نتیجه جستجوی ( صفحه پیدا شد)

اختلال شخصیت دوری گزین یا اجتنابی

اختلال شخصیت دوری گزین یا اجتنابی

اسفند-22-1400


 اختلال گروهی از بیماری های روانی است که شامل الگوهای بلندمدت افکار و رفتارهای ناسالم و انعطاف ناپذیر هست که زندگی فرد مبتلا و حتی اطرافیان او را به طور جدی تحت تأثیر قرار می دهد. این اختلالات به چند دسته تقسیم می شود که ما تاکنون بسیاری از آنها را شناسایی کرده ایم. در این مقاله، ما یک اختلال شخصیت اجتنابی یا اجتنابی را ارائه می دهیم. برای دریافت مشاوره به مرکز مشاوره مراجعه کنید.

 

اختلال شخصیت اجتنابی یا دوری گزین چیست

شخصیت اجتنابی یا دوری گزین از اختلال شخصیت متعلق به اختلالات شخصیت گروه C است که به آن، ترس و اضطراب گفته می شود. افراد مبتلا به این اختلال نوعی پرهیز اجتماعی دارند.

آنها احساس می کنند ناکافی و ناتوان هستند، حساسیت شدیدی نسبت به ارزیابی منفی دارند و اگرچه تمایل زیادی به تعامل اجتماعی دارند، اما از نزدیک شدن به دیگران و روابط اجتماعی اجتناب می کنند.

آنها اغلب خود را تنها، مردود و ناخواسته، مضطرب و ناراحت می بینند. این نوع رفتار در حوالی بزرگسالی نیز رخ می دهد.

به طور کلی، افراد مبتلا به اختلالات شخصیتی در همه جا، با وجود تمایل به معاشرت و تعامل با دیگران، بی تکلف محسوب می شوند یا هیچ ویژگی شخصیتی ندارند.

در بهترین مرکز مشاوره کرج بسیاری این بیماری به صورت کامل تخصصی بررسی و درمان میشود.

ققنوس در کرج

ویژگی ها و علائم اختلال شخصیت اجتنابی

 • آنها همیشه از جمعیت فرار می کنند
 • از درون احساس حقارت می کنند
 • حساسیت شدید نسبت به انتقادات و نظرات منفی دارند.
 • و عزت نفس پایین
 • ترس از تمسخر
 • شرم یا ترس از سخنرانی عمومی (ترس دست پاچه شدن، لکنت زبان یا تپق زدن)
 • ترس از انتقاد و طرد شدن (فکر می کنند که دیگران قصد تحقیر آن ها را دارند)
 • آنها می ترسند که دیگران آنها را رد کنند و بنابراین از دیگران اجتناب می کنند.
 • شغلی را انتخاب کنند که به تماس زیاد و روابط بین فردی نیاز ندارد (از ترس انتقاد یا طرد شدن)
 • آنها ابتدا باید مطمئن شوند که دوست داشته می شوند تا تمایلی به اجتماعی شدن نشان دهند.
 • آنها از ترس مسخره شدن صمیمیت محدودی دارند

بیشتر بخوانید

مشاوره شغلی در کرج

تفاوت با سایر اختلالات شخصیت

اختلالات شخصیتی می تواند گیج کننده باشد زیرا در برخی علائم مشابه است. به همین دلیل، برای تأیید تشخیص باید به متخصص مراجعه کنید.در بهترین مرکز مشاوره در کرج متخصصان مرکز مشاوره خوب در کرج یکی از بهترین درمانگران روانشناسی هستند که سالها تجربه تخصصی در این زمینه به دست آورده اند.

 

تفاوت اختلال شخصیت اجتنابی با اختلال شخصیت اسکیزوئید

بیماران مبتلا به هر دو اختلال از روابط اجتماعی اجتناب می کنند، اما در اختلال شخصیت اسکیزوفرنی، افراد روابط اجتماعی را بی معنی می دانند، در حالی که بیماران مبتلا به اختلالات اجتنابی بی تاب نیستند اما از ترس رد شدن از اجتماعی شدن اجتناب می کنند.

 

تفاوت اختلال شخصیت اجتنابی با اختلال شخصیت مرزی و نمایشی

افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی شدید تحریک پذیرتر هستند، در حالی که اختلال شخصیت اجتنابی کمتر تحریک کننده است.

 

تفاوت بین اختلال شخصیت اجتنابی و اختلال شخصیت وابسته

فرد مبتلا به این اختلال به شدت به همه چیز، حتی تصمیمات شخصی وابسته است، در حالی که فرد مبتلا به اختلال شخصیت اجتنابی وابسته نیست.

