نتیجه جستجوی ( صفحه پیدا شد)

اسکیزوفرنی چیست و علائم آن

اسکیزوفرنی چیست و علائم آن

اسفند-22-1400


اسکیزوفرنی چیست

این مقاله حاوی اطلاعات زیادی است. حال به طوری که چندین بخش جداگانه برای یادگیری آسان تر وجود دارد، از جمله:

 • چرا ما از کلمه اسکیزوفرنی استفاده می کنیم؟ اسکیزوفرنی و علائم، علل و ویژگی های آن.
 • بدون درمان، با دارو، روان درمانی و مقایسه این روشها چه اتفاقی می افتد؟
 • زندگی اجتماعی، گروه روانپزشکی بالینی، CPA (روش برنامه مراقبت)
 • برای خانواده، برای کمک به خود، اجبار به در بیمارستان بودن.
 • کمک بیشتر، خرافات کمتر، تحقیقات بیشتر، منابع و بازخورد بیشتر.

 

این مقاله در مورد اینگونه افراد است:

 1. هرکسی که اسکیزوفرنی برای او تشخیص داده باشند.
 2. هرکسی که فکر می کند شخص دیگری ممکن است به اسکیزوفرنی مبتلا شود.
 3. هر کسی که یک دوست یا خویشاوند مبتلا به اسکیزوفرنی داشته باشد.

درمان این بیماری برای افراد بسیار سخت و دشوار می باشد از این رو باید به بهترین مشاورین مانند مرکز مشاوره در کرج مراجعه کرد.

در این مقاله موارد زیر را خواهید آموخت:

 • علایم اسکیزوفرنی چیست؟
 • دلیل مبتلا شدن به اسکیزوفرنی چیست؟
 • انواع درمان اسکیزوفرنی کدامند؟
 • چگونه می توانید به خودتان در برابر بیماری اسکیزوفرنی کمک کنید؟
 • اطلاعات برای اقوام و دوستان

جهت دریافت راهنمایی و یا ثبت درخواست مشاوره، با ما در تماس باشید

تماس با ما درخواست نوبت دهی مشاوره

چرا ما از کلمه اسکیزوفرنی استفاده می کنیم

اسکیزوفرنی اصطلاحی است که بیشتر افراد آن را با خشونت و اختلالات رفتاری مرتبط می دانند. در اخبار نیز مرتباً از این واژه استفاده می شود، به شکلی کاملاً ناعادلانه و غیرواقعی. تشخیص اسکیزوفرنی برای اکثر افراد بسیار دشوار است.

ما از این کلمه استفاده می کنیم زیرا به نظر می رسد کلمه بهتری برای توصیف این رفتار وجود ندارد. با این حال، اگر استفاده از این کلمه را مناسب نمی دانید، امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد.

 

بیماری اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی نوعی اختلال روانی است که از هر 100 نفر تقریباً یک نفر را درگیر می کند. در زنان و مردان به یک اندازه شیوع دارد و بیشتر در جوامع شهری و گروه های اقلیت نیز دیده می شود. اسکیزوفرنی قبل از 15 سالگی بسیار نادر است، اما پس از آن در هر سنی ممکن است رخ دهد. و بیشتر در افراد 15 تا 35 ساله دیده می شود.

 

علائم اسکیزوفرنی

این علائم بیشتر در دو گروه مثبت و منفی توضیح داده می شوند:

علائم مثبت

این تجربیات غیرمعمول رایج ترین علائم اسکیزوفرنی است، اما در سایر اختلالات روانی نیز دیده می شود.

 

توهمات

حالتی که در آن چیزی را می بینید، می شنوید، بو می کنید یا احساس می کنید، توهم نامیده می شود. در اسکیزوفرنی، توهم شنوایی از اغلب توهمات بیمار است.

 

شنیدن صدا در اسکیزوفرنی شبیه چه چیزی است

این صداها بسیار واقعی هستند. سر چشمه این صداها خارج از سر شماست و دیگران نمی توانند این صداها را بشنوند. می توانید آنها را در مکان های مختلف یا از طریق یک شی خاص مانند تلویزیون بشنوید. صداها می توانند مستقیماً با شما یا یکدیگر صحبت کنند.

به نظر می رسد شما در حال گوش دادن به یک مکالمه هستید. صداها می توانند دلپذیر باشند، اما اغلب خشن، توهین آمیز یا فقط آزار دهنده هستند. این ها نشانه هایی از اسکیزوفرنی در فرد می باشد. شما میتوانید برای گذراندن مراحل مشاوره فردی به مرکز مشاوره در کرج مراجعه کنید.

 

واکنش مردم نسبت به این صداها چگونه است

ممکن است گاهی احساس اجبار کنید و آنچه را که آنها می گویند انجام دهید. حتی اگر به شما گفته شود صدمه بزنید یا آنچه را اشتباه می دانید انجام دهید. بیشتر اوقات آنها را نادیده می گیرید، اما گاهی اوقات مقاومت خود را در مقابل آنها را از دست می دهید.

 

صداها در اسکیزوفرنی از کجا می آیند

این صداها مجازی نیستند، اما توسط خود مغز منتشر می شوند. اسکن مغزی نشان داد که بخشی از مغز که با شنیدن صدا فعال است نیز چنین صداهایی را ایجاد می کند. در این زمان، به نظر می رسد مغز با صداهای واقعی و اختلالات مشابه اشتباه گرفته شده است.

 

آیا افراد دیگر چنین صداهایی را می شنوند

افراد مبتلا به سایر اختلالات روانی، مانند افسردگی حاد، می توانند صداهایی را بشنوند که مستقیماً با آنها صحبت می کنند. در افسردگی، این صداها قضاوتی و ملامتگر هستند و یک کلمه یا عبارت خاص بارها و بارها تکرار می شود.

