نتیجه جستجوی ( صفحه پیدا شد)

علائم و نشانه های اختلال وسواس در نوجوانان و کودکان

علائم و نشانه های اختلال وسواس در نوجوانان و کودکان

اسفند-22-1400


کودکان و نوجوانان باید به شدت مورد پذیرش دیگران قرار و در یک گروه سنی جای بگیرند، از آنجا که رفتار عجیب و وسواس بی معنی را شرم آور می دانند، سعی می کنند آنها را پنهان کنند که توسط یک پزشک خوب کاملاً برطرف می شود. وسواس در کودکان و نوجوانان می تواند بر عزت نفس و عزت نفس آنها تأثیر بگذارد و در تمام طول زندگی آنها مسلط باشد، که توسط بهترین مرکز مشاوره در کرج در حال بررسی است.

همچنین، نوجوانی که یک دوره گذار محسوب می شود و این انتقال باید مثبت باشد تا بتواند به آینده نگاه کند، استقلال و فرصت هایی را به ارمغان بیاورد و ممکن است با مشکلات روانی مانند اختلال وسواس، رشد کودک ها و نوجوانان نمان همراه باشد. بنابراین بهتر است در سنین جوانی توسط یک پزشک خوب برای درمان شیدایی انجام شود.

 

علائم و نشانه های اختلال وسواس در نوجوانان و کودکان

 • نگرانی بیش از حد برای آلودگی و میکروب ها.

این مسئله در حال درمان اختلال وسواس در نوجوانان است.

 • اصرار بر قرار دادن اشیا به ترتیب خاص.

این موضوع در بهترین مرکز مشاوره کرج در حال مطالعه است.

 • غیبت در مدرسه بدون دلیل موجه.

البته این المان با مشکلات و اختلالات دیگری در کودکان ( درباره ی روانشناس کودک بیشتر بدانید ) و نوجوانان از جمله بیش فعالی همراه است. 

 • سوالات متداول در مواردی که به آنها پاسخ داده می شود.

کودک یا نوجوان ما دائماً برای اطمینان طلبی بیشتر ، سوالاتی می پرسد.

 • بخوانید و دوباره بخوانید، بنویسید و بازنویسی کنید و از آن به طور گسترده استفاده کنید.

(این عنصر عمدتا به دلیل اشتباهات در بزرگسالان و کودکانی است که توسط پزشک خوبی برای درمان اختلال وسواس جبری بهبود می یابند)

 • عدم توانایی در تمرکز و دقت.

این کودکان و نوجوانان به دلیل وسواس در تمرکز و توجه توجه دارند .

 • ترس شدید از آسیب رساندن به خود و دیگران.

به خصوص ترس از آسیب دیدن والدین ، ​​که در این نوجوانان معمول است .

 • وقت زیادی را صرف انجام کارها کردن.

آنها کارها را خیلی سرزده انجام می دهند .

 • از انجام برخی فعالیت ها خودداری کردن.

از رفتن به زمین بازی یا شرکت در برنامه های هنری که فرصتی برای خوردن رنگ و چسب و غیره وجود دارد، خودداری کنید!

اختلالات قابل مشاهده در وسواس در نوجوانان و کودکان ، از جمله وسواس و ... در بزرگسالان و کودکان: موارد زیر است : اختلال نقص توجه و بیش فعالی ، اضطراب ، افسردگی ، بیماری کنه و کنار آمدن با نافرمانی و همه موارد آنها را باید یک پزشک معالجه کند مناسب برای درمان اختلال وسواس در نوجوانان و کودکان .

 • علت اختلال وسواس در کودکان

پزشک وسواسی در درمان وسواس در کودکان و بزرگسالان می گوید که دلایل مختلفی وجود دارد  (ریشه اختلال وسواس فکری عملی چیست)  که شامل موارد زیر است:

 • علت وسواس ژنتیکی

یکی از دلایل اختلال وسواس در کودکان علت ژنتیکی است که از خانواده فرد به ارث می رسد .

 

وسواس فکری

جهت دریافت راهنمایی و یا ثبت درخواست مشاوره، با ما در تماس باشید

تماس با ما درخواست نوبت دهی مشاوره

رفتار والدین یا دیگران

این رفتار می تواند باعث وسواس در کودکان یا بزرگسالان شود. به عنوان مثال مادر کنار سینک ظرفشویی می ایستد و مدام دست هایش را می شوید و کودک چون آب را دوست دارد به نزد مادر می آید و او را می بیند و شروع به شستن دست هایش می کند (آموزش مشاهده). این امر باعث می شود که این تمرین تا آخر عمر ادامه یابد، که توسط پزشک برای اختلال وسواس در درمان اختلال وسواس در کودکان انجام می شود.

