نتیجه جستجوی ( صفحه پیدا شد)

روانشناسی بلوغ

بلوغ به جنبه های مختلف جسمی و روانی مربوط میشود به همین دلیل است که روانشناسی بلوغ باید از ابعاد مختلف زندگی یک مورد بررسی قرار بگیرد . به طور قطعی یکی از سخت ترین مراحل رشد فرد دوران بلوغ است . گرچه آغاز نوجوانی بطور قطعی و کامل مشخص نیست ولی عموما شروع دوره نوجوانی با پدیده به نام بلوغ برابر است . بلوغ دوره ای است که شخص مسئولیت کار ها و اعمال خود را میپذیرد . برای اطلاعات بیشتر میتوانید به مرکز مشاوره مراجعه کنید.

 

انواع بلوغ

 •     بلوغ جنسی : این بلوغ با ترشحات غده های جنسی و ظهور ویژگی های ثانوی جنسی از قبیل رویش موهای زاید در بدن و فعالیت های غده های عرق در زیر بغل و قاعدگی میباشد .
 •     بلوغ جسمی : این بلوغ معمولا در سن 18 سالگی رخ میدهد با یک سری تغییراتی که در چهره شخص از حالت طفلانه و کودکانه به چهره بزرگسالی میرسند میباشد . راجع به روانشناس کودک در کرج بیشتر بدانید .
 •     بلوغ شرعی : پایان یافتن و اتمام نهمین سال قمری در زندگی دختران آغاز این نوع بلوغ است ، در این دوره دختران مسئولیت بیشتری نسبت به دستورات الهی پیدا میکنند .
 •     بلوغ اخلاقی : این بلوغ با کسب فضیلت ها از قبیل صراحت لهجه ، راستگویی و امانت داری و .... پذیرش این مسئولیت ها نمایان میشود .
 •     بلوغ اجتماعی : سالهای 17 تا 18 سالگی زمان رسیدن به بلوغ اجتماعی در افراد میباشد که افراد در این سن رفتار زنانه یا مردانه می یابند و کردار خود را بزرگ سالانه میکنند .
 •    بلوغ اقتصادی : در این هنگام احساس استقلال طلبی شخص که فرد برای خود در نظر دارد مانند پلن های کاری شخصی و ... که برای خود می چیند به فکر رسیدن به درآمد و رسیدن به زندگی بهتر میافتد .
 •    بلوغ سیاسی : حد قانونی این بلوغ برای زن و مرد در کشور ما یکسان است و در این سن وظیفه های فرد در جامعه تغییر میکند و مواردی مانند گرفتن حق گواهینامه ، داشتن حق رای و .... به فرد داده میشود .

 

روانشناسی دوران بلوغ پسران

بلوغ پسران مرحله ای از رشد است که همزمان در دوران نوجوانی رخ میدهد . همچنین ممکن است فرد رشد سریع جسمی را در خود تجربه کرده و نوع صحبت و تعامل با دنیای بیرون میباشد .

این امکان وجود دارد که نوجوان در زمان هایی از تغییراتی که در بدن خود به وجود آمده سرخورده و ناراحت و خجالت زده شود که پسران باید بدانند این موارد طبیعی بوده و برای همه این مشکلات پیش می آید .

پدر و مادرانی که نگران این دوره برای فرزندان خود هستند باید این را بدانند که سعی کنند این ارتباط را با فرزندان خود حفظ کرده و نگه دارند که این یک موضوع جدید و جدی و چالش برانگیز است . باید این را بدانند برای پسران این دوران می تواند بسیار مشکل آفرین باشد .

 

روانشناسی سن بلوغ پسران

بلوغ زمانی اتفاق می افتد که بدن فرد نوجوان به سرعت رشد کرده و سیستم تولید مثل فرد بالغ میشود و سایر اعضای بدن نیز رشد میکند . مغز شخص نوجوان در این زمان دچار تغییراتی شده که بر احساس و رفتار او تاثیر مستقیم میگذارد .