برخی افراد صداهایی را می شنوند که در زندگی روزمره آنها تداخلی ایجاد نمی کند. این صداها ممکن است خیلی بلند، دلپذیر نباشند یا فقط گاهی اوقات شنیده شوند. چنین علائمی نیاز به مراقبت ویژه ای ندارند.

 

انواع دیگر توهمات در اسکیزوفرنی

بینایی یا بویایی ، چشایی یا لامسه نیز ممکن است رخ دهد، اما کمتر شایع است.

 

هذیان اسکیزوفرنی

در واقع در بیماری اسکیزوفرنی، توهم یک اعتقاد راسخ به چیزی است که فقط می تواند مبتنی بر سو تعبیر یا تفسیر غلط از اوضاع باشد. در صورت تردید، دیگران ممکن است باور شما را عجیب یا نادرست بدانند. آن ها نمی توانند در این مورد با شما بحثی بکنند.

اگر آنها از شما در مورد دلایل شما سوال کنند، دلایل شما برای آنها بی معنی است یا نمی توانید توضیح دهید و فقط بگویید:"من می دانم".

 

چگونه توهمات و هذیان آغاز می شود

ممکن است تصادفاً باور کنید که بعد از چند هفته یا چند ماه، یک موضوع عجیب و غریب در حال شکل گیری است. اما نمی توانید توضیح دهید که چگونه.

برای توضیح توهمات خود می توانید به ایده ای برسید. به عنوان مثال، اگر صداهایی از رفتار خود می شنوید، ممکن است نتیجه بگیرید که توسط دولت کنترل می شوید.

 

هذیان (توهم) سوءظن

فرض کنید که از این نوع توهم احساس خطر می کنید. این خطرها می توانند شامل مواردی که درر زیر آمده باشد:

غیرمعمول-ممکن است احساس کنید که دولت از شما جاسوسی می کند یا ممکن است احساس کنید همسایه شما از فناوری های خاصی برای جاسوسی شما استفاده می کند.

هر روز-ممکن است احساس کنید همسرتان وفادار نیست. این می تواند به دلیل مشکلات جزئی و نامناسب باشد که هیچ ارتباطی با رابطه جنسی یا روابط غیرمشروع ندارد. دیگران نمی توانند درک کنند که چرا حق با شماست.

سوءظن به طور مشخص، برای شما استرس آور است. این به خصوص برای افرادی که مشکوک هستید آزار دهنده است. مخصوصاً اگر آنها به اندازه خانواده شما، به شما نزدیک باشند.

 

مخاطب بودن 

می توانید از حوادث روزمره معنایی کسب کنید و نتیجه بگیرید که به طور محسوسی برای شما مناسب هستند. به عنوان مثال، برنامه های تلویزیونی و رادیویی را در ارتباط با خود احساس کنید. یا اینکه افراد به روش های عجیبی مانند رنگ ماشین به هنگام عبور از خیابان با شما ارتباط برقرار می کنند...

 

تاثیرات هذیان و وهم بر زندگی

باورهای غلط می تواند رفتار شما را تغییر دهد.
از آنجا که می دانید دیگران نمی توانند افکار شما را درک کنند، به سختی می توانید آنها را با دیگران به اشتراک بگذارید.
اگر فکر می کنید دیگران سعی در آزار و اذیت شما دارند، می توانید به راحتی از آنها کناره گیری کنید. شما اغلب چنان احساس خطر می کنید که می خواهید انتقام بگیرید.
برای جلوگیری از احساس خطر می توانید از مکانی به مکان دیگر حرکت کنید.

بیشتر بخوانید

مشاوره تحصیلی کرج

افکار پریشان یا اختلالات روانی در بیماران اسکیزوفرنی

تمرکز بسیار دشوار می شود. ممکن است نتوانید:

 1. یک روزنامه بخوانید یا تماشای یک برنامه تلویزیونی را به پایان برسانید.
 2. تکالیف خود را بنویسید.
 3. روی کار خود تمرکز کنید.

ذهن شما سرگردان است. شما بدون داشتن ارتباط مشخص بین افکار خود، از یک فکر به فکر دیگر می روید. بعد از یک یا دو دقیقه دیگر نمی توانید دریابید که از ابتدا فکر کنید به چه فکر کرده اید. برخی افراد هنگام توضیح افکار خود را مبهم یا نا معلوم می نامند.

"وقتی ذهن شما به این روش از هم می پاشد، درک آن برای دیگران بسیار دشوار است"

 

ممکن است احساس کنید حس شما کنترل می شود

ممکن است احساس کنید که:

افکار شما ناپدید می شوند. مثل این است که شخصی افکار شما را از مغز شما بدزدد.
آنچه فکر می کنید افکار شما نیست، بلکه شخص دیگری است که آنها را در مغز شما قرار می دهد.
شما این احساس را دارید که بدن شما مانند یک رباط کنترل می شود.

مردم چنین تجربه هایی را به روش های مختلف توصیف می کنند. برخی از افراد برای این امر توضیحات فنی دارند. مانند رادیو، تلویزیون یا لیزر یا معتقد هستند که وسیله ای در آنها قرار گرفته است. برخی افراد ارواح عصبانی، خدا یا شیطان را باعث آن می دانند.

 

علامتهای منفی

این علائم نسبت به علائم مثبت کمتر مشهود است.

 • علایق، انرژی و احساسات شما در زندگی کاهش می یابد. شما به سختی به یک موضوع خاص علاقه مند هستید.
 • نمی توانید تمرکز کنید. نمی توانید بلند شوید و از خانه خارج شوید.
 • شستن و تمیز کردن یا تمیز نگه داشتن لباس برای شما مشکل خواهد بود.
 • شما از بودن با دیگران ناراحت هستید. شما چیزی برای گفتن ندارید.