کودکان کاملاً رفتار دیگران را الگوسازی می کنند، بنابراین والدین از این نظر بسیار مسئولیت پذیر هستند. به عنوان مثال، یک کلمه باید یک بار گفته شود و اگر چندین بار گفته شود. و این آغاز علت وسواس کودکان است!

به عنوان مثال، برای ناهار، اگر والدین یک بار با فرزندشان تماس بگیرند و آنها نیایند، باید ناهار خود را شروع کنند زیرا کودک یاد می گیرد که یک بار صحبت کردن هیچ تفاوتی با پنج بار صحبت ندارد، یا مثلاً والدین دائما از کودک می پرسند که آیا او تمیز است؟ خوب خود را شستشو داده؟ یا مثلاً کودک سیب می خورد و مادر می گوید آیا آن را خوب شسته یا نه؟ یا مثلاً می گوید مطمئن است که مشق شب را نوشته است یا نه؟ این موارد در درمان اختلال وسواس در کودکان توسط روانشناس وسواس در حال بررسی است.

 

دلیل روانکاوی

دکتر وسواس فکری عملی می گوید یکی از دلایل اختلال وسواس در کودکان علل روانکاوی است. روانکاوی می گوید افراد معمولاً از بدو تولد تا یک سال وسواس ندارند و اگر اتفاقی بخواهد برای کودک بیفتد، در واقع باعث شفاهی بودن آن می شود. به عنوان مثال، مردم می گویند و می خندند، سیگار می کشند و دود می کنند، پرخوری می کنند و غیره. در درمان وسواس در کودکان، یک روانشناس وسواس در مورد این موضوع کار می کند.

طبق دیدگاه روانکاوی، کودک بین 1 تا 3 سال به موارد زیادی، از جمله مقعد، به تمیزی آن توجه می کند. دکتر وسواس فکری عملی می گوید این کودک در این سن آماده سریع وسواس است و هر پیامی در این سن باعث شیدایی کودکان می شود. به عنوان مثال، کودک نفس هایی می خورد که والدین آنها را از او می گیرند و این یک احساس معنی دار در قلب کودک ایجاد می کند، آیا تنفس خوب است یا بد؟ و از اینجا وسوسه انجام و عدم انجام آغاز می شود و از اینجا کودک نسبت به همه چیز 2 احساس دارد.

 

مجازات

تنبیه یکی دیگر از دلایل وسواس در کودکان است که باعث می شود آنها احساس بی اعتمادی کنند و فکر کنند در هیچ کاری مهارت ندارند، اما در غیر این صورت کودکان متوجه می شوند که در بسیاری از کارها تبحر دارند. پس چرا والدین آنها را مجازات می کنند و باعث می شود احساس مضاعف کنند. بنابراین، به گفته روانشناس متخصص وسواس، به طور کلی افرادی که از وسواس رنج می برند افرادی هستند که اغلب با مجازات روبرو می شوند زیرا مجازات باعث می شود کودک عزت نفس خود را از دست بدهد و این عمل باعث می شود احساسات مضاعف داشته باشند و سپس وسواس-اختلال اجباری از جمله تریکوتیلومانیا حاصل می شود.

 

پدر و مادر با هم دعوا می کنند

مرکز مشاوره خوب در کرج درباره وسواس می گوید یکی از دلایل وسواس در کودکان دعوای حقوقی بین والدین و فرزندان است که تأثیر مستقیمی بر وسواس در کودکان دارد. از آنجا که آنها معتقدند که نبرد والدین به دلیل بدی است که آنها انجام داده اند، این امر در درمان اختلال وسواس در کودکان مهم است.

بیشتر بخوانید

بهترین روانشناس کودک در کرج

متخصص در درمان اختلال وسواس فکری عملی

طبق گفته پزشک وسواس ، سه روش درمانی برای وسواس در کودکان و بزرگسالان وجود دارد که از این قرارند:

 

درمان دارویی

این روش توسط روانپزشک انجام می شود. البته، داروها عوارض جانبی خود را دارند، اما گاهی این تنها راه درمان اختلال وسواس در کودکان و بزرگسالان است.

 

روان-روح درمانی

روانشناسی یکی از پایدارترین و بهترین روشهای درمان وسواس در کودکان و بزرگسالان است. در این روش درمانی، روانشناسان کودک و بزرگسال در بهترین مرکز مشاوره کرج با مجموعه ای از تکنیک ها و آموزش هایی که روی کودکان و بزرگسالان انجام می دهند، علت اختلال وسواس در کودکان و بزرگسالان را از بین می برند.

