نتیجه جستجوی ( صفحه پیدا شد)

ویژگی های اختلال شخصیت نمایشی

ویژگی های اختلال شخصیت نمایشی

اسفند-22-1400


شخصیت نمایشی یا هیستریونیک نوعی اختلال شخصیت در گروه B میباشد. افراد مبتلا به این اختلال در وضعیت بی ثباتی روانی هستند. زیرا عزت نفس طبیعی آن ها تحت تأثیر توجه دیگران است. شخصیت نمایشی تمایل زیادی برای جلب توجه دارد، مهم نیست که چقدر می تواند کارهای غیرمعمول مانند خودکشی انجام دهد. اگر نتوانند توجه دیگران را جلب کنند، ناامید و افسرده می شوند. دیگران گاهی اوقات شخصیت تئاتری(نمایشی) را متهم می کنند، چرا که به او توجه می کنند، اما همه اینها کافی نیست. مثل ریختن آب در گودال است. علاوه بر اختلال هیستریک فرد، اختلالات دیگری نیز می تواند همزمان ظاهر شود. درک شخصیت ها و ویژگی های شخصیت نمایشی به برخورد صحیح با موضوع کمک می کند و روند شناسایی را برای مرکز مشاوره ساده می کند.

 

اختلال(شخصیت نمایشی) دراماتیک یا هیستریونیک

اختلالات شخصی یک دسته از اختلالات روانپزشکی هستند که شامل الگوهای رفتاری مداوم هستند که تغییر آنها نسبت به سایر رفتارها دشوارتر است. اختلالات شخصیتی به سه گروه مختلف معروف به گروه B ، A و  C گروه بندی می شوند. اختلالات شخصیت نمایشی، همراه با اختلالات شخصیت ضد اجتماعی، مرزی و خودشیفته، خوشه را تشکیل می دهند.

اختلال شخصیت نمایشی

افرادی که دارای اختلالات شخصیت نمایشی هستند بیشتر مستعد احساسات و رفتارهای اغراق آمیز هستند که توجه را به همه جنبه ها جلب می کند. این نوع رفتار معمولاً در سنین پایین رخ می دهد و در زمینه های مختلف زندگی رخ می دهد.

 

ویژگی های تأثیر اختلال شخصیت

شخصیت نمایشی همیشه همینطور پیش می رود، گویی که شما می خواهید نمایشنامه ای را اجرا کنید. این نظریه ها در بیان احساسات اغراق آمیز هستند. به عنوان مثال، آنها هنگام تماشای یک فیلم غم انگیز بی اختیار بغل می کنند یا گریه می کنند.

این شخصیت یک نگاه کلی و سیاه به تمام جنبه های زندگی دارد. او در بروز صحبت کردنشان مبهم، مفصل و اغراق آمیز است. شخص نمایشی اغلب دیگران را از طریق بحران های احساسی، جاذبه، رابطه جنسی، اغوا یا شکایت فریب می دهد. در بسیاری از موارد، آنها حتی برای جلب توجه و فریب دیگران خودکشی می کنند...

در مرکز مشاوره کرج روند بهبود بیمار خود را سرعت ببخشید.


تفاوت اختلال شخصیت نمایشی با دیگر اختلال ها

رفتار افراد با شخصیت نمایشی معمولاً مشابه رفتار افراد دارای اختلال مانند اختلال مرزی و خودشیفتگی است. با این حال، روانشناسان بالینی و روان پزشکان می توانند با ارزیابی ویژگی های خاص، این اختلالات را تشخیص دهند. به عنوان مثال، احساسات و توجه بیش از حد در اختلال شخصیت مرزی وجود دارد. اما علاوه بر این ویژگی ها، افراد مبتلا به این اختلال رفتارهایی مانند خودآزاری، طغیان شدید خشم در روابط نزدیک، احساس خلاء شدید در زندگی، اختلالات هویتی و احساس پوچی که در طبیعت وجود ندارد، از خود بروز می دهند.

با این حال، خودشیفته ها بدیهی است که می خواهند توجه دیگران را به خود جلب کنند. اما تفاوت در این است که آنها حواس شما را پرت می کنند، فقط برای اثبات اینکه شما بهتر از دیگران هستید. اما افرادی با شخصیت های نمایشی می توانند از تاکتیک های مختلف برای جلب توجه حتی با ضعیف تر نشان دادن خود کنند.