برای دیگران ممکن است درک اینکه این علائم(علائم واقعی بیماری هستند و شما یک انسان تنبل نیستید)دشوار است. این می تواند شما و خانواده تان را ناراحت کند. خانواده شما احساس می کنند شما فقط باید با هم باشید. اما نمی توانید توضیح دهید.

علائم منفی نسبت به علائم مثبت کمتر مشهود است، اما می تواند به همان اندازه آزار دهنده باشد.

 

آیا فرد مبتلا به اسکیزوفرنی، تمام این علائم را داراست

خیر. فرد می تواند صداها را بدون علائم منفی بشنود و اختلالات روانی نداشته باشد. افرادی که دچار هذیان هستند اغلب علائم منفی ندارند. اگر فردی فقط دارای اختلالات روانی و علائم منفی باشد، ممکن است بیماری وی سال ها شناخته نشود.

 

عدم واقع بینی

بعد از مدتی علائم می توانند آنقدر شدید شوند که تمام زندگی شما را احاطه کنند. ممکن است فکر کنید دیگران اشتباه می کنند زیرا آنها نمی توانند آنچه شما می فهمید درک کنند.

 

افسردگی

قبل از درمان، حدودا نیمی از افراد مبتلا به اسکیزوفرنی در نقطه شروع، احساس افسردگی می کنند.
از هر هفت نفر، یک نفر با علائم دنباله دار افسرده می شود. این ممکن است شناخته شده نباشد، زیرا علائم آن با علائم منفی اشتباه گرفته می شود.

اگرچه داروها در گذشته باعث ایجاد افسردگی می شده اند، اما به نظر می رسد درمان دارویی باعث کاهش افسردگی در اسکیزوفرنی می شود.

اگر به اسکیزوفرنی مبتلا هستید و احساس افسردگی می کنید، حتماً از شخصی بخواهید که شما را جدی بگیرد و مراقب شما باشد.

 

اسکیزوفرنی و درمان آن در کرج

 

چه عواملی باعث اسکیزوفرنی می شود

علت دقیق آن هنوز مشخص نیست و به نظر می رسد از ترکیبی از چندین عامل مختلف ناشی می شود که در افراد مختلف متفاوت است.

 

ژن ها و DNA

با این حال، از هر 100 نفر تقریباً یک نفر به اسکیزوفرنی مبتلا می شود و یک دهم مبتلایان به اسکیزوفرنی پدر و مادر مریضی دارند. مطالعات روی دوقلوها می تواند نشان دهد که چقدر مربوط به ژن ها و چقدر مربوط به سایر عوامل است.

دوقلوهای یکسان تا آخرین مولکول DNA دقیقاً ساختار ژنتیکی یکسانی دارند و اگر یکی از دو قلوهای همسان به اسکیزوفرنی در کودکان مبتلا شود، حدود 50٪ احتمال ابتلای دیگری وجود دارد. دوقلوهای ناهمگون ساختار ژنتیکی یکسانی ندارند. اگر یکی از آنها اسکیزوفرنی داشته باشد، احتمال ابتلا دیگری فقط کمی بیشتر از قل دیگر است.

این نتایج حتی اگر دوقلوها در خانواده های مختلف بزرگ شده باشند، درست هستند. این موضوع  نشان دهنده این است که این تفاوت ها از نظر ژنتیکی ریشه دارند و به شرایط رشد و بزرگ شدن ارتباط ندارند.

 

بستگان مبتلا به اسکیزوفرنی، احتمال ابتلا به اسکیزوفرنی

 

هیچکدام ۱ نفر از ۱۰۰ نفر
یکی از والدین ۱ نفر از ۱۰ نفر
یکی از قل های غیر همسان ۱ نفر از ۸ نفر
یکی از قل های همسان ۱ نفر از ۲ نفر

مطالعات نشان می دهد که ژن ها در حدود 50٪ از پیشرفت اسکیزوفرنی نقش دارند. ترکیب ژن های مسئول این بیماری(اسکیزوفرنی)ناشناخته اند.

 

صدمه مغزی (ضربه مغزی و ...)

مغز افراد مبتلا به اسکیزوفرنی در مقایسه با افراد سالم تفاوت هایی دارد. قسمتهایی از مغز برخی از افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ممکن است رشد طبیعی نداشته باشد .

دلیل آن ممکن است این باشد:

 1. مشکلات هنگام تولد که میزان اکسیژن رسیده به مغز کودک را تحت تأثیر قرار می دهد. نکاتی برای تربیت فرزند در روانشناس کودک که بهتر است بدانید.
 2. یا عفونت های ویروسی در ماه های اول بارداری.

 

مواد خیابانی و الکل

گاهی اوقات به نظر می رسد که استفاده از مواد خیابانی به اسکیزوفرنی منجر می شود. داروهایی مانند کراک، LSD، متا آمفتامین و اکستازی. واضح است که متا آمفتامین ها می توانند علائم بیماری روانی را ایجاد کنند، اما با قطع استفاده این مواد، علائم نیز ناپدید می شوند. ما مطمئن نیستیم که آیا این مواد به تنهایی می توانند باعث بیماری طولانی مدت شوند. اما اگر در معرض خطر باشید این امکان وجود دارد. استفاده از این مواد و الکل خطرات زیادی را برای مبتلایان به اسکیزوفرنی به همراه دارد. برخی از افراد برای پوشاندن علائم خود از این مواد استفاده می کنند.

 

شاهدانه و ماری جوانا

اکنون شواهد خوبی وجود دارد که نشان می دهد استفاده از مشتقات شاهدانه خطر اسکیزوفرنی را دو برابر می کند. اگر مصرف این مواد را از سنین پایین شروع کنید، احتمال اینکه مبتلا به اسکیزوفرنی شوید  بیشتر است.

اگر در دوران نوجوانی به طور منظم(بیش از 50 بار)مواد فوق را مصرف کرده اید، تأثیر آنها قویتر می شود. احتمال ابتلا به اسکیزوفرنی در شما 6 برابر افراد عادی است.