 

ابزاری برای عصب شناسی ( نوروساینس )

این یکی از روش های درمانی جدید است که به ایران وارد شده و برای درمان وسواس در کودکان و بزرگسالان استفاده می شود. این ابزارها انواع مختلفی دارند از جمله درمان وسواس با نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک (نسل جدید نوروفیدبک) یا سایر ابزارهای عصبی ( نوروساینس ) که همگی فاقد دارو هستند و هیچگونه عوارض جانبی ندارند.

 

درمان شیدایی

بهترین مرکز مشاوره کرج یعنی آکادمی روانشناسی ققنوس، با همراهی همیشگی شما قصد دارد انواع وسواس، و بهترین راه حل های در درمان وسواس را به شما معرفی کند. دوستان عزیز، هنگامی که با تکنیک های بهترین کلینیک درمان وسواس در کرج آشنا شدید، به راحتی می توانید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید تحت درمان قرار بگیرید؟ آیا درمانی را انتخاب می کنید؟ و کدام مرکز درمانی وسواس را باید انتخاب کنید؟

 

 

تعریف علمی وسواس

افکار، تصاویر ذهنی یا انگیزه های تکراری و ناراحت کننده ای که خود فرد هیچ کنترلی بر آنها ندارد و مردم در وهله اول سعی در مخالفت با این افکار و انگیزه ها دارند.

 

تعریف علمی شیدایی عملی :

در وسواس عملی، فرد رفتارهای تکراری و مداومی را انجام می دهد که آیین های طولانی دارد، مانند: شستن طولانی مدت دست، چک های مکرر یا مرتب سازی. به طور مثال این به نوبه خود یک رفتار واضح تکراری است. دیگر مثل شمردن یا دعا روشن نیست. می توان گفت که افراد مبتلا به وسواس عملی معمولاً باید تشریفاتی را انجام دهند که اگر این کار را نکنند مضطرب و عصبی می شوند!

 

نظر روانشناسان و روانپزشکان ما در آکادمی روانشناسی ققنوس این است که بسیاری از ما ممکن است در زندگی دچار افکار وسواسی جزئی شویم، به عنوان مثال: بررسی قفل درب یا اجاق گاز و حتی راه رفتن روی کاشی های پیاده رو. حال به خاطر داشته باشید که اگر هر دو را تجربه کرده باشید، بدون شک سطحی و زودگذر هستند، اما افراد مبتلا به وسواس فکری عملی حداقل روزانه 1 ساعت یا ساعتهای زیادی در روز در وسواس فکری عملی می گذرانند. این روند فعالیتهای روزمره انسان را مختل می کند که در اینجا به برخی از افکار وسواسی اشاره شده است:

 

 1. ترس از آلودگی: شخصی که به کلینیک وسواس مراجعه کرده است گزارش می دهد که 5 یا 6 ساعت در روز صرف ضد عفونی اتاق خود کرده و اعضای خانواده اجازه ورود به اتاق وی را ندارند. او از همه جا ترسیده بود.
 2. ترس از آسیب رساندن به خود و دیگران: سایرین هم جزء موارد ارجاع به بهترین مرکز مشاوره دولتی در کرج بودند. او زنی بود که علی رغم علاقه زیادی که به پسر و همسرش داشت، همیشه نگران آسیب رساندن به فرزند و همسرش بود.( او در ذهن خود تصور می کرد و از فکر کردن در مورد افکارش می ترسید.

 

مورد دیگر نیاز به تقارن و یکجا بودن است: در این حالت فرد مبتلا، موظف است همه وسایل یا اشیا خاص را به طور کاملاً متقارن بچیند و اگر این در ذهن او نباشد باعث ناراحتی وی می شود. موارد دیگر اختلال وسواس جنسی، پرخاشگری و وسواس مذهبی است که در آن فرد تفکر توهین آمیزی در مورد دین یا فرقه ای که به آن تعلق دارد، را داراست.

به یاد داشته باشید که ما در آکادمی روانشناسی ققنوس می توانیم بگوییم این است که در زمینه وسواس ما یکی از بهترین مراکز وسواس درمانی در کرج هستیم زیرا همه جوانب درمان مراجعین را بررسی کرده ایم. همچنین می توانید به روان درمانی بروید. خود را عمیقاً خوب کنید و می توانید با گذشت زمان از طریق شناخت درمانی و رفتاری و ملاقات و آموزش تکنیک های مختلفی که روانشناس برای شما دارد، از افکار و رفتارهای وسواس گونه خلاص شوید.

