تحقیقات در این زمینه به 2 صورت پیش میرود:

  • به صورت تجربی
  • توسعه نظریه، مانند نظریه روان پویایی.

همچنین به عنوان کلام آخر این را اضافه باید کرد که بر زمینه کاربردی تست شخصیت تاکید قابل توجهی از دیر باز شده است.

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید

در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
نظرات کاربران

شمیم مصلحتی

حداقل سن برای کودکم که بیارمش خدمتتون چه قدره؟ممنون

بازگشت به بالا