نتیجه جستجوی ( صفحه پیدا شد)

افسردگی چیست و روش های درمان آن

افسردگی چیست و روش های درمان آن

بهمن-30-1400


امروز کلمه "افسردگی" را بسیار می شنویم، گویی که بخشی از زندگی مدرن شده است. افسردگی تأثیر مخربی بر افکار، اعمال و احساسات دارد. اما آیا غم و اندوه لزوماً افسردگی نامیده می شود؟ آیا این بیماری نگران کننده است و آیا پیامدهای بدی دارد؟

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، 350 میلیون نفر در سراسر جهان از اختلال افسردگی رنج می برند. ابتدا اجازه دهید تعریفی مختصر از افسردگی داشته باشیم و کمی راجع بهترین مرکز مشاوره کرج صحبت کنیم.

 

افسردگی چیست

غم و اندوه طولانی مدت، بی تفاوتی نسبت به چیزهایی که دوست داشتیم، کاهش تمرکز، خستگی مفرط و مواردی از این دست می تواند نشانه افسردگی باشد. این بیماری احساسات، افکار و رفتار ما را تغییر می دهد. افسردگی می تواند با مشکلات عاطفی و جسمی همراه باشد.

اختلال افسردگی ضعفی نیست که با مراقبت چند روزه برطرف شود، اما به پیگیری و درمان طولانی مدت، مراقبت و نظارت مداوم نیاز دارد. اما نگران نباشید که همه ما می توانیم بر افسردگی غلبه کنیم.

هرچه زودتر به نقطه افسردگی برسیم، درمان آن آسان تر و از زندگی بیشتر لذت می بریم.

"اولین قدم در درمان افسردگی و جلوگیری از افسردگی اساسی شناخت علائم افسردگی است".

سوالاتی زیادی در مورد افسردگی وجود دارد همانند: با افسردگی بعد از زایمان چه کنیم، با افسردگی بعد از طلاق چه کنیم، طول درمان افسردگی چه مدت است ؟ ، درمان افسردگی شکست عشقی، راه های درمان افسردگی، درمان افسردگی شدید در زنان، داروی گیاهی برای درمان افسردگی که در این مقاله به آن میپردازیم.

 

از کجا بفهمیم افسرده هستیم ?

دانستن علائم افسردگی به ما و افراد اطراف کمک می کند تا افسردگی را تشخیص دهیم. در اینجا 12 مورد از مهمترین علائم افسردگی آورده شده است:

 1. برای مثال ما احساس غم، پوجی و ناامیدی می کنیم.
 2. ما دیوانه می شویم و از مشکلات پیش پا افتاده رنج می بریم.
 3. بی تفاوتی و عدم تمایل به انجام کارهایی که قبلاً برای ما جالب بود.
 4. اختلالات خواب (کمبود خواب یا بی خوابی).
 5. احساس خستگی یا کمبود انرژی، حتی بدون انجام کارهای سخت.
 6. تغییرات شدید در اشتها و وزن (افزایش یا کاهش اشتها بدون دلیل یا چاقی ناگهانی و کاهش وزن ناگهانی)
 7. اضطراب و نگرانی
 8. عذاب وجدان یا گناه برای کارها و چیزهای کوچک گذشته
 9. کاهش تمرکز، کاهش قدرت حل مسئله
 10. کاهش قدرت تصمیم گرفتن
 11. در فکر مرگ و خودکشی
 12. درد جسمی بدون دلیل مشخص

جهت دریافت راهنمایی و یا ثبت درخواست مشاوره، با ما در تماس باشید

تماس با ما درخواست نوبت دهی مشاوره

چرا اصلاً افسرده می شویم

افسردگی به شرایط خوب یا بد زندگی منجر نمی شود و همه ما در هر شرایطی می توانیم افسرده شویم. مهم ترین دلایل افسردگی را می توان به شرح زیر بیان کرد:

 • تغییر در مواد شیمیایی مغز: برخی از مواد مغز بر خلق و خوی انسان تأثیر می گذارد. بر هم خوردن تعادل این مواد شیمیایی در مغز یکی از مهمترین دلایل افسردگی است.
 • ژنتیک: افسرده شدن می تواند ارثی باشد. به عنوان مثال، اگر یکی از دوقلوهای همسان دچار افسردگی شود، 70٪ احتمال دارد که دیگری تحت تأثیر قرار گیرد و افسرده شود.
 • شخصیت: افراد با عزت نفس پایین، کسانی که نمی دانند چگونه با استرس کنار بیایند یا افرادی که معمولاً بدبین هستند، بیشتر دچار افسردگی می شوند.
 • عوامل محیطی: افرادی که در معرض خشونت، تبعیض، خشونت یا فقر هستند، بیشتر در معرض افسردگی قرار می گیرند.

