نتیجه جستجوی ( صفحه پیدا شد)

اختلال شخصیت مرزی

اختلال شخصیت مرزی چیست

نوعی بی ثباتی در همه جنبه های روابط بین فردی، احساسات و عزت نفس (تصویر از خود) است  که بر زندگی فرد تأثیر می گذارد و این الگو معمولاً با علائم زیر همراه است:

 • رفتار تکانشی
 • افکار پارانوئید گذرا
 • احساس مزمن خالی بودن
 • رفتار خودکشی

این بیماری روانی از اولین سالهای بزرگسالی شروع می شود و در جنبه های مختلف خود را نشان می دهد و باعث بی ثباتی عاطفی می شود. افراد مبتلا به این اختلال تصورات بین فردی و شخصی بی ثباتی دارند، روابط آنها شدید و آشفته است و دوست یا معشوق خود را یک ایده آل گرای افراطی می دانند که پس از مدتی از همان افراد نا امید و سرخورده می شود.

افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی برای درمان نیاز به کمک زیادی دارند و مرکز مشاوره در کرج می تواند با کمک متخصصان سلامت روان هر کاری را برای بهبود وضعیت آنها انجام دهد.

اختلال شخصیت مرزی در کرج

جهت دریافت راهنمایی و یا ثبت درخواست مشاوره، با ما در تماس باشید

تماس با ما درخواست نوبت دهی مشاوره

ویژگی های افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی

مهمترین ویژگی های این اختلال موارد زیر است:

 1. عصبانی بودن شدید
 2. بی ثباتی عاطفی
 3. چندین بار اقدام به خودکشی کردن
 4. خودآزاری مکرر

بی ثباتی عاطفی در این گونه افراد معمولاً با تکانشگری سطح بالا همراه است که در نهایت منجر به رفتارهای خود تخریبی و یا خود آزاری می شود.

خودکشی آنها ممکن است دیگران را فریب دهد، اما اقداماتی که به خودشان آسیب می رساند همیشه گمراه کننده نیست. به عنوان مثال، آسیب جسمی یکی دیگر از ویژگی های این اختلال است که افراد بیشتر برای رفع اضطراب انجام می دهند.

درمانگران بهترین مرکز مشاوره در کرج با در نظر گرفتن برنامه جامع جلسات متعدد روان درمانی، علل اصلی اضطراب و نگرانی را برطرف می کنند.

این افراد نسبت به محیط و شرایط محیطی بسیار حساس هستند، افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی، ترس بسیار از طرد شدن و رها شدن و حتی جدایی کوتاه مدت یا تغییرات اجتناب ناپذیر دارند.

آنها طرد شدن را در ذهن خود به عنوان "به خاطر بد بودن خودشان" می دانند. افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی دائماً سعی می کنند از احساس طرد شدن و رها شدن اجتناب کنند، که منجر به رفتارهای تکانشی مانند آسیب به خود و رفتار خودکشی می شود.

به همین دلیل، تشخیص زودهنگام و درمان بعدی می تواند بسیار مهم باشد، مرکز مشاوره در کرج، با همکاری بهترین درمانگران در زمینه بیماری های روانی، سعی می کند درمان و تشخیص مناسب را برای فرد ارائه دهد.

بیشتر بخوانید

مشاوره شغلی در کرج

علل اختلال شخصیت مرزی

بسیاری از روانشناسان معتقدند عواملی مانند ژنتیک و مغز و علل اکتسابی و تجربیات دوران کودکی در ایجاد چنین اختلالی نقش دارند، اما تجربه اولیه کودک، به ویژه در سه سال اول بسیار مهم است. می توان به این دسته موارد کلیدی اشاره کرد:

 • بی ثباتی مادر به دلایل مختلف
 • طرد شدن کودک
 • عدم وجود دلبستگی ایمن در دوران کودکی
 • درگیری و تشویش بین والدین
 • کودک را تنبیه کردن
 • نادیده گرفتن احساسات کودک ( در مورد مهم ترین اصول روانشناس کودک بیشتر بدانید )
 • والدین گرفتار و ناسازگار
 • طلاق و جدایی والدین

درمانگران آکادمی روانشناسی ققنوس بهترین مرکز مشاوره در کرج معتقدند که تنها یک یا چند مورد از آنها نمی تواند باعث این اختلال شود.

 

ویژگی های اختلال شخصیت مرزی

روابط ناپایدار

آنها دارای روابط ناپایدار با خانواده، بستگان و دوستان هستند. همچنین اتفاق می افتد که این افراد به سرعت و شدت به شخصی علاقه نشان می دهند و خیلی سریع و ناگهانی علاقه خود را به او از دست می دهند و حتی از آن شخص متنفر می شوند.

هرگونه ورطه یا تغییر در برنامه، هنگامی که به کسی یا چیزی علاقه دارند، او را وادار به واکنش شدید می کند و بنا به دلایلی این شخص یا چیزی جلوی او قرار می گیرد، فرد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی احساس انزوا می کند.

