نتیجه جستجوی ( صفحه پیدا شد)

مضرات آسیب های اجتماعی و انواع آن

مضرات آسیب های اجتماعی و انواع آن

اسفند-22-1400


آسیب های اجتماعی به هر طور رفتاری فردی یا جمعی گفته می شود که خارج از چارچوب قوانین جامعه باشد گفته می شود و در نتیجه با برخورد قانون و اجتماعی روبه رو می شوند.

 

کسانی که از چارچوب قوانین خارج می شوند سعی می کنند که این کار خود را از دید ناظران قانون پنهان کنند چون که در غیر این صورت با تکفیر اخلاقی و برخورد قانونی روبرو می شوند.

آسیب های اجتماعی میتواند برای فرد و خانواده بسیار خطرآفرین باشد پس برای همین بهتر است با یک مرکز مشاوره خوب مثل بهترین مرکز مشاوره کرج در ارتباط باشید.

در ادامه انواع آسیب های اجتماعی را بررسی می کنیم.

 

جهت دریافت راهنمایی و یا ثبت درخواست مشاوره، با ما در تماس باشید

تماس با ما درخواست نوبت دهی مشاوره

 

آسیب های اجتماعی طلاق

طلاق در واقع به معنی پایان یک ازدواج به صورت قانونی است. روانشناسان معتقدند که یکی از مهمترین آسیب های اجتماعی طلاق است. این آسیب ها به دلیل آگاه نبودن افراد درباره روش صحیح جدایی به وجود می آید به همین دلیل بهتر است قبل از اینکه برای طلاق اقدام کنیدبهتر است بدانید مشاوره طلاق چگونه کمک میکند.

علت های افزایش طلاق : مشکلات اقتصادی، اعتیاد، تنوع طلبی، انتخاب نادرست شریک زندگی، پایین بودن سن ازدواج، دخالت دیگران در زندگی زوجین به خصوص خانواده ها، اختلاف نظر، ازدواج تحمیلی، نارضایتی جنسی، بیکاری، مشکلات مربوط تهیه مسکن و...

 

آسیب های اجتماعی اعتیاد به مواد مخدر

آسیب های اجتماعی اعتیاد به مواد مخدر یکی از مهم ترین مشکلات در تمام دنیا است به خصوص در جامعه ما.اعتیاد به مواد مخدر با توجه به ویژگی ذاتی خود تقریبا با دیگر آسیب های اجتماعی همراه است و باعث از بین رفتن زندگی فرد می شود.

دلیل اینکه انسان ها به اعتیاد روی می آورند مسائل روحی و روانی، اجتماعی و اقتصادی است.

 

آسیب های اجتماعی اعتیاد به اینترنت

آسیب های اجتماعی اعتیاد به اینترنت و فضای مجازی مرتبط به فناوری های جدید است.

این آسیب ها با استفاده از ماهواره ها، تلفن همراه، بازی های رایانه ای و اینترنت می تواند به وجود آید و زمینه ساز آسیب های اجتماعی جدی می شود.

احترام به حریم خصوصی افراد از اهمیت زیادی برخوردار است. آن قدر اهمیت بالایی دارد که در اکثر کشورهای دنیا ضمانت قانونی دارد.

اهمیت محفوظ ماندن و امنیت اطلاعات رد و بدل شده جدیدا با مشکلات و چالش های زیادی مواجه شده است و سلامت روحی و روانی و جسمانی نوجوانان و جوانان در جامعه در معرض خطرات زیادی قرار گرفته است.

 

آسیب های اجتماعی انحرافات جنسی

یکی دیگر از آسیب های اجتماعی انحرافات جنسی و تن فروشی است که زنان برای کسب درآمد دست به این کار می زنند. تن فروشی تقریبا همراه با اعتیاد به الکل و مواد مخدر است. بعضی از زنان که دست به تن فروشی می زنند دچار اختلالات روانی و شخصیت هستند و بعضی از آن ها به خاطر اینکه با مردان دچار خصومت هستند به همجنسگرایی روی می آوردند. این افراد می توانند از مرکز مشاوره دولتی در کرج کمک بگیرند.