اما خبر خوب این است که افسردگی در هر سنی و به هر دلیلی با حداقل دوره درمان افسردگی قابل درمان است. شما به راحتی میتوانید با مشاورین مجرب و متخصص بهترین مرکز مشاوره کرج مشورت بگیرید.

 

چگونه افسردگی خود را درمان کنیم

در دنیای روانپزشکی، افسردگی قابل درمان ترین اختلال است. روش های مختلفی برای درمان افسردگی وجود دارد که بسته به علت و منشا آن است. تشخیص و انتخاب نوع درمان افسردگی به عهده بهترین دکتر روانشناس در کرج است.

درمان افسردگی با دارو

در بالا ذکر کردیم که عدم تعادل مواد شیمیایی در مغز می تواند یکی از دلایل افسردگی باشد، بنابراین بازگشت به غلظت های طبیعی این مواد شیمیایی می تواند افسردگی را از بین ببرد. این تعادل با مصرف داروهای ضد افسردگی ایجاد می شود. برخلاف تصور عمومی، داروهای ضد افسردگی آرام بخش، خواب آور، تحریک کننده و اعتیاد آور نیستند.

یک تا دو هفته پس از مصرف داروهای ضد افسردگی، تأثیر آنها در بهبودی آغاز می شود. اثر کامل این قرص ها از ماه دوم یا سوم قابل مشاهده است. اگر بعد از این دوره افسردگی به طور کامل بهبود نیافته باشد، پزشک ممکن است داروهای بیشتری تجویز کند یا دوز دارو را افزایش دهد.

پس از درمان افسردگی، به ویژه افسردگی حاد، متخصص معمولاً از مشتری می خواهد تا 6 ماه یا بیشتر به مصرف قرص ها ادامه دهد. با توجه به خطر بالای عود افسردگی و جلوگیری از آن، می توان درمان را برای مدت طولانی ادامه داد.

 

درمان افسردگی به روش غیر دارویی

 روانپزشک ممکن است از روان درمانی، تحریک الکتریکی یا مغناطیسی و سایر روش ها برای درمان افسردگی استفاده کند.

برای درک بهتر از بیماری و درمان میتوانید از مرکز مشاوره دولتی در کرج استفاده کنید .بهترین دکتر افسردگی در کرج

بیشتر بخوانید

بهترین روانشناس کودک در کرج

آیا می توانیم خودمان این کار مهم را به سر انجام رسانیم

آری حتما. به خود بیشتر استراحت دهید و انتظار کمتری از خود داشته باشید. وقتی می دانیم احساس خوبی نداریم خود را تحت فشار قرار ندهیم. تحرک و ورزش (حداقل پیاده روی) را فراموش نکنیم. بیایید با افرادی که دوستشان داریم ملاقات کنیم. میوه ها و سبزیجات و آجیل های تازه بیشتر بخورید. ماهی و غذاهای دریایی را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

 

علائم جسمی افسردگی و اضطراب

مشکلات خواب در افسردگی

مشکل خوابیدن یا عدم توانایی خوابیدن (مانند بیدار شدن در صبح زود و دوباره خواب نرفتن) در افراد افسرده بسیار دیده می شود. البته تعداد کمی از افراد مبتلا به افسردگی نیز زیاد خواب می کنند.

 

درد قفسه سینه در افسردگی

درد قفسه سینه می تواند نشانه مشکلات بسیار جدی مانند بیماری قلبی و مشکل ریه باشد. بعضی اوقات مشکلات معده با درد قفسه سینه در آن واحد پیش می آید. بنابراین، اگر احساس درد در قفسه سینه می کنیم، باید برای تعیین علت به پزشک مراجعه کنیم.

اگر پزشک علت خاصی از درد قفسه سینه پیدا نکرد، ممکن است به دلیل افسردگی باشد.

افسردگی خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد. جالب است بدانید که این رابطه دو طرفه است، به این معنی که کسانی که دچار حمله قلبی یا سکته مغزی شده اند نیز مستعد افسردگی هستند.

 

خستگی و کمبود انرژی در افسردگی

اگر بعد از یک خواب طولانی یا یک استراحت طولانی مدت هنوز احساس خستگی می کنیم و انرژی لازم برای انجام کارهای ساده و روزمره خود را نداریم، بهتر است احتمال افسردگی را در نظر بگیریم.

وقتی خستگی به علائم افسردگی اضافه می شود، هر دو حالت بسیار بدتری به نظر می رسند و فرد افسرده را در وضعیت بسیار دشواری قرار می دهند. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با مشاوره فردی بیشتر مطالعه کنید.

 

درد عضله و مفصل

افرادی که مدت طولانی از درد رنج می برند بیشتر در معرض خطر افسردگی قرار دارند. از طرف دیگر، افسردگی همچنین می تواند باعث درد شود. با توجه به اینکه از چنین مواد شیمیایی برای تنظیم خلق و خو و همچنین انتقال احساس درد در مغز استفاده می شود، این ارتباط منطقی به نظر می رسد.