 

فشار و استرس

علائم معمولاً اندکی پس از مشکلات زندگی ظاهر می شوند. این مشکلات می تواند حوادث ناگهانی مانند تصادف رانندگی یا مشکلات روزمره مانند مشکلات کار یا تحصیل باشد. استرس طولانی مدت، مانند درگیری های خانوادگی، عواقب شدیدتری دارد.

 

مشکلات خانوادگی

در گذشته به نظر می رسید اسکیزوفرنی ناشی از مشکلات خانوادگی باشد. هیچگونه مدرکی برای اثبات این ادعا وجود ندارد. با این حال، مشکلات خانوادگی اسکیزوفرنی را تشدید می کند.

جهت دریافت راهنمایی و یا ثبت درخواست مشاوره، با ما در تماس باشید

تماس با ما درخواست نوبت دهی مشاوره

محرومیت از کودکی و دوران بچگی

شواهدی وجود دارد که در میان سایر اختلالات روانی، تجربه محرومیت و تجاوز به کودک باعث اسکیزوفرنی می شود.

یکی از راه های مناسب برای کودکان استفاده از روانشناس کودک می باشد.

چشم انداز

اکثر افراد مبتلا به اسکیزوفرنی اکنون هرگز نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارند و قادر به انجام کارهای روزمره، کار و برقراری ارتباط هستند.

در طولانی مدت، از هر 5 نفر مبتلا به اسکیزوفرنی پیشرفته:

 1. از هر پنج نفر یک نفر پس از 5 سال از اولین دوره اسکیزوفرنی علائم خود را بهبود می بخشد.
 2. از هر 5 نفر 3 نفر علائم خود را بهبود می بخشند ، اما دوره های عود کردن بیماری را نیز تجربه می کنند.
 3. از هر 5 نفر 1 نفر هنوز علائم آزار دهنده ای دارد.

 

اسکیزوفرنی در کودکان

 

بدون درمان اسکیزوفرنی چه اتفاقی می افتد

بعضی ها فقط صدا را می شنوند. اگر این صداها قابل تحمل باشند، این افراد احتمالاً نیازی به درمان یا کمک خاصی ندارند. با این حال، اگر این صداها بیش از حد بلند یا ناخوشایند شوند یا علائم دیگری ظاهر شوند، پس از آن درمان نیاز است.

خودکشی بیشتر در مبتلایان به اسکیزوفرنی دیده می شود. به خصوص اگر فرد علائم فعال، افسردگی و عدم درمان را دارا باشد.

مطالعات نشان می دهد که اسکیزوفرنی در صورت عدم درمان، در طولانی مدت می تواند تأثیر بیشتری در زندگی فرد داشته باشد. هرچه این بیماری زودتر شناسایی و درمان شود، آینده بهتری برای او رقم خواهد خورد.

 

اگر علائم به موقع تشخیص داده شود و درمان شروع شود

 1. کمتر در بیمارستان بستری می شوید
 2. در خانه به کمک کمتری نیاز خواهید داشت.
 3. در صورت لزوم اقامت کوتاهی در بیمارستان خواهید داشت.
 4. به احتمال زیاد قادر به کار و زندگی مستقل خواهید بود.

 

درمان

اگر برای اولین بار علائم اسکیزوفرنی دارید، شروع به مصرف دارو تحت نظارت پزشک و یک مشاور کنید.

شاید نیازی به بستری شدن در بیمارستان نباشید اما باید به روانپزشک و تیم روانپزشکی بالینی مراجعه کنید. کمک و مراقبت های لازم توسط تیم در خانه انجام می شود. حتی اگر مجبور شوید در بیمارستان بستری شوید، این فقط برای چند هفته است و بقیه مراحل درمان در خانه انجام می شود. داروها می توانند بیشتر علائم آزار دهنده بیماری را تسکین دهند. اما پاسخ به درمان کامل نخواهد بود. با این حال، بسیار مهم است که با مراحلی شروع کنید که استفاده از روشهای دیگر را امکان پذیر می کند. کمک به دوستان و خانواده، درمان روانشناختی و خدمات مانند مراقبت در خانه نیز بسیار مهم است.

 

چرا ما از مواد دارویی استفاده می کنیم

هدف کاهش اثرات اسکیزوفرنی و علائم بر زندگی شما است. دارو باید:

 • به شما کمک کند تا روشن تر فکر کنید.
 • انگیزه خود را افزایش داده و به شما کمک می کند تا از خود مراقبت بهتری داشته باشید.
 • توهمات و اوهام خود را به تدریج طی چندین هفته کاهش دهید.

 

نحوه مصرف دارو و چگونگی آن

داروهای اسکیزوفرنی به صورت قرص، کپسول یا شربت است. از آنجا که به خاطر سپردن اینکه چند دارو در طول روز مصرف شود دشوار است، اکنون داروها یک بار در روز مصرف می شوند. اگر درمان دارویی روزانه برای شما دشوار است، می توانید از داروهای تزریقی استفاده کنید.

به این تزریقات (Depot Injection) گفته می شود و به صورت هفتگی یا حتی دو، سه یا چهار هفته انجام می شود. بیشتر این داروها، داروهای معمولی و قدیمی هستند، اما مدل جدیدی به نام (ریسپریدون) وجود دارد.

 

داروهای مرسوم ضد جنون و روان پریشی

در اوایل دهه 1950، چندین دارو تولید می شدند که توانستند از علائم اسکیزوفرنی بکاهند. آنها به عنوان داروهای ضد روان پریشی شناخته شدند. آنها را داروهای معمولی یا نسل اول می نامند. آنها با کاهش عملکرد پیام رسان شیمیایی در مغز به نام (دوپامین) کار می کردند.