بخاطر داشته باشید که وسواس می تواند دستاورد های بین فردی و حتی موقعیت شغلی و اجتماعی فرد را به خطر بیندازد. وسواس فکری عملی یکی از شایع ترین اختلالات افسردگی است، به طوری که 25 تا 50 درصد افراد مبتلا به OCD از افسردگی رنج می برند و وسواس فکری عملی اغلب می تواند با اختلالات خلقی و اضطراب همراه باشد.

فرد وسواسی غالباً به دلیل آلرژی و روال معمولاً دوستان خود را از دست می دهد و یا به دلیل تأخیرهای مداوم و آلرژی ها، کار خود را نیز از دست می دهد.

همان طور که گفته شد وراثت نیز می تواند در عوامل ژنتیکی نقش داشته باشد. در سالهای اخیر، تحقیقات در مورد دوقلوهای دو قطبی و تک تخمی، مسئله وراثت از جانب محققان را تأیید کرده است.

 

توصیه ما به شما عزیزانی که فکر می کنید در یک سری وسواس هستید:

به مرکز آکادمی روانشناسی ققنوس در زمینه وسواس در کرج بیایید و سعی کنید بهترین روش را برای درمان وسواس انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید که آکادمی روانشناسی ققنوس با دارا بودن تیمی از روانشناسان و روانپزشکان، شما را در صورت لزوم ارجاع می دهند به متخصص مغز و اعصاب، تا با استفاده روش های بدون عوارض نظیر نوروفیدبک و بایوفیدبک درمان شما را انجام می دهند.

 

وسواس فکری ذهنی و راه های درمان آن در کرج

جهت دریافت راهنمایی و یا ثبت درخواست مشاوره، با ما در تماس باشید

تماس با ما درخواست نوبت دهی مشاوره

بهترین پزشک در زمینه وسواس در کرج، متخصص خوب در زمینه درمان وسواس یا OCD

در این مقاله قصد داریم بهترین پزشک اختلال وسواس و یک متخصص خوب در زمینه وسواس را معرفی کنیم. اما قبل از اینکه بهترین متخصص وسواس و بهترین کلینیک وسواس را معرفی کنیم، بیایید صحبت های تکمیلی و پایانی در مورد وسواس و علل آن را آغاز کنیم!

شما می خواهید از خانه خارج شوید، اما چندین بار قفل و در را ببندید تا مطمئن شوید در آن قفل شده است. شما بسیار بیشتر از افراد عادی استحمام می کنید یا هنگام راه رفتن در خیابان روی خطوط قدم نمی گذارید. این علائم بخشی از علائم چیزی است که امروزه OCD (وسواس فکری عملی) نامیده می شود. OCD یا وسواس فکری عملی یکی از بزرگترین ناتوانی های حاصل از بیماری در جهان است و امکان ابتلای آن برای همه در دنیای استرس زای امروز وجود دارد و بسیاری از ما ناخودآگاه از آن رنج می بریم. اگر دو بار به سمت اتو بروید و ببینید سیم را جدا کرده یا در ماشین را قفل کرده اید، این طبیعی است. اما اگر مبتلا به وسواس فکری عملی هستید، افکار و رفتارهای وسواسی شما آنقدر افزایش می یابد که در برنامه روزمره شما اختلال ایجاد می کند. کسی که وسواس دارد در زندگی شغلی خود نیز دچار مشکل است که بسیار مشکل آفرین است. که برای جواب سوال چه زمانی نیاز به مشاوره شغلی و تحصیلی داریم میتوانید به بهترین مرکز مشاوره گوهردشت کرج مراجعه کنید.

 

قبل از اینکه شیدایی را درمان کنید! شیدایی چیست

وسواس فکری-هیجان یا انگیزه عصبی (تکانه ای) است که به طور پی در پی از ناخودآگاه به خودآگاه تغییر می کند و باعث تکانه های عصبی خاصی می شود که باعث ناراحتی و اضطراب در فرد می شود و در نتیجه فرد برای اینکه از این فشار عصبی خلاص می شود، اقداماتی انجام می دهد. مانند شستن مکرر دست یا شمارش مکرر پول یا کلمات و حروف و غیره... در پاسخ به چنین حمله ای، فرد معمولاً سعی می کند از آن فرار کند و فکر خاصی را از شعور خود پاک کند و یا عمل و فکر دیگری را جایگزین آن کند، و البته فرد آگاه است که این وسوسه ها آگاهی فرد را مختل می کند و از خارج تحمیل نمی شود برخلاف تزریق افکار. وسواس، که هنوز به طور کامل درمان نشده است، تمایلی غیرقابل مقاومت برای انجام عملی غیر منطقی مانند شستشوی مکرر، دعای مداوم و ... است.