شایان ذکر است که افراد مبتلا به افسردگی سه برابر بیشتر دچار درد مزمن، از جمله درد عضلانی می شوند.

 

اختلالات دستگاه گوارش در افسردگی

شاید باورش سخت باشد اما مغز و روده به هم پیوند خورده اند. به همین دلیل، وقتی با استرس یا اضطراب روبرو می شویم، حالت تهوع یا درد معده را تجربه می کنیم.

افسردگی می تواند روده ما را تحت تأثیر قرار داده و منجر به حالت تهوع، سوء هاضمه، اسهال یا یبوست شود.

 

سردرد

تحقیقات پزشکی مشهور نشان می دهد که افراد مبتلا به اختلال افسردگی اساسی سه برابر بیشتر در معرض میگرن هستند. متأسفانه، افراد مبتلا به میگرن پنج برابر بیشتر در معرض افسردگی قرار دارند.

 

تغییر اشتها یا وزن در افسردگی

افسردگی تأثیرات متفاوتی بر اشتهای افراد مختلف دارد:

اشتهای یک گروه را کاهش می دهد و برعکس، گروه دیگر نمی توانند رژیم غذایی خود را کنترل کنند. نتیجه مشخص است: برخی افراد مبتلا لاغر و برخی دیگر چاق هستند. نشان داده شده است که ارتباط اختلالات خوردن، مانند پرخوری عصبی و بی اشتهایی، با افسردگی نیز در نظر گرفته شده است.

 

کمردرد

اگر کمردرد ما را دائماً آزار می دهد، ممکن است به دلیل افسردگی باشد. افراد مبتلا به افسردگی چهار برابر بیشتر دچار کمردرد یا سردردهای شدید می شوند.

 

اضطراب و گیجی

افسردگی و مشکلات خواب می توانند باعث اضطراب و پریشانی شوند. در مردان، این وضعیت می تواند با رفتار خشونت آمیز نیز رخ دهد.

برای بسیاری از مردان دارای خشونت، مراجعه به یک متخصص مغز و اعصاب (روانپزشک) مانند مرکز مشاوره خوب در کرج یک راه حل پایدار برای پایان دادن به خشونت است.

جهت دریافت راهنمایی و یا ثبت درخواست مشاوره، با ما در تماس باشید

تماس با ما درخواست نوبت دهی مشاوره

افسردگی و اختلال عملکرد جنسی

افسردگی به میزان قابل توجهی علاقه فرد به فعالیت جنسی را کاهش می دهد. متأسفانه ، برخی از داروهای ضد افسردگی نیز باعث اختلال عملکرد جنسی می شوند.

بنابراین لازم است ناراحتی مراجعه به پزشک در مرکز مشاوره در کرج را کنار گذاشته و در مورد مشکلات جنسی با او مشورت کنید تا در تجویز دارو مراقب باشد.

تاکنون دیدیم که وضعیت جسمی و روحی ما چقدر به هم وابسته است.

 

در اینجا یک رابطه مثبت بین بهزیستی جسمی و روانی وجود دارد:

برای درمان افسردگی ورزش کنید

برخی از مواد شیمیایی در مغز افرادی که به طور منظم ورزش می کنند، افزایش پیدا می کند. این مواد باعث می شوند شخص:

 • حس خوبی داشته باشید
 • حال بهتری داشته باشید
 • نسبت به درد حساسیت کمتری داشته باشید

ورزش به تنهایی افسردگی را درمان نمی کند اما در طولانی مدت به درمان افسردگی کمک می کند.

وقتی افسرده هستیم، ممکن است احساس کنیم که انرژی کافی برای ورزش نداریم. بر این فکر غلبه کنید، بلند شوید و تمرین کنید؛ زیرا تحرک باعث کاهش احساس خستگی و بهبود خواب می شود.

فشار سبک زندگی امروز می تواند هرکسی را افسرده کند. پنهان کردن افسردگی آسان است. دانستن آن به دقت بالایی نیاز دارد. مراقب خود و دیگران باشید . اگر نشانه های افسردگی را در خود دیدیم، به جای انکار یا پنهان کردن آن، با ایجاد عادت های ساده مانند ورزش، تغذیه سالم و مراجعه به روانپزشک و مصرف داروهای تجویز شده افسردگی را شناسایی و شکست دهید.

روحیه خوب و زندگی شاد برای همه ما مناسب است و ما را از افسردگی دور نگه میدارد.

مرکز مشاوره در کرج برای شما، زندگی ای سالم و به دور از هرگونه افسردگی آرزومند است.

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید

در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
نظرات کاربران

محمد مسیحا

در باره افسردگی باید گفته بشه که الان تو هر خونه ای یکی دو نفر دچارن بهش...

بازگشت به بالا