 

اثرات جانبی

 • لرز و گرفتگی (اسپاسم) مانند بیماری پارکینسون همراه با احساس لختی (اینرسی) و کندی فکر است. در بیشتر موارد، این علائم به این معنی است که شما بیش از حد دارو مصرف می کنید. شما باید داروی خود را کاهش دهید تا این علائم از بین بروند. در صورت نیاز به دوز بالاتر، این علائم با داروهای ضد پارکینسون قابل کنترل است.
 • اضطراب و بی قراری در اندام های بدن
 • مشکلات در روابط جنسی
 • عوارض جانبی طولانی مدت این داروها دیسکینزیای تأخیری است (حرکات مداوم معمولاً در دهان و زبان). در این بیماری از هر 20 نفری که هر ساله این داروها را مصرف می کنند، ممکن است یک نفر دچار این عارضه شود.

 

برخی از داروهای ضد جنون و ضد روان پریشی مرسوم

نام قرص نام تجاری دوز روزانه حداکثر دوز روزانه
کلرپرومازین لارگاستیل 75-300 1000
هالوپریدول هالدول 3-15 30
پیموزاید اورپ 4-20 20
تری فلووپرازین استلازین 5-20  
سولپیراید دولماتیل 200-800 2400

تزریق (هر 2 یا 4 دقیقه یک بار) مارک دوز 2 هفته، حداکثر دوز 2 هفته

نام آمپول نام تجاری حداکثر دوز در ۲ هفته
هالوپریدول هالدول 50
فلوپنتیکسول دکانویت دپیکسول 40
فلوفنازین دکانیت مودکیت 12.5-100
پیپوتایزین پالمیتات پیپورتیل 50
زوکلوپنیتیکسول دکانویت کلوپیکسول 200

 

داروهای ضد جنون و ضد روان پریشی غیر متعارف یا نسل دوم

در ده سال گذشته چندین داروی جدید تولید شده است. آنها بر روی رسانهای مختلف (مانند سروتونین) در مغز کار می کنند و به عنوان داروهای غیر متعارف یا نسل دوم شناخته می شوند. کمتر احتمال دارد که عوارض جانبی بیماری پارکینسون را ایجاد کنند.

با این حال، آنها باعث افزایش وزن و مشکلات عملکرد جنسی می شوند. برخلاف داروهای نسل اول، آنها همچنین به تسکین علائم منفی کمک می کنند. این داروها همچنین خطر ابتلا به دیسکینزی تأخیری (dyskinesia tardive) را کاهش می دهند.

بیشتر افرادی که از این داروها استفاده می کنند معتقدند که عوارض جانبی آنها کمتر از داروهای نسل اول است.

 

اثرات جانبی

 1. خواب آلودگی و کندی
 2. افزایش وزن
 3. مشکلات جنسی
 4. افزایش خطر ابتلا به دیابت-دوزهای بالا خطر پارکینسون را افزایش می دهد.

 

برخی از داروهای (ضد جنون) ضد روان پریشی غیرمتعارف

نام قرص نام تجاری دوز روزانه حداقل دوز روزانه
آمی سولپیرای سولیان 50-800 1200
آری پاپرازول آبیلیفی 10-30  
کلوزاپین کلوزاریل 200-450 900
اولانزاپین زیپرکسا 10-20 20
کواتایپین سروکال 300-450 750
ریسپریدون ریسپردال 4-6 16
سرتیندول سردولکت 12-20 24
زوتفین زولپتیل 75-200 300

 

کلوزاپین

این دارو یکی از رایج ترین داروهای ضد روان پریشی و جنون است و تنها دارویی است که برای افرادی که به سایر داروهای ضد روان پریشی پاسخ نمی دهند موثر است. همچنین به نظر می رسد خطر خودکشی در مبتلایان به اسکیزوفرنی را کاهش می دهد.

این دارو تمام عوارض جانبی سایر داروهای غیرمتعارف را دارد و همچنین می تواند بزاق دهان را افزایش دهد. از عوارض مهم این دارو احتمال تأثیر آن بر مغز استخوان است.

این دارو ممکن است باعث کاهش گلبول های سفید خون شود که باعث کاهش مقاومت بدن در برابر عفونت می شود. در صورت بروز چنین اتفاقی، برای بازسازی مغز استخوان، باید سریعاً دارو را قطع کرد. آزمایش خون باید 6 ماه اول به صورت هفتگی و سپس هر 2 و 4 هفته انجام شود.

 

مصرف دارو چقدر موثر است

این داروها برای بیشتر افراد در حدود 80٪ موثر هستند. این داروها اختلالات را کنترل می کنند اما آنها را درمان نمی کنند. برای جلوگیری از علائم دیگر باید دارو مصرف کنید.

 

چه مدت باید داروها را به طور اجباری مصرف کنید

اکثر روانپزشکان مصرف این داروها را برای مدت طولانی توصیه می کنند. اگر می خواهید دارو را کاهش یا قطع کنید با پزشک خود صحبت کنید.

شما باید به تدریج داروی خود را کاهش دهید تا ببینید آیا علائم شما قبل از آلوده شدن کامل برمی گردد.

 

در صورت قطع مصرف دارو چه اتفاقی می افتد

در صورت قطع مصرف دارو، علائم اسکیزوفرنی معمولاً برمی گردد. اما نه در همان زمان. این اغلب بعد از 6 ماه اتفاق می افتد.

 

بازگشت به حالت عادی و طبیعی

بعد از کنترل علائم مثبت چه اتفاقی می افتد؟ اسکیزوفرنی کارهای روزمره را دشوار می کند. گاهی اوقات این به دلیل علائم است. گاهی اوقات مدت زیادی طول می کشد تا بیماری از بین برود تا بتوانید وظایف روزمره خود را انجام دهید.

انجام کارهای ساده مانند شستن، خرید، تماس، گشودن در یا مکالمه با یک دوست دشوار است.