 

علائم مراجعه به آکادمی ققنوس در کرج جهت درمان وسواس

در وسواس اعتقادی وجود دارد که منجر به قضاوت نادرست در مورد افکار ناخواسته می شود و مشکلاتی را ایجاد می کند. این باورها عبارتند از: تأکید بیش از حد بر افکار، اشتغال ذهنی بالا با کنترل فکر، ارزیابی بیش از حد تهدید، عدم تحمل ناامنی و کمال گرایی.
افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری عملی کمال گرایی بالایی دارند و تحمل ابهام و ناامنی را برای خود را دشوار می دانند. آنها سعی می کنند با تغییر یا کاهش شدت این باورها و افکار، از وزن افکار وسواسی بکاهند.
عدم تحمل ناامنی نوعی خطای شناختی است که بر نحوه درک ، تفسیر و واکنش فرد نسبت به یک موقعیت نامطمئن تأثیر می گذارد. افرادی که نمی توانند ناامنی را تحمل کنند ، موقعیت های ناامن را تنش زا ، منفی و استرس آور توصیف می کنند و سعی می کنند از آنها جلوگیری کنند و اگر در چنین شرایطی قرار بگیرند عملکرد آنها مختل می شود.
همچنین، به دلیل مشکلات جسمی یا روحی، رضایت از ازدواج کاهش می یابد، قدرت و طول عمر خانواده متزلزل می شود و عواقب منفی در پی خواهد داشت. این افراد رضایت خانوادگی کمتری دارند. درباره ی مشاوره خانواده بیشتر بدانید.
افرادی که در زندگی شخصی خود حساسیت بیشتری نشان می دهند و با واکنش شدیدتری نسبت به محیط و تنش خود واکنش نشان می دهند، احتمالاً دچار وسواس فکری عملی می شوند و با غلبه بر آنها اجباری می شوند. این اختلال بیشتر در کودکانی دیده می شود که والدین بیش از حد در مورد آنها قضاوت می کنند.
برخی تحقیقات نشان می دهد شخصیت والدین، ​​الگوهای والدین و حتی خصوصیات ژنتیکی و روابط با محیط در ایجاد این اختلال تأثیرگذار است. بنابراین، وسواس در دوقلوهای همسان ممکن است بیشتر باشد.
مادران حساس و كمال گرا زمینه را برای وسواس فرزندان فراهم می كنند؛ به خصوص والدینی که می خواهند کودک طبق قوانین خاص خود رفتار کنند و انعطاف پذیری کمتری دارند. زیرا آموزش و مقررات خشک در ایجاد این مشکل بسیار موثر است.
برخی از افراد مبتلا به وسواس فکری عملی کسانی هستند که این کلمات را بارها و بارها شنیده اند: «تو یک آدم بی عرضه ای. لایق این نیستی شما، برای زندگی بدرد نمی خورید...» و توسط پدر و مادر، برادران و خواهران بزرگترشان به دلیل عدم لیاقت آنها شنیده و مجازات شده اید. در این حالت، فرد سعی می کند در انجام کارهای خود نهایت دقت را داشته باشد تا افراد اطراف خود را راضی نگه دارد و با تنگ نظری و مراقبت در همه امور وارد شود.

 

داروی وسواس برای درمان قاطع وسواس فکری عملی

فلوكستین یك ضد افسردگی است و به گروهی از داروها موسوم به مهاركننده های جذب مجدد سروتونین (SSRI) اختصاص دارد. فلوکستین روی مواد شیمیایی مغز تأثیر می گذارد که باعث عدم تعادل، افسردگی، وحشت، اضطراب و علائم وسواسی می شود. فلوکستین برای درمان اختلال افسردگی اساسی، اختلال خوردن، وسواس، اختلال هراس و افسردگی قبل از قاعدگی استفاده می شود.

کلومیپرامین یک داروی ضد افسردگی سه حلقه ای است که برای درمان علائم اختلال وسواس فکری عملی استفاده می شود، که شامل افکار و اقدامات مکرر است.

 

درمان روانشناختی وسواس، بهترین پزشک برای درمان وسواس

درمان روانشناختی وسواس در کاهش شدت علائم OCD موثر است. دو نوع اصلی درمان روانشناختی برای OCD، درمان شناختی رفتاری(CBT) و نوعی درمان رفتاری به نام پیشگیری و پاسخ به پاسخ است. این رژیم ها علائم و نشانه های بیش از دو سوم افراد مبتلا به OCD را کاهش می دهد.

اگرچه CBT در درمان وسواس بسیار موثر است، اما ممکن است بسیار گران باشد. اگر از طریق بیمارستان یا سایر مراکز درمانی تحت درمان OCD قرار دارید، اکنون می توانید برای علائم OCD یک گروه CBT تهیه کنید. اگرچه تنظیمات اولیه این گروه ممکن است شرم آور باشد، اما در واقع شرکت در یک CBT گروهی برای درمان OCD بسیار مفید است.