آسیب-اجتماعی

بیشتر بخوانید

مشاوره شغلی در کرج
 

علل آسیب های اجتماعی انحرافات جنسی:

 • فقر و بیکاری
 • جنگ
 • تنوع طلبی
 • اعتیاد
 • مشکلات زناشویی
 • کم شدن ازدواج
 • سست بودن بنیان های خانواده

 

آسیب های اجتماعی خودکشی

خودکشی ممکن است در برخورد اول به نظر شخصی بیاید ولی از آنجایی که فرد در اجتماع زندگی می کند و بین فرد و جامعه تاثیرات متقابلی وجود دارد و به عنوان یکی از آسیب های اجتماعی جدی است.

خودکشی با دیگر آسیب های اجتماعی دیده می شود.

 

علل و انگیزه خودکشی:

 

آسیب های اجتماعی مهاجرت

یکی از آسیب های اجتماعی مهاجرت شوک فرهنگی است که با علائمی همچون استرس، افسردگی، اضطراب و احساس رها شدن و تغییر شخصیت  می توان تشخیص داد.

با توجه به تحقیقاتی که صورت گرفته است بین کسانی که مهاجرت کرده اند مشکلات روحی و روانی زیادی دیده می شود مخصوصا کسانی که شرایط و فرهنگ مبدا و مقصد آنها بسیار متفاوت است بیشتر دچار این نوع از اختلالات روحی و روانی می شوند.

بیشترین اختلالی که این افراد به آن دچار می شوند اختلال پارانوئید یا سوء ظن است که به احتمال خیلی زیاد به خاطر تفاوت آنها از نظر عادت ها، آداب و رسوم ، نوع پوشش، زبان و لهجه و غیره است.

آسیب های اجتماعی

بیشتر بخوانید

روانشناس کودک در کرج

 

آسیب های اجتماعی سرقت

سرقت و دزدی از لحاظ عرفی و قانونی به عنوان یکی از مهم ترین آسیب های اجتماعی جدی محسوب می شود. عوامل زیادی در بروز این مشکل وجود دارد مانند بیکاری، فقر، اعتیاد. البته شخصیت هر کسی اهمیت مهمی در ارتکاب این جرم دارد.

 

عوامل روانی و عاطفی آسیب های اجتماعی سرقت:

 • محیط اجتماعی ناسالم
 • محیط خانوادگی از هم پاشیده
 • آسیب هایی که در دوران کودک متحمل شده است
 • ناکامی های پی در پی
 • احساس نارضایتی داشتن
 • همنشینی با افراد نادرست
 • تفاوت طبقاتی

 

آسیب شناسی اجتماعی

آسیب شناسی اجتماعی انواع مشکلاتی که در جامعه وجود دارد را مورد بررسی قرار می دهد و سعی می شود که علت های مختلف آن ها را از نظرهای مختلف فردی و اجتماعی در مرکز مشاوره در کرج مورد بررسی قرار دهد.

از نظر برخی دانشمندان انقلاب صنعتی علت مستقیم آسیب های اجتماعی است که در بیشتر جوامع وجود دارد و اثرات خود را میگذارد ولی آن چه که در این باره در جامعه های مختلف تفاوت ایجاد می کند نوع تفکر در جوامع مختلف است.

 

اهمیت آسیب شناسی اجتماعی

اهمیت آسیب شناسی اجتماعی در هر جامعه متناسب با شرایط موجود متفاوت است.

در جوامع مختلف متناسب با فرهنگ، رشد، شرایط موجود و مشکلات روبرو که اثرات بسیار مخربی روی رشد آن جامعه می گذارد. با شناخت درست این نوع از مشکلات می توان مسیر حرکت جامعه را به طرف درست و ترقی پیش برد، که علاوه بر شناسایی و درک آنها و برای پیشگیری از زیاد شدن آنها می توان با پیشنهاد راه حل های مناسب به سلامت یک جامعه کمک کرد.

 

 

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید

در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
نظرات کاربران
بازگشت به بالا