 

آیا مصرف دارو کافی است

داروها بسیار موثر هستند، اما اگر از داروها استفاده می کنید، برای بهبود کامل تر، معمولاً باید از روش های درمانی دیگر استفاده کنید.با ما در بهترین مرکز مشاوره کرج تماس بگیرید.

 • مراقبت روانشناختی
 • رفتار درمانی شناختی (CBT)

این کار با کمک روانشناس بالینی یا روانپزشک انجام می شود. روانشناس خوب در گوهردشت کرج در زمینه های زیر به شما کمک می کنند:

 1. مشکلاتی را که برای شما بسیار نگران کننده هستند شناسایی کنید. این مشکلات می تواند افکار، تجربیات یا رفتارهای شما باشد.
 2. آنها می فهمند که شما درباره این مشکلات چگونه فکر می کنید (عادات تفکر)
 3. نحوه واکنش شما نسبت به مشکلات (عادات رفتاری) را دریابید
 4. دریابید که عادتهای ذهنی یا رفتاری شما چه تاثیری در احساسات شما دارد
 5. آنها روی آن عادات ذهنی و رفتاری کار می کنند که غیر واقعی و نامطلوب هستند
 6. آنها سعی می کنند عادتهای بد ذهنی و رفتاری را در صورت وجود جایگزین عادتهای بهتر کنند.
 7. آنها شیوه های جدید تفکر و رفتار را آموزش می دهند.

اگر این روش ها به شما کمک می کنند، مرتباً از آنها کمک بگیرید. در غیر این صورت، آنها را با روش های دیگر جایگزین کنید.

این روش های درمانی به شما کمک می کند احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید و روش های جدیدی برای حل مشکلات خود بیاموزید. اکنون مشخص شده است که این نوع درمان می تواند به شما در کنترل توهم و توهم کمک کند.

بیشتر افراد بین 8 تا 20 جلسه یک ساعته تحت درمان قرار می گیرند. برای اینکه درمان شما موثر باشد، باید حداقل 10 جلسه را در مدت 6 ماه انجام دهید. در مرکز مشاوره در کرج روش های بسیار مناسبی در نظر گرفته شده است تا تحت درمان قرار بگیرند و از درمانات موثر بهره بگیرند.

 

مشاوره و روان درمانی حمایتی

این روش به طور مستقیم بر روی علائم اسکیزوفرنی تأثیر نمی گذارد، اما اگر:

 • این باید به شما آسیب برساند
 • شما باید از نزدیک به برخی از مسائل نگاهی بیندازید
 • شما در زندگی روزمره به حمایت نیاز دارید

 

روان درمانی خانواده

هدف این کار یافتن ریشه های خانوادگی اسکیزوفرنی نیست. جلسات خانوادگی برای کمک به شما و خانواده تان در درک بهتر شرایط برگزار می شود. آنها می توانند اطلاعاتی در مورد اسکیزوفرنی، روشهای کمک به فرد و حل مشکلات خاص ناشی از علائم بیماری را تبادل کنند. در مدت زمان 6 ماه حدود 10 جلسه طول می کشد.

 

درمان شناختی

این روش در دست بررسی است و هنوز به طور گسترده در دسترس نیست. این روش نوعی ورزش ذهنی است که به بهبود حافظه و تمرکز در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی کمک شایانی می کند.

اسکیزوفرنی چیست و انواع آن

مقایسه روشهای مختلف درمان

به استثنای کلوزاپین، در حال حاضر شواهدی مبنی بر تفاوت معنی دار بین اثرات داروهای معمولی یا غیر متعارف وجود ندارد.
از قبل نمی توان گفت که یکی از داروهای ضد روان پریشی برای شما بیشتر از بقیه موثر است.

در عمل، باید یکی از این داروها را امتحان کنید و در صورت عدم وجود عوارض جانبی یا مشکلی، به توصیه پزشک خود آن را تغییر دهید.
معمولاً مشاهده می شود که افراد اثرات جانبی داروهای غیرمتعارف را راحت تر از عوارض جانبی داروهای معمولی تحمل می کنند، بنابراین بهتر است درمان با داروهای غیرمتعارف آغاز شود.

به نظر می رسد کلوزاپین برای برخی افراد بهتر از داروهای دیگر است. اما، به دلیل احتمال بروز عوارض جانبی جدی، معمولاً فقط در صورت عدم موفقیت در سایر روش های درمانی، باید تجویز شود. اگر به مدت 6 تا 8 هفته بدون بهبود از دو نوع داروی ضد روان پریشی استفاده کرده اید، کلوزاپین در نظر گرفته می شود.

ما می دانیم که CBT برای افرادی که دارو مصرف می کنند موثر است. اما مشخص نیست که اگر فرد دارو مصرف نکند، چقدر موثر است.
تحقیقات برای تعیین اینکه آیا اسکیزوفرنی تنها با CBT قابل درمان است ادامه دارد.

اگر از درمان خود ناراضی هستید، می توانید به روانپزشک دیگری مراجعه کنید.

 

مراکز درمانی روزانه

شما ممکن است قادر به کار یا بازگشت به کار نباشید. با این حال، بهتر است هر روز بیرون بروید و کاری انجام دهید. بیشتر افراد به طور منظم به بیمارستان، مرکز بهداشت یا مراکز بهداشت روان مراجعه می کنند.

این مراکز می توانند طیف گسترده ای از فعالیت ها مانند کارهای خلاقانه مانند نقاشی و شعر، آموزش یا بازگشت به کار را ارائه دهند.

 

پروژه های کاری

این آموزش های لازم را برای رشد توانایی های شما فراهم می کند. آنها می توانند با تماس با کارفرمای محلی شما از بازگشت شما به محل کار پشتیبانی کنند.

اگر بیماری شما ادامه پیدا کند، ممکن است به خدمات توانبخشی تخصصی نیاز داشته باشید.

