نتیجه جستجوی ( صفحه پیدا شد)

اختلال خود شیفته و درمان اختلال خود شیفتگی

اختلال خود شیفته و درمان اختلال خود شیفتگی

اسفند-22-1400


اختلال شخصیت خودشیفته چیست

اختلال شخصیتی خود شیفته مرتبط با مقوله نمایش است و فرد مبتلا معتقد است که در تئاتر بسیار مهم و بزرگ است و در احساس قدرت و وقار اغراق می کند. آنها در ذهن خود فردی شناخته شده تلقی می شوند و چون بسیار شایسته و لایق می پندارند، نیازها و مشکلات دیگران در جهان آنها جایی ندارد.

آنها خود را بهتر از دیگران می بینند و با غرور و متکبرانه با دیگران رفتار می کنند، انتظار احترام و تحسین مداوم از دیگران دارند و اغلب هنگامی افسرده می شوند که دیگران یا حتی خودشان نتوانند انتظارات ناممکن و غیر قابل باور آنها را برآورده کنند. مشاورین در مرکز مشاوره کرج این بیماری را به طور دقیق بررسی کرده اند و آنرا برای شما به اشتراک گذاشته اند.

 

گسترش اختلال شخصیت خود شیفته

بر اساس مطالعات، شیوع این اختلال بین دو تا شانزده درصد از جمعیت بالینی و کمتر از یک درصد از جمعیت عمومی است، این اختلال در مردان شایع تر است.

خطر ایجاد این اختلال در افرادی که والدینشان به این بیماری مبتلا هستند بیشتر از دیگران است و زیر نظر این والدین در دوران کودکی در تمام جنبه های زندگی مانند قدرت، عزت نفس، هوش، زیبایی و غیره احساس واقعی نمی کنند.

محققان معتقدند تعداد افرادی که از این بیماری رنج می برند در حال افزایش است.

علائم اختلال شخصیت خودشیفته

 1. این افراد احساس غرور و تکبر دارند و خود را انسان مهمی محسوب می پندارند
 2. آنها معتقدند که منحصر به فرد هستند و دیگران رفتار خاصی با آنها دارند
 3. احساس حق و برتری در آنها چشمگیر است
 4. آنها انتقاد را تحمل نمی کنند و از اینکه کسی از آنها انتقاد می کند عصبانی هستند
 5. آنها فقط پذیرش خود را دارند و مدام به دنبال ثروت و شهرت هستند
 6. رابطه آنها شکننده است زیرا آنها نمی خواهند از قوانین معمول پیروی کنند
 7. آنها یک نوع رفتار استثماری دارند
 8. عزت نفس آنها شکننده است
 9. مستعد افسردگی هستند
 10. آنها مشکلات بین فردی دارند ( مشاوره فردی در مرکز مشاوره خوب در کرج )
 11. مشکلات در محل کار یا مدرسه (مشاوره تحصیلی انتخاب رشته کنکور سراسری​ را در اینجا مشاهده کنید )
 12. آنها خود را درست و به جا می دانند
 13. آنها رویای موفقیت و قدرت را در سر می پرورانند
 14. آنها نمی توانند همدردی کنند و اگر این کار را بکنند، به نظر می رسد که به اهداف خود رسیده اند.

 

به دلیل چنین ویژگی هایی، آنها توسط دیگران طرد می شوند یا عشق دیگران را از دست می دهند. این تنش های روانی در این افراد رایج است. افراد مبتلا به خودشیفتگی ناچارند آن را تحمل کنند،  با اینکه تحمل این مسئله از عهده این افراد خارج است.

اگرچه نمی توان گفت که فرد فقط چند علامت دارد، اما اگر در بین اعضای خانواده فردی با این ویژگی ها وجود داشته باشد، بهتر است او را تشویق کنید تا در جلسات با متخصص به مرکز مشاوره در کرج مراجعه کند تا روانشناسان این مرکز او را مورد بررسی قرار دهند.

 

جهت دریافت راهنمایی و یا ثبت درخواست مشاوره، با ما در تماس باشید

تماس با ما درخواست نوبت دهی مشاوره

 

آینده افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی

این یک اختلال شخصیت مزمن است و درمان آن بسیار مشکل است. بیماران دائماً در نتیجه اعمال و رفتار خود در معرض ضربه و استرس قرار می گیرند.

از آنجا که زیبایی، قدرت و مزایای کلی جوانان برای آنها مهم است، آنها نمی توانند با پیری کنار بیایند و بنابراین از بحران میانسالی رنج می برند.

اگر یکی از اعضای خانواده دچار این اختلال است، بهتر است قبل از رسیدن به میانسالی، او را به درمان را تشویق کنید.آکادمی روانشناسی ققنوس که به عنوان روانشناس خوب در گوهردشت کرج شناخته می شود، با کمک و حضور مستمر متخصصان سلامت روان، تمام تلاش خود را برای بهبود و درمان مراجعین به کار می گیرد.

 

علل اختلال شخصیت خودشیفته

علت اصلی بیماری هنوز مشخص نشده است، اما محققان معتقدند عوامل متعددی در ایجاد این اختلال دخیل هستند. مانند عوامل ژنتیکی یا محیطی. همچنین محققان خودشیفتگی را در ماده خاکستری مغز خودشیفتگان یافته اند که با همدلی، روابط عاطفی و نوعی ناسازگاری ارتباط دارد.