بیشتر بخوانید

مشاوره شغلی کرج

انواع سبک های رفتاری در اختلال شخصیت نمایشی

در اختلال شدید شخصیت، همیشه تمایل دردناکی برای جلب توجه دیگران وجود دارد. هر کس با توجه به روح منحصر به فرد خود، روش متفاوتی را برای جلب این توجه انتخاب می کند. در اینجا برخی از رفتارهایی که افراد هیستریونیک برای جلب توجه به کار می برند آمده است:

 

1. سازگاری و انعطاف پذیری

برخی از افراد با شخصیت های شگفت انگیز دائماً در حال تلاش برای نشان دادن موافقت و درک ایده های فنی به دیگران هستند. این امر مستلزم این است که آنها تقریباً از هر دیدگاه دیگری پشتیبانی کنند. البته رفتار مبالغه آمیز آنها غالباً این شخصیت را به جای این که به دیگران فکر کنند یا بخواهند مورد قدردانی قرار گیرند، به دیگران نشان می دهند که در واقع سعی در خودنمایی و دیده شدن دارند.

اگر نگاه دقیق تری به نحوه تعامل این نمایشی ها بیندازید، خواهید دید که زمانهای در مرکز توجه بودند بسیار زیبا و آرام به نظر می رسند، اما به محض اینکه مورد توجه دیگران قرار بگیرند، موقعیت خود را تغییر داده و تغییر می کنند، به طوری که عقیده های قبلی خود را نقص می کنند.

 

2. صفت کودکی

بهترین کلمه برای توصیف رفتار برخی از افراد نمایشی، کودک صفتی است. در حقیقت، برخی از این نظریه ها دائماً به گونه ای حفظ می شوند که وسیله ای برای رسیدن به هدف نیستند. آنها وقتی رفتارهای کودکانه ای مانند خندیدن یا گریه کردن با صدای بلند انجام می دهند و هنگامی که احساسات خود را به صورت اغراق آمیز و غیرقابل کنترل بیان می کنند، سعی می کنند تمام توجه خود را بر خود و نیازهای درونی خود متمرکز کنند.

شما میتوانید به راحتی درباره روانشناس کودک در کرج و ضرورت روانشناسی کودک بخوانید و درباره آن اطلاعات کسب کنید.

3. گرمی و نشاط

شخصیت های نمایشی اغلب هنگام دیدار با دیگر افراد مهمان نواز، دوستانه و دوست داشتنی توصیف می شوند. به همین دلیل است که آنها معمولاً سعی می کنند وقتی روابط خوبی با دیگران داشته باشند و روی افراد نزدیک به خود تأثیر می گذارند، رفتار خوبی داشته باشند.

ازدواج با اختلال شخصیت نمایشی

اما این خونگرمی فقط ظاهر قضیه است، زیرا افرادی که دارای شخصیت نمایشی هستند، اغلب روابط بسیار پرشوری با دیگران دارند و نمی توانند صمیمیت را به شیوه ای مثبت تجربه کنند. در حقیقت، این افراد فقط از این واقعیت که آنها برایشان اهمیت دارد می دانند، قدردانی می کنند، اما وقتی به خواسته ها و نیازهای دیگران میرسند، علاقه ای ندارند و خیلی زود روابطشان از بین میرود و برای بدست آوردن توجه، میروند سراغ اشخاص دیگر.

 

علائم اختلال شخصیت هیستریونیک

احساسات و توجه بیش از حد به عنوان یک مدل گسترده از بزرگسالی اولیه در زمینه های مختلف زندگی ایجاد می شود. حداقل پنج مورد از علائم هیستریونیک زیر را دارد:

 

وقتی در کانون توجه قرار نمی گیرد، ناراحت می شود و رنج می برد.

تعاملات با دیگران با رفتار نامتناسب در قالب برانگیختگی جنسی مشخص می شود.

برای بیان احساسات خود، سرعت تغییر می کند و بسیار سطحی است.

او همیشه از ظاهر خود برای جلب توجه دیگران استفاده می کند.

سبک صحبت کردن او بسیار سوداگرانه است و هیچ جزئیاتی در آن وجود ندارد.

این بیان احساسات بسیار موثر و اغراق آمیز است.

استقرایی است، به این معنی که به راحتی تحت تأثیر افراد یا موقعیت ها قرار می گیرد.

او معتقد است که رابطه صمیمی تر از آن چیزی است که واقعاً وجود دارد.