اگر CBT و ERP را مشاهده کرده اید و مناسب شما نیستند، برای پذیرش و ACT به درمان مراجعه کنید. ACT یک درمان روانشناختی نسبتاً جدید برای وسواس است که نوید درمان اختلالات اضطرابی، از جمله OCD را می دهد. فلسفه اصلی ACT این است که اضطراب بخشی از زندگی است و بنابراین واکنش ما در برابر اضطراب می تواند یک مشکل واقعی باشد.

 

درمان های رایج اختلال وسواس در مرکز درمانی وسواس

درمان تایید شده برای OCD از اکثر مطالعات، درمان شناختی رفتاری است. این روش درمانی از دو قسمت تشکیل شده است:

 • مواجهه و پیشگیری از واکنش .
 • شناخت درمانی .

 

قرار گرفتن در معرض و جلوگیری از واکنش

قرار گرفتن در معرض و پیشگیری از واکنش شامل تماس مکرر با منبع وسواس است. سپس از شما خواسته می شود که از رفتار اجباری که برای کاهش اضطراب خود انجام داده اید اجتناب کنید. این روشی است که در مراکز درمان اختلال وسواس فکری عملی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

به عنوان مثال، اگر وسواس شما این است که مرتباً دستان خود را بشویید، ممکن است درمانگر از شما بخواهد که دستشویی را در توالت عمومی لمس کنید و سپس مانع شستن دستتان شوید. وقتی مضطرب نشسته اید، تمایل به شستن دستان به تدریج از بین می رود. به این ترتیب می آموزید که برای رهایی از اضطراب نیازی به انجام الگوهای رفتاری تکراری نیستید و توانایی کنترل وسواس فکری عملی را دارید.

مطالعات نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض و پیشگیری از واکنش ها می تواند به مغز آموزش دهد که علائم وسواس را برای همیشه کاهش دهد.

 

شناخت درمانی OCD

شناخت درمانی برای وسواس فکری بر افکار آسیب زا و احساس اغراق آمیز مسئولیت شما متمرکز است. بیشتر شناخت درمانی برای OCD روش های سالم و موثری را برای پاسخ دادن به افکار وسواسی بدون استفاده از وسواس عملی آموزش می دهد.

 

سایر روشهای درمانی OCD

علاوه بر درمان شناختی-رفتاری، از روشهای درمانی وسواس زیر استفاده می شود:

 

داروها : از داروهای ضد افسردگی بعضاً به عنوان مکمل در درمان OCD استفاده می شود . خود دارو به ندرت در تسکین علائم OCD موثر است .
خانواده درمانی : خانواده درمانی توصیه می شود ، زیرا OCD اغلب باعث ایجاد مشکلاتی در زندگی خانوادگی و روابط اجتماعی می شود . خانواده درمانی آگاهی از این اختلال را افزایش می دهد و می تواند به کاهش ناسازگاری خانواده کمک کند . همچنین می تواند به اعضای خانواده انگیزه داده و به آنها بیاموزد که چگونه به عزیزانشان کمک کنند .
گروه درمانی : گروه درمانی روش دیگری برای درمان اختلال وسواس است . گروه درمانی با متحد کردن سایر افراد مبتلا به OCD و کاهش احساس انزوا ، از آنها پشتیبانی و تشویق می کند .

 

 

بهترین کلینیک برای درمان وسواس

یک پزشک خوب برای درمان وسواس-بهترین پزشک برای درمان وسواس:

مرکز مشاوره در کرج، با یک متخصص و باتجربه وسواس و پزشک خوب و باتجربه آماده تشخیص، تشخیص و درمان وسواس فکری عملی است. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که با متخصصان و کارشناسان گروه روانشناسی توجه تماس بگیرید.

 

وسواس فکری و ذهنی

جهت دریافت راهنمایی و یا ثبت درخواست مشاوره، با ما در تماس باشید

تماس با ما درخواست نوبت دهی مشاوره

خودیاری در درمان اختلال وسواس فکری عملی

 1. برای کمک به خود وقت بگذارید.
 2. سبک زندگی شما در احساس شما نقش مهمی دارد و می تواند به شما در کنترل اضطراب و عملکرد کمک کند .
 3. به طور منظم تمرین کن.

