نتیجه جستجوی ( صفحه پیدا شد)

دلبستگی و وابستگی

دلبستگی و وابستگی دو مفهوم در روابط عاطفی افراد میباشد که از نظر خیلی ها این دو باهم یکی می باشد در صورتی که نه تنها در معنا با هم تفاوت دارند بلکه در سطح چگونگی یک رابطه نیز با هم فرق دارند . در رابطه های امروزی چیزی که با عشق و دلبستگی اشتباه گرفته میشود وابستگی است.

 

وابستگی برای شروع یک رابطه لازم است اما وابستگی یک رابطه یک حالت غیر طبیعی و غیر منطقی میباشد که دارای پایداری نبوده و دو عاشق در یک رابطه بالغانه وابستگی را به دلبستگی تبدیل میکنند .

متاسفانه بسیاری از افراد تفاوت وابستگی با عشق را نمیدانند و در بسیاری از موارد دیده شده که این دو را باهم اشتباه میگیرند .

اما در عشق و وابستگی احساس خوب و باور مثبت به همراه میاورد و باعث میشود فرد برای رشد فردی خود به هدفش نزدیک و نزدیک تر شود . در مقابل دلبستگی کلمه وابستگی است که فرد همیشه در استرس و نگرانی و ترس و بی قراری است .

 

برای اینکه بتوانید این حس را درک کرده و متوجه آن در خود شوید میتوانید با مرکز مشاوره در کرج تماس بگیرید .

مرکز مشاوره ققنوس با سالها تجربه و با داشتن مجرب ترین افراد در این حوزه بهترین مشاوره را به شما خواهد داد .

 

تفاوت دلبستگی و وابستگی از نظر روانشناسان

وابستگی و دلبستگی در روانشناسی به چیزی گفته میشود که در روابطی که وابستگی نمی تواند جایش را به دلبستگی دهد مشکلات بسیار زیادی به وجود خواهد آورد که از جمله ی آن میتوان به جدایی و شکست اشاره کرد . این وضعیت برای شخص وابسته بسیار دشوار بوده است .

برای اینکه بتوانید زندگی زیبا تری و شیرین تری را در کنار خانواده تجربه کنید و به نوعی طعم شیرین زندگی را بچشید می توانید به مرکز مشاوره  رجوع کنید .

 

دلبستگی چیست

در این موضوع افراد عاشق و دلبسته خود را از عشق سرشار میکنند و تعریف درستی از ارزشمندی را دارند .

در واقع این افراد بر عکس افراد وابسته می باشد و نیازی به دیگری ندارند و احساس ارزشمندی و دوست داشتن در خودشان پیدا میکنند .

دلبستگی پیرو خود صمیمیت و احترام را به همراه میاورد و از همه مهم تر شخص عاشق میتواند از پس خود بر بیاید . پارتنر خود را اسیر خواسته های خود نکرده و کنترل و مسئولیت خود را بر عهده میگیرد .

روانشناسی-وابستگی

بیشتر بخوانید

مشاوره شغلی در کرج

 

وابستگی چیست

وابستگی از نیاز سرچشمه گرفته و عبارت معروف بدون تو نمیتونم زندگی کنم را میگوید که در واقع مصداق بارزی از نیاز و وابستگی را بیان میکند .

فرد وابسته احساس میکند بدون طرف مقابلش نمی تواند زندگی کند و خوشبختی و ادامه مسیرش در گرو حضور و حمایت شخص مقابلش میباشد .

چنین فردی همیشه نیازمند این میباشد مورد تایید شریک عاطفی یا پارتنر خود باشد در واقع این افراد از درون عاطفی خالی بودن و انتظار دارند این جای خالی را فرد دیگری پر کند .