 

علل اختلال شخصیت نمایشی

معمولاً در خانواده هایی که والدین آنها دارای اختلال شخصیت شدید یا هیستریونیک هستند، کودکان از این اختلال رنج می برند، اما علت اصلی آن هنوز ناشناخته است. کارشناسان به طور فزاینده ای بر این باورند که عوامل ارثی و آموزشی در شکل گیری شخصیت نمایشی نقش دارند. در اینجا عواملی وجود دارد که می تواند منجر به اختلال شخصیت مهم یا هیستریونیک در مراحل رشد کودک شود:

1. در کودکی مورد انتقاد قرار نگیرد و تنبیه شود

2. توجه والدین غیرقابل پیش بینی

3. فقط دستور دهد و به رفتار خاص نسبت به کودک توجه کنند

4. اشتباهات کودک را توجیه کرده و در مهمانی ها و مجالس آنها را مثبت نشان دهید

این و سایر رفتارهای مشابه منجر به دوگانگی در کودک می شود. به گونه ای که نمی تواند تشخیص دهد کدام رفتار درست و کدام اشتباه است. رفتارهای نادرست والدین تا بزرگسالی می تواند بر کودک تأثیر بگذارد و باعث اختلال شخصیت هیستریونیک شود.

برای تربیت بهتر فرزندان درباره نکاتی برای تربیت فرزند در روانشناس کودک بیشتر مطالعه کنید.

ویژگی های شخصیت نمایشی

 

ازدواج با شخص دچار اختلال شخصیت نمایشی

ازدواج با یک شخصیت نمایشی می تواند استرس زیادی را در زندگی شما ایجاد کند. زیرا در این زمینه، شما باید مدام به او توجه کنید. با این حال، او دائماً بر نیازهای درونی خود متمرکز است و نمی تواند خواسته ها و نیازهای شما را در نظر بگیرد. همیشه این احساس را در شما ایجاد می کند که انرژی زیادی را صرف آن می کنید اما از طرف مقابل پاسخ معنی داری دریافت نمی کنید.

 

ادامه این مشکل در دراز مدت معمولاً منجر به احساس شکست و کاهش رضایت خانواده می شود. بنابراین، اگر علائم اختلال شخصیت جدی را در فرد دیگر مشاهده کردید، بهتر است قبل از ازدواج با یک مرکز مشاوره خوب در کرج مشورت کنید تا متخصص بتواند ارزیابی دقیق تری از همسر آینده شما داشته باشد و سازگاری شما را با یکدیگر ارزیابی کند-یک راه حل واقعی است و بهتر است هر دو از نظر بصری کمک کنید.

 

روشهای پیشنهادی برای برخورد با شخصیت نمایشی

اگر با فردی که دارای شخصیت نمایشی است ارتباط دارید یا قصد ازدواج با شخصیت تئاتری را دارید، توجه به راههای پیشنهادی زیر در رابطه با وی می تواند به شما کمک زیادی کند:

 

1. سعی نکنید جهان بینی او را تغییر دهید.

2. فکر نکنید که رفتار او مربوط به بدخواهی او است.

3. فرض کنید که تغییر در این علائم تدریجی است.

4. به او موعظه نکنید.

5. درک کنید که ترس ها و باورها زمینه ساز رفتارهای حل مسئله او هستند.

6. تغییرات جزئی و ناقص را از طرف او بپذیرید.

7. اجازه ندهید شخصیت های نمایشی با شما بازی کنند.

علل اختلال شخصیت نمایشی و درمان آن

 

درمان اختلال شخصیت هیستریونیک

درمان یک اختلال شخصیت نمایشی بسیار مشکل است زیرا آنها تصدیق نمی کنند که مشکل دارند و نیاز به درمان دارند. تجلی ویژگی های شخصیتی اغلب روند درمان را برای آنها دشوارتر و غیرممکن می کند. اما وقتی در زندگی با مشکلاتی مانند علائم افسردگی ناشی از شکست عاطفی روبرو می شوند، بلافاصله برای درمان افسردگی به روانشناس مراجعه می کنند.

در این دوره، درمانگر علاوه بر حل مشکل اصلی مراجعه کننده، یک اختلال شخصیت قابل توجه(نمایشی) را نیز درمان می کند. با این حال، در موارد محدود، داروهای ضدافسردگی و داروهای ضد اضطراب نیز برای درمان عوارض جانبی اختلال نمایشی یا هیستریونیک شخصیت، مانند افسردگی و اضطراب استفاده می شود.

 

به یاد داشته باشید که درمان اختلال شخصیت نمایشی بسیار مهم است، زیرا این اختلال در دراز مدت بر روابط عاطفی و حرفه ای فرد تأثیر منفی می گذارد. تماس با روانشناس با کاهش اثرات این اختلال و افزایش کیفیت زندگی با درمان موثر کمک خواهد کرد. هر کجا که هستید، می توانید از مشاوره های تلفنی و حضوری مرکز مشاوره در کرج استفاده کنید.

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید

در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
نظرات کاربران

مهرداد

بسیار ممنون

آکادمی روانشناسی ققنوس

آکادمی روانشناسی ققنوس

با سپاس از شما که این مقاله را مطالعه کردید.

بازگشت به بالا