 

ورزش یک روش طبیعی، مفید و بسیار موثر برای کاهش اضطراب و استرس می باشد. ورزش می تواند با تقویت سیستم عصبی و حرکتی و ...، علائم OCD را کنترل کرده و در هنگام بروز اختلال وسواس فکری ذهن شما را متمرکز کند. برای اینکه بیشترین استفاده را از ورزش خود ببرید، در اکثر روزها 30 دقیقه یا بیشتر ورزش هوازی را امتحان کنید. تأثیر چند تمرین ده دقیقه ای می تواند مانند یک تمرین طولانی مدت باشد، به خصوص اگر در طول تمرین تمرکز داشته باشید.

 

با خانواده و دوستان خود در تماس باشیدبرای دانستن آنچه در خانواده درمانی انجام می شود​ میتوانید به مرکز مشاوره در کرج رجوع کنید.

وسواس می تواند زمان ببرد تا به مرحله انزوای اجتماعی برسد. انزوای اجتماعی علائم OCD را بدتر می کند. وقت گذراندن با خانواده و دوستان امری بسیار مهم و حیاتی است. صحبت رو در رو با آنها در مورد نگرانی ها و خواسته هایتان می تواند از شدت آنها بکاهد.

 

همواره خواب کافی داشته باشید

نگرانی و اضطراب نه تنها باعث بی‌خوابی می‌شود، بلکه کمبود خواب هم می‌تواند احساسات و افکار اضطراب‌آور شما را تشدید کند ؛ وقتی به اندازه‌ی کافی خوابیده و استراحت کنید حفظ تعادل احساسی بسیار آسان‌تر و راحت تر خواهد بود . خواب کافی یک عامل کلیدی در برطرف کردن اختلالات اضطراب ( وسواس ) از قبیل OCD‌ است .

 

تکنیک‌های آرام‌سازی را انجام داده و یا تمرین کنید

خود استرس می تواند علائم OCD را تحریک یا بدتر کند . مراقبه آگاهانه ، یوگا ، تنفس عمیق و سایر تکنیک های آرام سازی می توانند سطح کلی استرس و تنش را کاهش دهند و به شما در کنترل وسواس کمک کنند . برای دستیابی به نتایج بهتر ، به طور مرتب تکنیک های آرام سازی را تمرین کنید .

 

به نقش ضربه OCD به خود شما، فکر کنید

در برخی از افراد ، علائم OCD ، مانند وسواس فکری عملی یا ذخیره سازی ، واکنشی است که نسبت به ضربه عاطفی نشان می دهد. اگر به اختلال استرس پس از سانحه مبتلا هستید ، تا زمانی که بر این ضربه غلبه نکنید ، رویکردهای شناختی موثر نخواهد بود .

اگر اختلال وسواس فکری-عملی (OCD) دارید، راه‌های زیادی برای کمک به خودتان وجود دارد. یکی از قدرتمندترین و موثرترین روش ها و استراتژ‌ی‌ها ، حذف کامل رفتارها و الگوهای وسواس ‌گونه‌ای است که موجب تداوم وسواس می‌شوند .

 

از ترس خود اجتناب  یا دوری نکنید

به نظر می رسد اجتناب از موقعیت هایی که وسواس شما را تحریک می کنند یک حرکت هوشمندانه به نظر برسد ، اما هرچه بیشتر از آنها اجتناب کنید ترس و هراس از آنها بیشتر می شود . به جای تمرکز روی این افکار ، خود را در معرض محرک های OCD قرار دهید ، سپس سعی کنید در برابر تمایل به تکرار و رفتار قهرآمیز مقاومت کنید یا آن را کاهش دهید . اگر مقاومت کار سخت و دشواری است ، سعی کنید زمانی را که صرف الگوهای تکراری می کنید تا مرز از بین رفتن کاهش بدهید . هر وقت خود را در معرض محرک های خود قرار می دهید ، اضطراب شما کاهش می یابد و می فهمید که کنترل بیشتری از آنچه فکر می کردید دارید و ترس شما کمتر از قبل است .

 

روی چیزهای دیگر تمرکز کنید

وقتی صحبت از افکار و روندهای OCD می شود ، سعی کنید روی چیز دیگری تمرکز کنید .

می توانید تمرین کنید ، آهسته دوندگی کنید ، پیاده روی کنید ، به موسیقی گوش دهید ، کتاب بخوانید ، مرور کنید ، بازی های ویدیویی انجام دهید ، تماس بگیرید یا دوست شوید . مهم این است که حداقل 15 دقیقه کاری را که دوست دارید انجام دهید تا سرعت واکنش شما در برابر افکار و رفتارهای وسواسی کاهش یابد .
در پایان دوره تأخیر مجدداً این درخواست را برسی کنید . در بسیاری از این موارد ، روند نفوذ وسواس گونه دیگر مانند گذشته شدید نخواهد بود . سعی کنید زمان مقاومت را افزایش دهید . هرچه تمایل به تاخیر و سرعت کمتری داشته باشید ، احتمال کاهش سرعت نیز بیشتر است .