 

مناطق مسکونی با حمایت

این به محیطی که کسی در آن حضور دارد برای کمک به مشکلات روزمره شما اشاره دارد .

 

CMHT ( گروه روانپزشکی بالینی)

یکی از اعضای این تیم به طور منظم به دیدن شما می آید. پرستاران این تیم وقت می گذارند تا با شما صحبت کنند و می توانند با داروهای مناسب مشکلات شما را برطرف کنند.

این افراد همچنین می توانند کمک خوبی برای خانواده ها باشند. مانند دادن اطلاعات در مورد بیماری و روش های درمان و یادگیری برخی از تمرینات برای زندگی روزمره. این کار از طریق جلسات منظم با یکی از اعضای CMHT انجام می شود.

روانپزشک مسئول نظارت بر داروهای شما و همچنین مراقبت های عمومی است.

جهت دریافت راهنمایی و یا ثبت درخواست مشاوره، با ما در تماس باشید

تماس با ما درخواست نوبت دهی مشاوره

روش برنامه مراقبت CPA

این روشی برای اطمینان از حمایت و مراقبت مناسب از افراد اسکیزوفرنی است. این روش شامل موارد زیر است:

 • هماهنگ کننده ای که مسئول سازماندهی بخشهای مختلف درمان و مراقبت شما است.
 • جلسات بررسی منظم هر 3 تا 6 ماه. در این جلسات شما، هماهنگ کننده، روانپزشک و هر کسی که در مراقبت شما شرکت دارد شرکت می کند. مثل افراد خانواده شما.
 • برنامه مراقبتی در جلسات منظم CPA بررسی می شود. این برنامه هر بار بازنویسی شده است و شما یک نسخه برای تأیید و تغییر خواهید داشت.
 • در این جلسات صحبت از این است که در صورت بازگشت بیماری یا مشکلی باید چه کاری انجام دهید.
 • مراقبان می توانند هر سال نیازهای آنها را برآورده کنند.

 

یاد بگیرید که علائم اولیه بیماری (اسکیزوفرنی) خود را بشناسید. به شرح زیر است

 • بی اشتهایی ، عصبانیت و بی خوابی
 • به دیگران اعتراض می کنید که چرا لباس ها را عوض نمی کنند، خانه را تمیز نمی کنند یا غذا نمی پزند
 • علائم خفیف مانند سوءظن یا ترس جزئی، اضطراب در مورد انگیزه افراد، شنیدن صداهای خفیف یا گذرا، عدم تمرکز

سعی کنید از مواردی که باعث بدتر شدن شما می شوند خودداری کنید، مانند

 • شرایط استرس زا مانند گذراندن وقت زیادی با دیگران است
 • مصرف مواد مخدر و الکل در خیابان
 • خشمگین شدن بر اثر هزینه ها
 • با دوستان، خانواده یا همسایگان مخالفت کنید

تکنیک های آرام سازی را بیاموزید.کارهایی را که دوست دارید مرتباً انجام دهید.روش هایی برای کنترل صداهایی که می شنوید پیدا کنید.

 1. وقت بیشتری را با دیگران بگذرانید
 2. مشغول باش
 3. به موسیقی گوش دهید (تلویزیون و رادیو نیز موثر هستند، اما می توانند خانواده یا همسایگان را آزار دهند)
 4. به خود یادآوری کنید که این صداها نمی توانند به شما آسیب برسانند
 5. به خود یادآوری کنید که این صداها هیچ قدرتی ندارند و نمی توانند شما را مجبور به انجام کاری کنند که نمی خواهید انجام دهید.
 6. به گروه هایی از افراد بپیوندید که تجربه آنها مشابه تجربه شماست.

شخصی را که به او اعتماد دارید شناسایی کنید تا در صورت بازگشت اسکیزوفرنی به او اطلاع دهید. از اسکیزوفرنی و داروهای خود آگاه باشید.

 • در این مورد با پرستار یا روانپزشک خود صحبت کنید
 • در مورد علائم و روشهای درمانی خود اطلاعاتی را بخواهید
 • اگر داروی شما مثر نیست از داروهای جایگزین بخواهید.

مراقب بدن خود باشید

 • با بسیاری از میوه ها و سبزیجات تازه یک رژیم متعادل داشته باشید
 • سیگار کشیدن ممنوع. سیگار کشیدن به ریه ها ، قلب، گردش خون و شکم آسیب می رساند.
 • سعی کنید به طور منظم ورزش کنید. حتی اگر فقط 20 دقیقه پیاده روی در طول روز باشد. ورزش منظم و شدید (دو برابر ضربان قلب به مدت 20 دقیقه 3 بار در هفته) می تواند به بهبودی شما کمک کند.
 • اگر در مقاله یا برنامه رادیویی یا تلویزیونی موضوعی نادرست یا آزار دهنده در مورد اسکیزوفرنی وجود دارد، افسرده نشوید. برای آنها نامه بنویسید ، برای آنها ایمیل ارسال کنید، با آنها تماس بگیرید و به اشتباهات آنها اشاره کنید.

این بیماری برای افراد دارای شغل دردسر آفرین می باشد افراد پس از درمان از این بیماری می توانند به مرکز مشاوره جهت دانستن این سوال که چه زمانی نیاز به مشاوره شغلی داریم میتوانید به مرکز مشاوره در کرج مراجعه کنند.

برای خانواده ها

فهمیدن اینکه چه اتفاقی افتاده است، اگر پسر یا دختر، همسر یا شوهر، برادر یا خواهر یا والدین شما به اسکیزوفرنی مبتلا شده باشند دشوار است. بعضی اوقات هیچ کس نمی داند چه خبر است.

 

چه میبینید

خویشاوند شما ممکن است عجیب، دور یا فقط با گذشته خود متفاوت باشد. آنها می توانند از تماس با مردم جلوگیری کنند و خود را منزوی کنند. اگر دچار توهم شوند، می توانند در این باره صحبت کنند یا سکوت کنند.