بلوغ به دلیل ترشح مواد طبیعی در بدن به نام هورمون اتفاق میافتد . که برای پسران این سن حدود 11 تا 13 سالگی شروع شده و مدتی طول خواهد کشید .

نکته بسیار مهم و حائز اهمیتی که باید به آن توجه کنید این است که همه ی افراد یک جور نبوده و متفاوت هستند و سن بلوغ افراد را نمیتوان با یکدیگر مقایسه کرد .

 

روانشناسی پسران در سن بلوغ

تغییراتی که در زمان بلوغ پسران اتفاق می افتد را میتوان به صورت های زیر دسته بندی کرد .

    جهش رشدی : در این برهه نوجوان تغییراتی مثل رشد سریع قدی ، وزنی ، بزرگ شده دست و پا و سینه ، پهن شدن شانه و ... میشود .

در اغلب پسران در اواخر دوره نوجوانی خود یعنی بین سن 18 تا 20 سالگی دچار جهش رشدی میشوند که بین 10 تا 30 سانتی متر رشد میکنند و سینه بزرگ میشود پس اگر این اتفاق را مشاهده کردید اصلا نگران نباشید .

 

این یک وضعیت دوره موقت از بلوغ است که به احتمال خیلی زیاد از بین میرود . ولی اگر نگران بودید میتوانید با بهترین مرکز مشاوره کرج تماس بگیرید .

    رشد مو در بدن : موها در زیر بغل و ناحیه تناسلی فرد رشد کرده و ابتدا نازک و مستقیم است که بعد از گذشت مدت ها ضخیم و کشدار میشود . مو های بازو ها و پاهای فرد ضخیم تر است و تیره تر شده و موهای جدیدی روی قسمت چانه و لب فوقانی نمایی میشود .

اگر به افراد متفاوت نگاه کنید متوجه میشوید همه مردان با یکدیگر تفاوت دارند بنابراین اگر فرزند شما ام این چنین است نگران نباشید .

    دستگاه تناسلی : در دوران بلوغ  بیضه ها هورمونی به نام تستوسترون را بیشتر تولید میکنند . افزایش تستوسترون تغییرات دیگری را در بدن پسران ایجاد میکنند . افزایش اندازه بیضه ها و آلت تناسلی نیز از همین دسته ها میباشد . ممکن است یک بیضه از دیگری زود تر رشد کند که این موضوع نگران کننده نیست .

 

    تولید اسپرم : هنگامی که بیضه ها به بلوغ میرسند قطعا تستوسترون بیشتری تولید میکنند که این باعث تولید اسپرم میشود . شروع به نعوظ و انزال از این زمان آغاز میشود . این برای زمانی است که اسپرم را از آلت خود آزاد میکنند . معمولا این زمانی اتفاق می افتد که از نظر جنسی فرد دچار هیجان می شود .

    صدا : در دوران بلوغ تار های صوتی پسران رشد کرده و حنجره آنها بزرگتر میشود این امر باعث میشود صدای نوجوان دورگه شود هنگامی که این اتفاق میافتد صدای او مردانه تر به نظر می آید .

 

نحوه رفتار با پسران در سن بلوغ

فراموش نکنید که شما به عنوان یک خانواده باید به فرزندتان کمک کنید و به سوالات پسرتان جواب دهید . دقت کنید خود را کنترل کرده و با تغییر پسرتان شما نیز نباید تغییر کنید .

توجه کنید این دوره را برای فرزند و البته خودتان قابل تحمل کنید . باید به موارد مهمی که اشاره می شود توجه کنید .

1.     نشانه های پایان بلوغ در پسران چیست ؟

2.     چگونه بلوغ را برای پسرم توضیح دهم ؟

3.     بلوغ پسران چیست ؟

و .... که میتوان به آنها اشاره کرد اما از آنجایی که برای بعضی ها اطلاعات کافی نبوده و احساس خجالت برای والدین وجود دارد میتوان با مراجعه به مرکز مشاوره خوب در کرج و رفتن پیش مشاورین متخصص این مشکل را حل کرده به راحتی از این چالش عبور کنید .

