نتیجه جستجوی ( صفحه پیدا شد)

اختلالات کودکان استثنایی و ناتوانی ها و مشکلات آن ها

اختلالات کودکان استثنایی و ناتوانی ها و مشکلات آن ها

اسفند-22-1400


کودک استثنایی اول از همه یک کودک است، انسان است. و بعد کودکی است با ویژگی های استثنایی نسب به دیگر کودکان و همین ویژگی ها هستند که معلم ها و پدر و مادر باید خودشان را با آن سازگار کنند.

 

کودکان استثنایی به گروهی از کودکان که در یکی از توانایی های حرکتی ، حسی یا هوشی با میانگیر افراد جامعه متفاوت باشد گفته میشود.

اختلالات کودکان استثنایی مشکلاتی رفتاری همچون بیش فعالی یا اوتیسم نیز شامل میشود.

دلیل نام گذاری این کودکان به عنوان کودکان استثنایی این است که آن ها نسبت به سایر افراد جامعه ، جامعه کوچکتری را تشکیل میدهند.

در ادامه به بررسی اختلالات کودکان استثنایی از نظر روانشناسی می پردازیم پس با همراه باشید. برای دریافت نوبت مشاوره به مرکز مشاوره مراجعه کنید

 

جهت دریافت راهنمایی و یا ثبت درخواست مشاوره، با ما در تماس باشید

تماس با ما درخواست نوبت دهی مشاوره

 

کودکان استثنایی

با اینکه کلمه کودکان استثنایی معمولا نوعی نقض را در ذهن ایجاد میکند اما همانگونه که در بالا تعریف شد این کودکان با اکثریت تفاوت دارند و این تفاوت میتواند مثل بهره های هوشی بالا و کودکان تیزهوش به طور مثبت تعریف شود.

برخورد کردن و تربیت کودکانی که اختلالات کودکان استثنایی دارند نیز به شیوه خاصی باید باشد با دریافت مشورت از بهترین مرکز مشاوره کرج میتوانید مهارت های مورد نیاز را کسب کنید.

 

کودکان استثنایی آموزش پذیر

این گروه از افراد بهره هوشی 50 تا 69 را دارا هستند و حدود 78-80 درصد افرادی که کم توان ذهنی هستند را تشکیل میدهند. چون که شناسایی این اشخاص در سنین پایین دشوار است اصولا در مدرسه شناسایی میشوند.

این کودکان نسبت به همسالان خود در یادگیری مطالب درسی عقب تر هستند و مهارت های تحصیلی هر شخصی میتواند حداکثر تا کلاس پنجم ابتدایی پیشرفت داشته باشد. اینگونه افراد در هر سن و سالی باشند از نظر هوشی و ذهنی در حد کودکان 8 -10 ساله باقی می مانند. اما با تمرین و آموزش های مناسب در طول جلسات درمان می توان به آنها کمک کرد که بتوانند از خود مراقبت کنند ، تنهایی به جاهای آشنا سفر کنند و بتوانند سلامت و امنیت خود را حفظ کنند.

 

بیشتر بخوانید

مشاوره تحصیلی در کرج

 

کودکان استثنایی

 

کودکان استثنایی تیزهوش

کودکان تیزهوش برعکس دیگر کودکان استثنایی امکان دارد در تمام طول زندگی شناخته نشوند.

خیلی از این کودکان به سختی توسط دیگران شناسایی میشوند.

یک فرد عقب مانده ذهنی و یا کودک نابینا  به راحتی توسط اطرافیان قابل تشخیص است و سعی بر بهبود کودک دارند ولی کودک باهوش چون علایم مشخصی ندارد و دیگران رفتار ها و روحیه او را نمیشناسند. امکان دارد سال ها یا حتی هرگز شناسایی نشوند.

نبوغ در کودکان نباید در تمام رشته ها و مهارت ها باشد ممکن است فردی در یک رشته خیلی خوب باشد ولی در یک رشته و درس دیگر اصلا خوب نباشد یا متوسط باشد.

 

بیشتر بخوانید

روانشناس کودک کرج

 

دسته بندی اختلالات کودکان استثنایی

عموما کودکان استثنایی را با توجه به نوع تفاوتی که با دیگر کودکان دارند دسته بندی میشوند.