 

روند پیش بینی OCD

می توانید وسواس را قبل از ظاهر شدن کاهش دهید. به عنوان مثال، اگر وسواس شما شامل اطمینان از قفل بودن درب، پنجره ها بسته یا تجهیزات خاموش است، سعی کنید این کار را با دقت انجام دهید و ابتدا در را قفل یا باز کنید.

 

از آنچه انجام داده ایدT ایده ذهنی کاملی ایجاد کنید و سپس از نظر ذهنی به خود یادآوری کنید.
در مورد چک و بررسی کردن، گفتن "این فقط یک فکر وسواس گونه است" راحت تر است.

 

افکار یا نگرانی های وسواسی خود را بنویسید

این افکار و نگرانی های وسواسی را با قلم و کاغذ، لپ تاپ، گوشی هوشمند یا تبلت بنویسید. وقتی این افکار و نگرانی ها را دارید، همه آنها را بنویسید.

هنگام راه رفتن به نوشتن ادامه دهید، زیرا هدف شما نوشتن دقیقاً همان چیزی است که فکر می کنید، حتی اگر همان جملات را بارها و بارها تکرار کنید یا سعی کنید سرزده باشید.
نوشتن همه این موارد به شما کمک می کند تا تکرار وسواس خود را ببینید.
نوشتن جملات تکراری که صدها بار می گویید به کاهش قدرت آنها کمک می کند.
نوشتن افکار بسیار دشوارتر از تفکر است، بنابراین افکار وسواسی شما به زودی از بین می رود.

 

یک دوره نگرانی برای OCD تعیین کنید

این گونه افراد مبتلا به بیماری، به جای تلاش برای بهبودی خود، در غم و اندوه و ماتم خود فرو می روند و بنابراین شکست های بیشتر و سنگین تری بیشتری را تجربه می کنند.

هر روز یک یا دو استراحت 10 دقیقه ای انجام دهید تا در این دوره به دلیل وسواس "اضطراب" را تمرین کنید. زمان و مکان را تعیین کنید (به عنوان مثال، در اتاق نشیمن از ساعت 8:00 تا 8:10 و از 5:00 تا 5:10) این ساعت ها به اندازه کافی از تخت و تایم استراحت فاصله دارند و شما را قبل از خواب آزار می دهند.
وقتی صحبت از اضطراب می شود، فقط روی افکار و گرایش های منفی تمرکز کنید. سعی نکنید آنها را اصلاح کنید. در پایان دوره اضطراب، چند نفس عمیق بکشید، این افکار و خواسته ها را از مغز خود رها کنید و سپس فعالیت های عادی روزمره خود را از سر بگیرید. سعی کنید بقیه روز را بدون هیچ وسواسی سپری کنید.
وقتی افکار و تمایلات وسواسی در طول روز به سراغ شما آمد، آنها را بنویسید و آنها را به یک دوره اضطراب موکول کنید. آنها را برای بعد ذخیره کنید و کارهای دیگری انجام دهید.
در دوره مورد بررسی، نوشته های قبلی را مرور کنید. به افکار و خواسته هایی که آن روز نوشتید فکر کنید. اگر این افکار هنوز شما را آزار می دهد، بگذارید نگران شوید اما فقط به اندازه زمانی که برای دوره اضطراب کنار گذاشته و اختصاص داده اید.

 

با وسواس های خود "نوار" درست کنید

روی یک نگرانی یا وسواس خاص تمرکز کنید و آن را با ضبط صوت، تلفن هوشمند یا لپ تاپ ضبط کنید.
هنگامی که فکر وسواس گونه ای به ذهنتان خطور می کند، عبارت، جمله یا داستان سرزده را توصیف و یادداشت کنید.
هر روز 45 دقیقه به صدای ضبط شده خود گوش دهید تا دیگر نگران گوش دادن به وسواس فکری نباشید.
قرار گرفتن مداوم در معرض اضطراب و وسواس فکری عملی به تدریج باعث کاهش آنها می شود. پس از اتمام این دوره، می توانید این تمرین را برای یک وسواس دیگر انجام دهید.

 

وسواس فکری

 

در پایان از اینکه این مقاله را به دقت و کامل خواندید نهایت تشکر خود را از شما داریم. پیروز، سالم و به دورر از بیماری وسواس باشید.

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید

در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
نظرات کاربران

ژاشمیم

مادرم داره دیوونه میکنه مارو ... امیدوارم اینجا دیگه درمان بشه

بازگشت به بالا