بیشتر بخوانید

مرکز مشاوره تحصیلی در کرج

 

تفاوت های بلوغ جنسی برای دختران و پسران

از جمله تفاوت های جنسی پسران و دختران میشود به این اشاره کرد که پسران از دختران خیلی بیشتر خواستار به اوج رسیدن در لذت جنسی هستند و سعی میکنند در خیالبافی های خود غرق شوند . نسبت به نشانه های جنسی حساس تر بوده و در خواب ممکن است به اوج لذت جنسی برسند . آنها نسبت به دختران کمتر نیاز دارند که تحریک مداوم شوند .

این تفاوت های رفتار جنسی بین دو جنس میتوان به اختلاف سطح هورمونی  نیز عامل بسیار مهمی در تفاوت رفتار جنسی دو جنس مخالف و نیز بین افراد همجنس میباشد .

 

بلوغ زودرس در روانشناسی

بلوغ نرمال برای دختران در سنین 8 تا 13 سالگی است و در پسران 9 تا 14 شروع میشود . بلوغ زودرس زمانی تشخیص گذاری میشود که این روند از حالت طبیعی خود زودتر آغاز شود . شیوع بلوغ زودرس در افراد و کودکان 5 به 1 است یعنی از هر 5 نفر 1 نفر به این مشکل دچار میشود .

 

علائم بلوغ زودرس

در واقع علائم بلوغ زودرس ، با بلوغ به صورت طبیعی تفاوت ندارد و نشانه ها در دختران و پسران به شرح زیر است .

 

علائم بلوغ زودرس در دختران

 •      جوانه زدن سینه ( به عنوان ابتدایی ترین نشانه ها در بیشتر موارد )
 •     عادت های ماهانه ( می تواند 2 یا 3 سال بعد از شروع علائم اولیه دیده میشود )

 

علائم بلوغ زودرس در پسران

 •      رشد بیضه ها ، آلت تناسلی و کیسه بیضه
 •      بم شدن صدا ( از آخرین نشانه ها میباشد )

 

روانشناسی بلوغ دختر

تغییرات عاطفی در دختران نوجوان چگونه است 

 . تغییرات در طرز تفکر : هرچه دختر شما بزرگتر میشود درک او از محیط و دنیای اطراف رشد پیدا میکند به طور مثال تمایل دارند تجارب جدیدی داشته باشند .

 . خود را بهتر توصیف میکنند : به راحتی می تواند احساسات خود را بیان کرده و با دیگران ارتباط بگیرد .

 . بسیار گریه میکند : به دلیل اینکه روی بسیاری از موارد و موضوعات حساس میشود نسبت به هر موضوعی احتمالا گریه میکند .

 . احساس زنانگی بیشتر میشود : میل به رفتار های دخترانه نسبت به قبل افزایش پیدا میکند و دختر تمایل دارد شبیه زنان دیگر شود .

 

دختران در دوران بلوغ به چه مشکلاتی برمیخورند;

مشکلات بلوغ دختران به لحاظ روحی و روانی و جسمی قابل بحث میباشد به همین دلیل برخی دیگر شرایط سخت تری را نسبت به بقیه تجربه میکنند . به همین دلیل روانشناسان معتقدند باید با توجه به مشاهده تغییرات جسمی و روحی به مشاوره فردی مراجعه کنید .

برخی از مشکلات عبارتند از :

 •     درد های شدید قاعدگی
 •     ترشحات واژینال
 •     پوستی چرب و با جوش های صورت
 •     کم شدن ویتامین بدن و در عین حال ریزش مو
 •     عفونت های دخترانه
 •     خارش و بوی بد بدن در زیر بغل و ناحیه شرمگاهی
 •     چاقی بدن
 •     در برخی دختران خونریزی شدید
 •     افزایش تعریق

مشکلاتی از این قبیل که در صورت نیاز می شود با مشاوره در مرکز مشاوره در کرج مشورت کرد .

 

 

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید

در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
نظرات کاربران
بازگشت به بالا