بسیاری از علائم این اختلال شخصیت با سایر اختلالات ذکر شده مشترک است، به ویژه ترس از با هم بودن. به همین دلیل می توان این اختلالات را با یکدیگر اشتباه گرفت. به همین دلیل، درمانگر باید تجربه و دانش کافی در این زمینه داشته باشد.

همانطور که گفته شد، این شباهت ها کار را بسیار دشوار و تخصصی می کند، بنابراین باید برای معاینه و تشخیص به یک کلینیک معتبر روانپزشکی مراجعه کنید. مرکز مشاوره در کرج، به مراجعان خود این اطمینان را می دهد که همه درمانگران ما در زمینه درمان بیماری های روانی تجربه دارند.

 

دلایل پیش آمدن اختلال شخصیت اجتنابی

برخی از مطالعات نشان می دهد که فرد اجتناب کننده از مکانیسم مراقبت های ویژه در رابطه خود استفاده می کند. این بدان معناست که فرد پیوسته روابط اجتماعی خود را ارزیابی می کند تا علائم فریب، تحقیر و طرد شدن را تشخیص دهد. در مورد مشاوره فردی بیشتر بدانید.

تأثیر این مکانیسم تمرکز بیش از حد بر جنبه های منفی است که در نهایت باعث ناراحتی افراد اطراف فرد می شود و ارتباط فرد مبتلا بعد از مدتی مختل می شود.

 

عوامل ژنتیکی در پیشگیری از اختلالات شخصیتی در بسیاری از بیماری های روانی به همان اندازه مثر هستند. از سوی دیگر رفتار کودکان در بزرگسالی تکرار می شود برای اطمینان از روند تشخیص و درمان ، بهتر است به بهترین مرکز مشاوره کرج مراجعه کنید. درمانگران کلینیک روانپزشکی آکسون متعهد هستند که هر کاری ممکن برای درمان بیمار انجام دهند.

در روانشناس کودک که تمامی والدین باید آنرا بدانند.

تشخیض اختلال شخصیت اجتنابی

تشخیص این اختلال فقط توسط یک روانشناس و روان پزشک خوب مانند بهترین دکتر روانشناس در کرج قابل انجام است و افراد غیر متخصص نباید به هیچ وجه در مورد آن اظهار نظر کنند. بهترین راه برای تشخیص این بیماری مراجعه به آکادمی روانشناسی نزدیک متخصص است.

اختلال شخصیت دوری گزین یا اجتنابی

درمانگر باید تمام علائم را برای تشخیص بیماری بررسی کند. این علائم معمولاً در اوایل بزرگسالی ظاهر می شوند، در غیر این صورت خطر این اختلال بسیار کم است. به طور کلی، حداقل چهار مورد از این علائم باید وجود داشته باشد تا درمانگر از این اختلال مطمئن شود.

 

درمان روانشناختی اختلال شخصیت اجتنابی

درمان روانشناختی مبتنی بر گفتگوهایی است که در آن به بیمار کمک می شود تا تصورات غلطی را که در ناخودآگاه خود دارد بفهمد و تأثیر این رفتارهای گذشته را بر رفتار فعلی بفهمد.

این روش در تحقیق و حل مشکلات مربوط به این اختلال بسیار مثر است. و در فرد در طول دوره به ارزیابی مثبتی از خود دست می یابد و می تواند به افکار درونی خود و حتی نظر دیگران واکنش بهتری نشان دهد.

 

درمان اختلال شخصیت اجتنابی یا دوری گزین

روان درمانی بهترین راه برای درمان و کنترل علائم این افراد است. یکی از روشهای روان درمانی، درمان روان شناختی است.

 

گروه درمانی برای اختلال شخصیت اجتنابی

این نوع درمان نیز یکی از روشهای موثر درمانی در درمان این اختلال است.در طول روند بهبودی فرد متوجه تأثیر حساسیت بیش از حد خود بر دیگران می شود.

 

رفتاردرمانی برای اختلال شخصیت اجتنابی

شجاعت و آموزش مهارت های اجتماعی، مانند صحبت در جمع، بخشی از آموزش هایی است که فرد در این روش درمان می آموزد. آن ها همچنین یاد می گیرند که بیان نیازهایشان و افزایش اعتماد به نفس بیمار اشکالی ندارد.

 

ما با اختلال شخصیت دوری گزین یا اجتنابی، علائم و نشانه های آن آشنا هستیم و از آنجا که این اختلالات ممکن است از جهاتی شبیه هم باشند، بهتر است به روانشناس یا روانپزشک متخصص درمان بیماری های روانی مراجعه کنید.

مرکز مشاوره خوب در کرج با سالها تجربه کادر خود در تشخیص، درمان بیماری های روانی است و بهترین و بالاترین سطح خدمات به بیماران را ارائه می دهد.

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید

در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
نظرات کاربران
بازگشت به بالا