 

رفتار خطرناک

رفتار ناشی از رفتار نادرست فرد، مانند:

 1. پول را بی رویه و بدون پاسخ هزینه کردن
 2. رابطه جنسی نامناسب
 3. رانندگی با ریسک بالا
 4. پرخوری
 5. عصبانیت
 6. استفاده بیش از حد از مواد اعتیادآور
اختلال شخصیت مرزی در تهران و کرج

آنها برای فرار از مشکلات و تسکین دردهای روحی خود از مواد اعتیادآور استفاده می کنند که می تواند منجر به اعتیاد آنها شود. کلینیک درمان اعتیاد ققنوس تنها مرکز ترک اعتیاد چند رشته ای است که هم بیماری های روانی و هم درمان اعتیاد را ارائه می دهد.

افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی نیز وقتی از کنترل خارج می شوند، خشم زیادی را تجربه می کنند. به عنوان مثال، اگر والدین، ​​همکاران یا دوستان شخص برای مدت کوتاهی او را نادیده بگیرند، از احساس طرد شدن و انزوای بیمار بسیار عصبانی خواهد شد.

 

آسیب رساندن به خود

افراد مبتلا به این اختلال می توانند علائم خطرناکی را نشان دهند و در تصویر بدن و عزت نفس خود مشکل داشته باشند. این افراد به خود آسیب می رسانند، بدن خود را بریده و حتی به خودکشی فکر می کنند، در این صورت فرد باید به مرکز مشاوره در کرج یا روانپزشک مراجعه کند و در صورت لزوم در بهترین کلینیک روانپزشکی بستری شود.

 

ترس از تنها ماندن

عصبانیت و ترس آنها ناشی از ترس از تنها ماندن است و حتی وقتی خود را تصور می کنند، می ترسند و عصبانی می شوند. ترس از تنها ماندن باعث مشکلات جدی در روابط خانوادگی آنها می شود.

 

شیوع اختلال شخصیت مرزی

مطالعه دقیق تعداد افراد مبتلا به این بیماری در جامعه انجام نشده است، اما بر اساس داده های موجود، بین یک تا دو درصد افراد مبتلا به این بیماری زن و دو برابر مردان هستند. از بیماری هایی مانند اختلال افسردگی اساسی و اعتیاد به مواد مخدر بیشتر از مردم عادی. شیوع این اختلال ممکن است در گروه سنی بزرگتر کاهش یابد.

 

فرایند اختلال شخصیت مرزی

این بیماری تقریبا ثابت است و با گذشت زمان تغییر چندانی نمی کند. برخی مطالعات نشان می دهد که می تواند منجر به اسکیزوفرنی شود، اما افراد مبتلا به افسردگی بیشتر مستعد تشنج هستند.

 

درمان افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی

درمان دارویی اختلال شخصیت مرزی

داروهای ضد روان پریشی و ضد افسردگی معمولاً برای کنترل علائم استفاده می شوند.

جهت دریافت راهنمایی و یا ثبت درخواست مشاوره، با ما در تماس باشید

تماس با ما درخواست نوبت دهی مشاوره

روان درمانی اختلال شخصیت مرزی

روشهای مختلف مشاوره مانند روان درمانی یا درمان جدیدی به نام رفتار دیالکتیکی می تواند در کنترل بیماری این افراد مفید باشد. همچنین در درمان گروهی، فرد سعی می کند رفتار بد را جایگزین رفتار بد کند و حتی به همسالان خود آموزش می دهد.

اختلال شخصیت مرزی

بدون شک مرکز مشاوره کرج گوهردشت که بهترین کلینیک روانپزشکی کشور است، بهترین شرایط را برای بستری و درمان افراد مبتلا به بیماری های روانی دارد.

 

ما از اختلال شخصیت مرزی آگاهی داریم که در گروه B دراماتیک، احساسی و عجیب طبقه بندی می شود. این افراد فاقد ثبات عاطفی هستند و بنابراین ممکن است نتوانند تصمیمات درستی بگیرند و بسیاری از رفتارهای آنها ناشی از اقدامات تکانشی است. از آنجا که این افراد به خود و در موارد نادر دیگران آسیب می رسانند، بهتر است در اسرع وقت خود را درمان کنند.

مرکز مشاوره در کرج یکی از معدود مراکز روانپزشکی در کرج است که امکانات اجتماعی را در اختیار بیماران قرار می دهد تا در محیطی امن تحت درمان قرار گیرند. همچنین، این کلینیک روانشناسی برنامه منظمی برای قرار ملاقات با روان درمانگر دارد و هر بیمار بسته به بیماری و شدت آن برنامه خاص خود را خواهد داشت. برای اطلاع از خدمات با ما تماس بگیرید.

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید

در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
نظرات کاربران

توماج حسینی

آیا این مریضی با سایر بیماریها اشتباه تشخیص داده میشه؟یعنی ممکنه؟؟؟

بازگشت به بالا