 

انواع وابستگی

 1.    وابستگی عاطفی : زمانی که شخصی از لحاظ عاطفی و احساسی به دوست ، همسر ، والدین و ... خود وابسته شود به این معنی است تحمل دوری یا از دست دادن آن را ندارد .
 2.    وابستگی فکری : شخصی که از لحاظ فکری به دیگران وابسته باشد توانایی این را ندارد که مسئولیت های خود را بپذیرد . به دلیل کمبود عزت نفس و عدم احساس خود ارزشی از انتخاب کردن نوع لباس تا گرفتن مهم ترین تصمیمات زندگی پیرو حرف دیگران می باشند و به طوری خودشان قدرت تصمیم گیری ندارند و نیازمند شخص دیگری می باشند .
 3.    وابستگی به شغل یا موقعیت اجتماعی : این اشخاص تمامی حس خوب و آرامش و خوشحالی را در این شغل می بینند و به درآمد و موقعیت اجتماعی خود را مسبب خوشحالی می بینند که بدون آن احساس ناراحتی و پوچی میکنند .
 4.    وابستگی به والدین : کسانی که نسبت به والدین خود وابسته بار می آیند و در زمان کودکی معمولا همه کار های خود را والدینش برایش انجام می دادند در بزرگسالی نیز به آن ها نیازمند بوده و پیرو دستورات آنها عمل میکنند . برای اطلاعات بیشتر به روانشناس کودک مراجعه کنید .
 5.      وابستگی رفتاری : آنها معمولا به تنهایی میتوانند از پس مسئولیت های زندگی خود بر بیایند و همواره نیازمند این هستند که از کسی کمک بگیرند و کارها و مسئولیت های خود را گردن آن شخص می اندازند . همیشه نیازمند این هستند که حضور کسی را در پیش خود احساس کنند .
 6.     وابستگی به محیط و اشیاء : اگر فردی برای یکی از اشیاء خود بسیار زیاد ارزش قائل شده به طوری که اگر آن وسیله را در کنار خود نداشته باشد مضطرب و نگران شود وابسته میباشد .
 7.     وابستگی به عادت های قدیمی : بسیاری از افراد به دلیل اینکه یک بار در کاری شکست خورده اند دیگر در آن کار تلاش نکرده و امتحان نمی کنند که این مورد را بیماری ترس از شکست نیز میگویند . این گونه از افراد در گذشته خود گیر کرده و با وابستگی به آنها به خود آسیب میزنند .

جهت دریافت راهنمایی و یا ثبت درخواست مشاوره، با ما در تماس باشید

تماس با ما درخواست نوبت دهی مشاوره

 

درمان وابستگی

اگر شما درگیر مطالب بالا را مطالعه کرده و در خود وابستگی دیده باشید حال میتوانید با مطالعه ادامه مطالب خود را از بند وابستگی نجات دهید .

 •    روی عزت نفس و اعتماد به نفس کار کنید : در بخش های ذکر شده تفاوت دلبستگی و وابستگی را بیان کردیم و شما برای ادامه راه بدون وابستگی باید به خود ایمان داشته باشید و عزت نفس را بالا ببرید .
 •  ترس را کنار بگذارید : میتوان یکی از علل اصلی وابستگی را ترس ، اضطراب و نگرانی و ... دانست .
 •    خود را مخفی نکنید : برای این کار کافیست به خود اعتماد داشته و احساسات و خواسته هایتان را به رسمیت بشناسید .
 •   لیستی از نقاط قوت خود تهیه کنید : در این لیست نقاط قوت خود را بنویسید و برای نقاط قوت خود ارزش قائل شوید و هر روز بر آن لیست بیافزایید .
 •   دیگران را کنترل نکنید : وقتی یک شخص را بیش از حد کنترل کنید به این معنی است که شما به آن وابسته بوده و احساس حقارت و بدبختی کنید .
 •   روابط اجتماعی را افزایش دهید : با گذراندن وقت با کسان دیگر از وابستگی به یک نفر جلوگیری کنید و نگذارید حسی قالب بر شما باشد . روابط را افزایش دهید و تمرکز خود را بر روی باقی افراد بگذارید .

 

و در آخر به این نتیجه می رسیم که وابستگی حس نابود کننده ای در هر فرد میباشد که فرد در طول زندگی میتواند به آن دچار شود که برای داشتن حس بهتر باید حس وابستگی را کنار گذاشته و دلبستگی را قالب بر خود کنید .

 

 

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید

در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
نظرات کاربران
بازگشت به بالا