یکی دیگر از عوامل موثر، فرزند پروری نادرست است. تخطی والدین از فرزند پروری مناسب می تواند فرد را در بزرگسالی مستعد این اختلال کند

 • مجازات و پاداش شدید
 • وابستگی بیش از حد به والدین
 • تحسین بیش از حد والدین و خانواده
 • از خشونت شدید علیه کودکان رنج می برد

مهم ترین اصول روانشناس کودک که دانستن آن برای والدین اجباری میباشد.

اگرچه علل اصلی این اختلالات هنوز مشخص نشده است، اما درمانگران ما در مرکز مشاوره خوب در کرج، فرزندپروری را یکی از مهمترین عوامل در این زمینه می دانند.

 

تشخیص اختلال شخصیت خودشیفته

هیچ ابزار آزمایشگاهی-پزشکی برای تشخیص این اختلال شخصیتی وجود ندارد. بلکه تنها با توجه به پرسشنامه ای که توسط خود بیمار پاسخ داده می شود، می توان به وجود بیماری (اختلال) ذکر شده پی برد.

این اختلالات الگوهای رفتاری و فکری هستند که ریشه در دوران کودکی دارند. این نوع رفتار حتی قبل از هشت سالگی نیز می تواند رخ دهد. این افراد در درک این مسئله با مشکلات زیادی رو به رو می شوند و بنابراین به دنبال درمان نیستند.

مطالعات اخیر به راحتی خودشیفتگی را بیان می کند. محققان معتقدند چون به خودشیفتگی خود افتخار می کنند و آن را اصلاً نقص یا بیماری نمی دانند.

در یک مرکز مشاوره خوب در کرج ، متخصصان و درمانگران تمام تلاش خود را برای تشخیص بیماری در طی یک سری ویزیت ها، نظرسنجی ها و مصاحبه با مراجعه کنندگان انجام می دهند.

اعتیاد به الکل و خود شیفتگی

یکی از ویژگی های افراد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته این است که دارای اعتقادات متعصبانه و رفتارهای خودخواهانه هستند. همچنین افرادی که از الکلیسم رنج می برند می توانند رفتار مشابهی داشته باشند، زیرا الکلیسم و ​​اختلال شخصیت خودشیفته اغلب به طور همزمان رخ می دهند.

علائم الکلیسم و ​​اختلال شخصیت خودشیفته بسیار شبیه به هم هستند. برخی از بیماران خودشیفته به دلیل خود محوری و نفی پیامدهای منفی ممکن است به سوء مصرف الکل روی آورند. اعتیاد به الکل می تواند منجر به اختلال شخصیت خودشیفته شود. اگرچه معتاد هستند، اما در مورد سوء مصرف مواد و درمان، مانند پرهیز از الکل، موضعی دفاعی دارند.

با توجه به اهمیت این موضوع، ما در مقاله ای جداگانه با عنوان اعتیاد به الکل و ​​اختلال شخصیت خودشیفته در آینده خواهیم پرداخت.

جهت دریافت راهنمایی و یا ثبت درخواست مشاوره، با ما در تماس باشید

تماس با ما درخواست نوبت دهی مشاوره

درمان اختلال شخصیت خودشیفته

معمولاً افرادی که این اختلال را می شناسند نمی خواهند تحت درمان قرار گیرند و این کار را به نوعی یک تحقیر می دانند. اکثر مراجعین برای این اختلال توسط خانواده و دوستان معرفی می شوند. روان درمانی اغلب برای درمان این اختلال استفاده می شود.

روند درمان به کندی پیش می رود زیرا درمانگر باید بر ویژگی های شخصیتی فرد مبتلا تمرکز کند، اما تغییرات در جلسات متعددی که در مرکز مشاوره در کرج برگزار می شود، ادامه می یابد.

هیچ داروی تجویزی برای توقف جریان احساسات وجود ندارد، اگرچه ممکن است اثرات آنها محدود باشد. اما درمان اصلی این بیماری روان درمانی است.

یکی از مهمترین ویژگی های روانشناس خوب در گوهردشت کرج این است که اعتیاد را نیز درمان می کند. آکادمی درمان اعتیاد ققنوس توانایی و تجهیزات لازم برای درمان تمام مواد اعتیادآور را دارد.

 

همانطور که در مقاله خوانید، این افراد تمایل چندانی به درمان ندارند، زیرا خود را بیمار محسوب نمی کنند و دارای اختلال هستند و معمولاً به دلیل مشکلات دیگر یا اصرار اطرافیان خود به کلینیک روانپزشکی مراجعه می کنند. به عنوان یکی از اعضای خانواده یا دوست و آشنا، بهترین کمکی که می توانید به این افراد بکنید این است که آنها را تشویق کنید تا به کلینیک روانشناسی مراجعه کنند.

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید

در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
نظرات کاربران

محبوب

اصلا خوشم نیومد.این چه بیمارییه دیگه؟از خودتون در آوردید؟

بازگشت به بالا