اگر صداهایی را بشنوند، ممکن است ناگهان به چیزی خیره شوند مثل اینکه به حرف دیگری گوش دهند. وقتی با آنها صحبت می کنید، آنها هیچ واکنشی نشان نمی دهند یا قابل درک نیستند. الگوی خواب آنها تغییر کرده است به طوری که آنها می توانند تمام شب بیدار بمانند و تمام روز را بخوابند.

این رفتار ممکن است یک شورش به نظر برسد. این روند می تواند به قدری کند باشد که فقط هنگام شروع، هنگام بازگشت متوجه شوید. تشخیص این رفتارها در دوران نوجوانی بسیار دشوار است زیرا به هر حال تغییر می کنند.

 

آیا تقصیر من است

ممکن است خود را سرزنش کنید و از خود بپرسید، تقصیر من بود؟ شاید بخواهید بدانید شخص دیگری در خانواده به این بیماری آلوده است؟ در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد یا چگونه می تواند بهترین کمک برای بیمار اسکیزوفرنی باشد؟

 

آیا لازم است با یک گروه روانپزشکی مشورت کنید

برای رازداری و مخفی نگه داشتن بیماران، خانواده های آنها اغلب از بحث خارج می شدند. اکنون نباید به این موضوع توجه شود. اگر فرد مبتلا به اسکیزوفرنی با خانواده ای زندگی می کند یا تحت حمایت خانواده است، باید به او اطلاعاتی داده شود که به او کمک می کند تا به طور موثرتری از بیمار مراقبت کند.

بنابراین، حتی اگر مشکلی در این زمینه وجود داشته باشد، نباید از اطلاع خانواده به بیمار روان پزشکی به تیم روانپزشکی جلوگیری کرد. خانواده ها به کمک و اطلاعات زیادی احتیاج دارند و تیم روانپزشکی باید به نگرانی های آنها گوش فرا دهند. این اطلاعات ممکن است شامل پیشنهاداتی برای داروها و عوارض جانبی آنها و همچنین مراحل کوچکی باشد که می تواند به روند بهبود کمک کند.

گروه Princess Royal Trust for carers و همچنین کالج سلطنتی روانپزشکان (برتانیا) لیستی از سوالاتی را منتشر کرده اند که بیماران برای کمک به بیماران در درک آنچه باید بدانند نیاز دارند. گروه های داوطلب همچنین اطلاعات مفیدی در مورد اسکیزوفرنی ارائه دادند.

 

اجبار به بستری در بیمارستان

افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ممکن است به طور همزمان از این بیماری آگاهی نداشته باشند. آنها در صورت نیاز شدید به درمان می توانند از آن جلوگیری کنند. تیم های روانپزشکی حق دارند بیمار را برخلاف میل خود به بیمارستان منتقل کنند. این تنها در مواقعی است که فرد به مراقبت احتیاج داشته باشد و آن را نپذیرد. و:

 1. سلامتی وی در خطر است
 2. او در معرض خطر است
 3. برای دیگران خطرناک است

برای این که این اتفاق بیفتد، سه کارشناس باید توافق کنند. شامل

 • دکتر، معمولاً یک پزشک عمومی که شخص را می شناسد.
 • پزشکی متخصص در زمینه بهداشت روان. معمولاً روانپزشک.
 • "مددکار اجتماعی" با آموزش ویژه در زمینه بهداشت روان

اگر طبق این قانون در بیمارستان بستری هستید، می توانید به بستری شدن در بیمارستان اعتراض کنید. هنگام ورود به بیمارستان باید به شما گفته شود که چگونه این کار را انجام دهید.

 

آیا اسکیزوفرنی یک اختلال دو قطبی است

باید به شما بگوییم خیر. بسیاری از مردم بر این باورند که فرد مبتلا به اسکیزوفرنی ممکن است گاهی کاملاً طبیعی به نظر برسد و گاهی کاملاً متفاوت. این قابل قبول نیست. ما از کلمه اسکیزوفرنی به دو روش مختلف سو استفاده می کنیم. گاهی اوقات منظور ما احساسات متناقض در مورد چیزی است. این تنها بخشی از ذات انسان است. کلمه بهتر برای آن "دمدمی مزاج" است. گاهی اوقات منظور ما این است که نگرش فرد در زمان های مختلف بسیار متفاوت است. همچنین بخشی از طبیعت انسان است.

 

آیا مبتلایان به اسکیزوفرنی خطرناک هستند

افراد مبتلا به اسکیزوفرنی به ندرت خطرناک می باشند. خشونت آمیزترین رفتار معمولاً ناشی از مصرف مواد مخدر در خیابان و الکل است که در مورد افراد سالم نیز وجود دارد. اگرچه افراد مبتلا به اسکیزوفرنی بیشتر تمایل به رفتارهای خشن دارند، اما به مراتب کمتر اثرات داروهای خیابانی و الکل را در جامعه تجربه می کنند. اگر بتوانیم جلوی همه خشونتهای ناشی از اسکیزوفرنی را بگیریم، فقط از یک درصد خشونت در جامعه جلوگیری خواهیم کرد. افراد مبتلا به اسکیزوفرنی بیشتر از آسیب به دیگران آسیب می بینند.

 

اسکیزوفرنی هرگز قابل درمان نیست

از هر 5 بیمار اسکیزوفرنی 1 نفر به طور کامل بهبود می یابد.

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید

در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
نظرات کاربران

نوید

ممنون از اطلاعات خوبتون

آکادمی روانشناسی ققنوس

آکادمی روانشناسی ققنوس

ارادتمند

محمد سلطان پور

ببخشید.یه سوال دارم...اسکیزوفرنی با دو قطبی ممکنه اشتباه گرفته بشه؟

بازگشت به بالا