که معروف ترین بخش بندی ها به صورت زیر است :

توانایی هوشی

کودکان استثنایی بر اساس مقدار بهره هوشی به 2 گروه تقسیم میشوند : 1-عقب مانده ذهنی 2- تیزهوش

هرکدام از این 2 گروه هم با توجه به مقدار بهره هوشی در دسته های مختلف قرار میگیرد.

این دسته بندی به کسانی که با این گروه از افراد در ارتباط هستند مانند معلمان و خانواده کمک میکند

که نتوانند تشخیص دهند که این کودکان چه نیازهایی دارند و چه انتظاراتی می توان از آنها داشت.

یک مرکز مشاوره خوب در کرج میتواند کمک به سزایی را به شما بکند.

 

اختلالات کودکان استثنایی

 

ناتوانی های حسی

یکی دیگر از اختلالات کودکان استثنایی ناتوانی در یکی از حواس های بینایی و شنوایی و یا در هر دوی این ها دچار مشکل هستند. این گروه ممکن است دچار ضعف های زیاد در حواس خود باشند و یا کلا از یک حس محروم میشوند.

 

ناتوانی حرکتی

کودکانی که از لحاظ حرکت و فعالیت دچار ناتوانایی هستند در این گروه از اختلالات کودکان استثنایی قرار میگیرند. فلج مغزی یکی از مهمترین دلایلی است که برای ناتوانی حرکتی بیان میشود.

فلج مغزی فقط روی توانایی حرکتی افراد تاثیر نمی گذارد بلکه ممکن است دیگر توانایی های فرد را نیز تحت تاثیر قرار دهد مثل بهره هوشی. اما مهم ترین و جدیدترین آسیبی که میتواند به کودکان بزند ناتوانی در حرکت است.

 

مشکلات رفتاری

کودکانی که در این گروه قرار میگیرند با نام کودکان ناسازگار نیز شناخته میشوند.

اختلالات رفتاری هم مثل عدم توجه ، اختلالات اوتیسم نیز در این گروه قرار میگیرند.

با توجه به اینکه هنوز دلیل قطعی برای ابتلا به این بیماری مشخص نشده ، متخصصان اعتقاد دارند که وجود نارسانایی جدی در مغز این افراد باعث به وجود آمدن این تفاوت های رفتاری میشود.

 

مشکلات کودکان استثنایی

افرادی که اختلالات کودکان استثنایی دارند ، تقریبا از دوران کودکی تا وقتی که بزرگ میشوند دچار آسیب های زیادی میشوند. درک نامناسب افراد جامعه ، نداشتن خدمات رفاهی جزوی از این مشکلات و آسیب ها است.

به همین دلیل میتوانید از مرکز مشاوره در کرج در این زمینه کمک بگیرید.

 

کودکان اسثنایی و مشکلات آن

 

احساس ضعف و کمبود

کسانی که اختلالات کودکان استثنایی دارند با دیدن افراد هم سن و سال خود از داشتن ضعف خود احساس ناراحتی میکنند و خود را ضعیف تر از دیگران میبینند.

البته چنین باوری میتواند با توجه به نحوه برخورد کردن اطرافیان مخصوصا بزرگتران به وجود بیاید.

 

ناتوانی در دوست یابی

عموما با توجه به نوع نگاه افراد نسبت به این کودکان آن ها تقریبا ممکن نیست که بتوانند در مدرسه و محله دوست پیدا کنند. حتی ممکن است که کودکان دیگر در این شرایط هم تمایل داشته باشند با این کودکان دوست شوند اما ممکن است با نارضایتی از طرف والدین این کودکان مواجه شوند.

البته با توجه به اینکه درباره نیاز های کودکانی که اختلالات کودکان استثنایی دارند آگاهی کافی وجود ندارد، عموما ارتباط افراد دیگر با این کودکان نه تنها به آنها کمک نمی کند بلکه باعث به وجود آمدن آسیب هایی نیز میشود.نداشتن توانایی برقراری ارتباط های اجتماعی باعث ایجاد احساس تنهایی و آسیب های روحی در این کودکان میشود.

 

نبود خدمات اجتماعی مناسب

نبودن خدمات مناسب افرادی که اختلالات کودکان استثنایی دارند از جمله دشواری هایی است که این افراد با آن درگیر هستند که باعث به وجود آمدن محرومیت آن ها از تجربه کردن بسیاری از مسائل شده و باعث افزایش مشکلات روحی آنها میشود.

 

 

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید

در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
نظرات کاربران
بازگشت به بالا